Panorāma

327 dienas Krievijas gūstā - Ukrainas "Azov" pulka karotājas stāsts

Panorāma

Panorāma

Latvijā plāno ieviest pretkuģu raķešu sistēmu

Latvija no ASV pirks pretkuģu raķešu sistēmas 105 miljonu dolāru vērtībā

Latvija ar Amerikas Savienotajām Valstīm (ASV) piektdien, 8. decembrī, noslēgusi 105 miljonu ASV dolāru vērtu līgumu par ASV uzņēmuma "Raytheon" un Norvēģijas uzņēmuma "Kongsberg" ražoto pretkuģu raķešu sistēmu "Naval Strike Missile" iegādi, informēja Aizsardzības ministrijā (AM).

Nozīmīgu finansiālu atbalstu pretkuģu raķešu sistēmu iegādē sniedz ASV, sedzot 70% no kopējās līguma summas, kamēr Latvija sedz 30%. 

Aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie") norādīja, ka pretkuģu raķešu sistēma būs jauna Nacionālo bruņoto spēku (NBS) spēja un nozīmīga Latvijas aizsardzības sistēmas sastāvdaļa: "Tā nodrošinās Latvijas piekrastes aizsardzību, kuģu ceļu drošību un nepieciešamības gadījumā iekļausies kopējā NATO aizsardzības sistēmā."

Sprūds teica, ka šī raķešu sistēma, ko lieto arī vairākas citas NATO dalībvalstis, ir tikai viena no vairākām spējām, ko Latvija attīsta, lai stiprinātu savu drošību.

Aizsardzības ministrs Andris Sprūds par raķešu sistēmas iegādi
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

"Tā ir pretkuģu raķešu sistēma vai krasta aizsardzības sistēma, kas ir unikāla, kas lielā mērā šobrīd ir pati modernākā un advancētākā sistēma, tā kā tas stiprinās mūsu spējas, lai mēs būtu aizsargāti dažādos veidos, gan uz sauszemes, gan gaisā, gan jūrā," sacīja Sprūds.

"Sistēmas sasniedzamība ir līdz 200 km, un sistēma ir arī mobila. Šobrīd mēs neiesim detaļās, cik šīs sistēmas būs un kādā veidā mēs tās izvietosim, bet mobilitāte un fleksibilitāte ir integrēta pašā sistēmā."

Savukārt ASV vēstnieks Kristofers Robinsons norādīja, ka šī diena ir nozīmīgs pavērsiena punkts ASV un Latvijas ilggadējā sadarbībā drošības jomā. "Krievijas brutālais, agresīvais karš pret Ukrainu ir pierādījis, ka demokrātiskajām valstīm ir jāapvienojas, lai aizstāvētu mūsu suverenitāti, vērtības un brīvību. ASV ar lepnumu atbalsta Latviju tās aizsardzības spēju veidošanā," atzīmēja Robinsons.

"Naval Strike Missile" ir pretkuģu raķešu sistēma, kas spēj ietekmēt kā jūras, tā arī sauszemes mērķus līdz pat 185 kilometru attālumā, informēja AM.

Šo raķešu sistēmu lieto tādas NATO dalībvalstis kā ASV, Polija, Vācija, Norvēģija, Rumānija, Lielbritānija, Kanāda un Nīderlande.

Plānots, ka pretkuģu raķešu sistēmas "Naval Strike Missile" piegāde tiks uzsākta 2027. gadā.

KONTEKSTS:

2022. gada aprīlī Saeima atbalstīja grozījumus Aizsardzības finansēšanas likumā, paredzot līdz 2025. gadam pakāpeniski palielināt finansējumu valsts aizsardzībai līdz 2,5% no attiecīgajam gadam prognozētā iekšzemes kopprodukta apjoma.

Nacionālo bruņoto spēku raķešu programmā iezīmētas prioritāri attīstāmās spējas – pretkuģu raķešu sistēmas, vidējās darbības pretgaisa aizsardzība un raķešu artilērija. Piešķirtais papildu finansējums paātrina NBS kritiski svarīgo spēju ieviešanu aptuveni piecus gadus ātrāk, nekā iepriekš plānots.

Aizsardzības ministrija 30. novembrī parakstīja līgumu ar Vācijas uzņēmumu "Diehl Defence" par IRIS-T vidējas darbības pretgaisa aizsardzības sistēmas iegādi aptuveni 600 miljonu eiro vērtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti