Panorāma

Krievijas uzbrukumā Pokrovskai vairāki bojāgājušie

Panorāma

Panorāma

Turpina apzināt vētras sekas

Dobeles novadā un Jaunpilī cīnās ar vētras sekām – atbrīvo ceļus no kokiem, izsistajos logos liek plēves

Dienu pēc Latvijā notikušās vētras visvairāk skartajās teritorijās joprojām turpinās primārie palīdzības darbi. No kokiem tiek atbrīvoti ceļi un piemājas teritorijas, izsisto logu vietā tiek liktas pagaidu plēves. Lai gan nodarītie postījumi nav pilnībā apjausti, jau tagad skaidrs, ka atgūšanās no dabas stihijas prasīs vairākus miljonus eiro. 

Dodoties uz Dobeles pusi, vēl šodien vētras sekas redzamas visai labi. Krusa, kas daudziem nesusi postu, nokususi, toties joprojām redzami ceļmalās sakritušie koki. Citi pārlūzuši vidū, citi izrauti ar visām saknēm.

Gardenes ciemā koki sagāzušies tieši starp daudzdzīvokļu namiem – skats visai sirreāls. Dzirdamas motorzāģa skaņas.

"Tie visi bija uz ceļiem. Visa satiksme, viss bija ciet pilnībā. Mēģinājām ātri. Darbā sarunāju, man iedeva traktoru. Es ātri atbraucu, citādi te neviena mašīna nebūtu tikusi garām," stāstīja Gardenes iedzīvotājs Mārtiņš.

"Izmantojam iespēju, kamēr var. Piezvanījām, sarunājām. Ļāva [aizvākt] tos, kas uz ceļa. Pagaidām tos pārējos neļauj ņemt. Bet tā it kā... cīnāmies kaut kā. Vairāk šajā galā sakritis. Vienam pazīstamajam uz mašīnas arī uzgāzās," piebilda Gardenes iedzīvotājs Viesturs.

To, kas novāks pārējos kokus, vietējie nemācēja teikt, norādot, ka šobrīd atbildīgajiem dienestiem visdrīzāk ir aktuālākas problēmas, ko risināt. Piemēram, tas, ka liela daļa Dobeles novada iedzīvotāju pat apmēram diennakti pēc vētras joprojām bija bez elektrības. Tai skaitā arī gardenieši. Novada pašvaldībā stāstīja, ka vētrā cietušo ir tiešām daudz.

"Šīs pirmās dienas un pirmās stundas, ko mēs veltām, ir tie primārie darbi, kas jāizdara, nedomājot par lielākiem naudas pabalstiem. Attīrīt ceļus, ielas, iebrauktuves. Faktiski arī tas, kas vajadzīgs, lai sasegtu mājām jumtus, izsistos logu stiklus. Ar plēvēm aizliktu. Faktiski, lai tie īpašumi netiktu vairāk bojāti," klāstīja Dobeles novada domes priekšsēdētājs Ivars Gorskis (Latvijas Zemnieku savienība).

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pēc Dobeles novada apmeklējuma tviterī atzinis, ka Dobeles novadā vētras postījumi ir lieli un ka vietējie iedzīvotāji ir nemierā ar nepietiekamo palīdzību.

Vētrā smagi cietuši arī citi novadi. Jaunpilī vairāku māju un automašīnu stikli izsisti, dārzi izpostīti. Ābelēs karājamies palikuši vien pāris ābolu, nobiruši pīlādži.

Bet vienā piemājas dārzā no tur augušajiem augļiem un dārzeņiem krusu nav pārcietis nekas.

"Dārzā pilnīgi nekas – avenes, bietes, burkāni, ķirbji, kabači – viss līdz pēdējam sasists. Nekā nav," atzina Jaunpils iedzīvotāja Olita.

"Šeit avenes bija tik skaistas. Rudens avenes. Visas nav. Gan kaimiņiem, gan mums. Bet man siltumnīca ir vesela. Kaimiņam sasista tepat. Nu tā mēs te..."

Vētra lielu postu nodarījusi arī Jaunpils lepnumam – pilij. Krusa izdauzījusi vairāk nekā 40 logu, kuru rūtīs pašlaik plīvo aizsargplēve. Smagi cietis arī senais pils jumts, kas uzlikts tālajā 1905. gada. Tagad tas būs jāmaina, darbu izmaksas būs mērāmas miljonos.

"Vispirms, protams, bija bailes tieši tad, kad šī krusa bija. Bailes, pirmkārt, par sevi. Pēc tam mēs sapratām, ka visi esam veseli un dzīvi un viss ir forši, bet tad, kad mēs ieraudzījām, iznākot ārā, šos nodarītos zaudējumus un kaitējumu pilij, pils fasādei, pils logiem un šos krusas graudus līdz potītēm... Sāka kolēģes no pils stāvvietas skriet ar asarām acīs un teikt, ka visas mašīnas ir sasistas, tad jau sākās tāda mērena panika. Nesapratām, ko mums tagad darīt. Tad, kad mēs aizgājām līdz senajām dzirnavām, dzirnavu šķūnim, kuram mēs uzlikām pagājušajā pavasarī pilnīgi jaunu jumtu... Jumts patreiz ir sacaurumots kā no ložmetēja. Tad asaras bija gandrīz vai mums visiem," teica Jaunpils pils izpilddirektore Inese Gintere.

Pils un tai blakus esošajās teritorijās šodien notika talka, lai to atbrīvotu no sabirušajām lapām un zariem. Talcinieku skaits – apmēram 50. Talkoja ļaudis no Tukuma, Dobeles, Ikšķiles, Saldus un pat tūristi no Igaunijas, kas, ieraugot nodarīto, arī izteica savu vēlmi piedalīties.

KONTEKSTS:

Pirmdien, 7. augustā, Latvijā plosījās negaiss ar stiprām vēja brāzmām, vietām arī lietusgāzēm un lielgraudu krusu. Sākotnēji negaiss skāra Kurzemi un valsts centrālo daļu, īpaši smagus postījumus nesot Dobeles novadā, vakarā tas skāra Latvijas austrumu daļu.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) pērkona negaisa dēļ saņēmis aptuveni 300–330 izsaukumu. Tiek ziņots par lauztiem kokiem, bojātām automašīnām, ēkām, norautiem jumtiem. Visvairāk izsaukumu saņemts no Rīgas un tās apkārtnes, no Daugavpils un Dobeles novada. Taču šajās vietās ir atšķirīgi postījumu apmēri.

Pērkona negaisa laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Vēl astoņi cilvēki vētrā ir cietuši, tostarp cilvēkiem virsū krita koki, vienā gadījumā – jumta gabals, cilvēki cietuši arī no krusas graudiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
%;">
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti