Panorāma

Armijas inženieri spridzina ēku Irbenē

Panorāma

Opozīcija veido bloku Saeimas gāšanai

Grants ceļu malās dzīvojošie gaida atputekļošanu

Grants ceļu malās dzīvojošie gaida atputekļošanu

Maijā un jūnijā ceļu uzturēšanas darbos gatavojas sausajai vasarai – grants ceļi tiek kaisīti ar kalcija hlorīdu jeb sāls maisījumu, ko dēvē par ceļu atputekļošanu. Cik ilgi tas pasargās no putekļu mākoņiem, grūti prognozēt, taču grants ceļu malās dzīvojošie ar iesniegumiem veikt atputekļošanu vēršas gan pašvaldībās, gan "Latvijas valsts ceļos". Putekļi ne vien liek karstajās vasaras dienās turēt ciet logus un kaitē automašīnām, bet rada veselības problēmas un bīstamas situācijas uz ceļa.

Ne krūmi, ne koki, ne arī augstais žogs vairs nepalīdz. Žāvēties izkārtās drēbes apput. Jaunākajai, divus gadus vecajai atvasei nu jau otro mēnesi neizdodas izveseļoties no iesnām. Ar to nākas saskarties Reiņa Vavilova ģimenei, kas dzīvo un strādā Kaldabruņas ciematā Jēkabpils novadā.

Vavilovs stāstīja: "Putekļi iet pagalmā. Zobi čarkst. Mašīnai visi logi ciet, mājai arī. Nezinu, jācer, ka nokaisīs pretputekļu apstrādi."

Pa grants ceļu, kas ved gar Vavilova mājām, tieši šogad ir daudz lielāka satiksme, jo tas iezīmēts kā apbraucamais ceļš tilta remontam. Citur Jēkabpils novadā, kur arī ceļa remonta dēļ biežāk tiek izmantoti apkārtējie grants ceļi, autoceļi šonedēļ atputekļoti. 

Sākumā grants ceļu greiderē, tad samitrina ar ūdeni un tad izkaisa maisījumu baltu pārslu formā. 

Kaldabruņas iedzīvotāji vērsušies ar iesniegumiem pašvaldībā.

Jēkabpils novada pašvaldības būvinženieris Artis Utināns sacīja: "Skaidrs, ka mēs katrs gribam pie savas mājas, lai mums būtu viss skaisti un nebūtu putekļu, bet jābūt ir pamatojumam, jo mēs strādājam visai sabiedrībai, nevis konkrētam cilvēkam, kas tur dzīvo. Ja ir apdzīvotība, ir intensitāte, protams, ka mēs iekļaujam un to darām."

Apdzīvotība un satiksmes intensitāte ir arī "Latvijas valsts ceļu" kritēriji, nosakot, kurus ceļus atputekļot. Grants ceļi ir arī pilsētā. Jēkabpilī tādi ir apmēram 30 kilometru kopgarumā. Un apmēram puse tiek atputekļota, lēš būvinženieris. Laukos šī proporcija ir mazāka. 

Savukārt "Latvijas valsts ceļi" no 10 259 kilometriem grants ceļu atputekļo apmēram 450 kilometrus jeb 4% grants ceļu. "Latvijas Autoceļu uzturētājam" uzticētie darbi uz valsts ceļiem jau pabeigti. Tas, vai tos atkārtos, atkarīgs no pasūtītāja.  

VAS "Latvijas Autoceļu uzturētājs" pārstāvis Raitis Šteinbergs atzina: "Bet pēc pieredzes spriežot – skaidrs, ka šis efekts zūd ar laiku. Tomēr arī pēc garāka perioda var redzēt atšķirības starp posmiem, kur atputekļošana nav un ir veikta."

Nobērt ceļu ar kalcija hlorīdu, kas mazākos daudzumos pieejams arī veikalos, var arī bez speciālas tehnikas, pašrocīgi. Un laukos arī reti kad tiek atputekļoti ceļi visā to garumā – pārsvarā tikai pretī mājām. Citādi gan ir tur, kur to nav. 

Piemēram, ceļš, kas Vavilovam jāmēro, lai nokļūtu līdz Jēkabpilij, ir nepilni 20 kilometri grants seguma. Ceļā samainoties diviem auto, it sevišķi, ja kāds no tiem ir lielgabarīta, saceļas putekļu mākoņi, kuru dēļ ceļa pārredzamība kļūst slikta un pārvietošanās – bīstama. Šī ceļa atputekļošana nekad nav veikta un netiek plānota, informēja "Latvijas valsts ceļi".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti