Dienas ziņas

Joprojām trūkst skolotāju

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Atklāts modulis zarnu vēža noteikšanai izelpā

LU patentēts modulis zarnu vēža noteikšanai izelpā

Kolorektālo jeb zarnu vēzi iespējams atklāt slimnieka izelpā, secināts pētījumā, ko Latvijas Universitātes (LU) Klīniskās un profilaktiskās medicīnas institūts veica sadarbībā ar Liepājas Reģionālo slimnīcu. Izelpas analīzes pētījumā piedalījās 842 iedzīvotāji, no kuriem aptuveni 200 atklāja vēža attīstību veicinošas baktērijas klātbūtni. Izelpas analīzes iekārtu gan tuvāko gadu laikā vēl nelietos vēža skrīningā, jo nepieciešami papildu pētījumi.

Pērn Latvijā atklāti vairāk nekā 1000 jaunu zarnu vēža gadījumu. Pārsvarā vecāka gadagājuma cilvēkiem, tomēr ārsti novērojuši, ka ar gremošanas orgānu vēzi tagad saslimst arī četrdesmitgadnieki. Tas tiek skaidrots ar neveselīgu uzturu un dzīvesveidu. Pie ārsta liela daļa vēršas vien tad, kad sāk traucēt spēcīgas sāpes, dedzināšana vai vemšana, norādīja Liepājas Reģionālās slimnīcas radioloģe, terapeite Līna Lazdiņa:

"Aptuveni 70% pacientu nokļūst pie mums tikai tad, kad viņiem jau ir 3. vai 4. stadijas audzējs. Principā kardināli izārstēt mēs šos pacientus nevaram diemžēl."

Kuņģa vēzim Latvijā nav speciālas skrīninga programmas, bet zarnu vēža klātbūtni gan ikviens var pārbaudīt, nododot fekālijas slēpto asiņu testam.

LU Klīniskās medicīnas institūta zinātniskā asistente, ārste Linda Mežmale pastāstīja, ka atsaucība skrīningam gan ir zema: "Pacientiem tas sagādā diskomfortu, kādam tas ir nepatīkami, ka viņam jānodod fēču paraugs."

Savukārt, kad zinātnieki 2021. gadā izsludināja pieteikšanos vēža noteikšanai izelpā, atsaucās vairāki simti interesentu, jo šī metode pacientam ir daudz ērtāka – tikai jāveic izelpa speciālā hibrīda – sensora iekārtā un jāgaida mediķu slēdziens, skaidroja Mežmale: "Iekārta neparāda, kam ir vēzis, kam nav. Tur ir jāpielieto statistikas zināšanas, matemātiskā modulēšana, un tad mēs varēsim atšķirt."

Šāds matemātiskais modulis vēža noteikšanai izelpā ir unikāls, un LU to jau ir patentējusi. Savukārt, lai ārzemēs izgudroto iekārtu ikdienā sāktu izmantot vēža skrīningā, vēl priekšā vairāki starptautiski pētījumi.

"Tur jāpaiet ilgam posmam, lai vispār ļautu, iegūtu atļauju tai iekārtai, ka tā oficiāli stāv medicīnas iestādē un ka mēs kaut ko testējam. Šobrīd tas viss tādā eksperimentālā līmenī notiek," skaidroja Mežmale. 

Tomēr ar nupat pabeigtā Eiropas fondu apmaksātā pētījuma rezultātiem Latvijas zinātnieki ir apmierināti –

izdevies pierādīt, ka zarnu vēzis izmaina organiskos savienojumus cilvēka izelpā, un jau pieminētais matemātiskais modelis tā noteikšanai prezentēts starptautiskās zinātniskās konferencēs.

Un galvenais – 206 pētījuma dalībniekiem kuņģī atklāta vēzi veicinoša baktērija, kas tagad tiek apkarota ar atbilstošu ārstēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti