Latgalē sniegs, ledus un lāstekas liek būt īpaši uzmanīgiem

Namīpašniekiem pašvaldības visā Latvijā atgādina par nepieciešamību notīrīt jumtus no sniega un lāstekām. Arī iedzīvotājiem biežāk jāskatās zem kājām un uz augšu, lai neiekultos nepatikšanās, paslīdot vai nonākot zem krītošām sniega kupenām vai lāsteku biruma. Kā cīņa ar sniegu un ledu notiek Latgalē, un ko par māju var liecināt lielu lāsteku veidošanās pie jumta malas?

Līdz ar sniegotu laika apstākļu iestāšanos sniegs sāk veidot ne tikai biezu kārtu uz zemes, ceļiem un trotuāriem, bet arī uz namu jumtiem.

Latgalē sniegs, ledus un lāstekas liek būt īpaši uzmanīgiem
00:00 / 04:37
Lejuplādēt

Primāri laukos šobrīd ir jātiek galā ar sniegu uz ceļiem, atzina Augšdaugavas novada tehniskais inženieris Valērijs Ļaksa, šo gadu sniega ziņā vērtējot kā smagu. Lāsteku tīrīšana no namu jumtiem te patlaban nav galvenā prioritāte, un tam arī savs izskaidrojums.

Pilsētās tiešām ir cita situācija. Ludza, Rēzekne vai Daugavpils, visur lāstekas, īpaši, ja tās jau vairāk nekā metra garumā, ar masu pat virs vairākiem desmitiem kilogramu, rada galvassāpes apsaimniekotājiem un kājāmgājējiem.

Par to liecina aptaujas šo pilsētu ielās:

"Eju un neskatos uz augšu, bet dažas lāstekas tiešām jau 2 metrus sasniegušas. Tikai šodien pamanīju. Zem kājām vairāk skatos."
"Šīs noteikti drīz kritīs, ja būs silti, tad stabili tā būs. Šīs vēl ir tālāk no trotuāra, bet mūsu mājā, kā iziesi, tā uzreiz uz galvas tās lāstekas gāzīsies."

Šogad cīņa ar lāstekām pilsētā sākusies agrāk nekā citus gadus, stāstīja SIA "Rēzeknes namsaimnieks" valdes locekle Juna Kjakšta. Šis pakalpojums gulstas uz iedzīvotāju pleciem, atzina SIA "Rēzeknes namsaimnieks".

No ēku jumtiem sniega un ledus lāsteku noņemšana ir ar savu specifiku, te nepieciešama cita tehnika - pacēlāji. Tie šobrīd aktīvi iesaistīti darbos Rēzeknē.

Daugavpilī par pienākumu savlaicīgi parūpēties par savas ēkas drošību atgādina Komunālās saimniecības pārvalde, pati šajā procesā neiesaistoties, uzsvēra vides inženieris Kaspars Laizāns.

Daugavpilī lāsteku esamību, ja tās jau kļūst par draudu, kontrolē pašvaldības policija. Ik nedēļu, kā stāstīja policijas pārstāvis Andris Dunskis,  dažas lietas nonāk uz domes administratīvās komisijas galda, taču pagaidām, līdzīgi kā Rēzeknē, sodīts neviens nav.

Ja pie jumta malas veidojas izteikti lielas lāstekas, tas ir signāls, ka mājā veidojas siltumenerģijas zudumi. Tam uzmanība jāpievērš savlaicīgi, atgādināja sertificēts arhitekts Arvils Pundurs.

Lāstekas uz namu jumtiem un cīņa ar tām, visticamāk, tik drīz nebeigsies, tie varētu būt vēl četri un pat pieci mēneši – atkarībā no dabas apstākļiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti