4. studija

Kāpēc Rīgas Lielajiem kapiem būtu jāpaliek par kapiem, nevis parku?

4. studija

(Zīmju valodā). 4. studija

Kāpēc latvietis Normunds lidoja uz Londonu, lai satiktu baņķieri Maiklu Vasku?

Vīrietis iekrīt «mīlnieces» slazdā – izkrāpti 7000 eiro par piesolītajiem trīs miljoniem

Diezgan bieži izskan ziņas par internetā apkrāptiem cilvēkiem. Zināmākais krāpniecības veids – uzrodas bagāts kavalieris, seko aizraujošs mīlas stāsts sarakstēs, tikai kavalierim visu laiku gadās ķibeles ar naudu – it kā esot un daudz, tikai šobrīd netiekot klāt. Šķiet, ka lielākoties no šīm "formulām" cieš dāmas, taču Normunda piedzīvotais liecina, ka cieš arī kungi.

Šobrīd iepazīties internetā un sameklēt savu otro pusīti ir ļoti mūsdienīgi un populāri, tomēr kādam "4. studijas" skatītājam tas beidzies ar krietnu maciņa patukšošanu.

"Mēs sarakstījāmies, un viņa teica, ka esot slima ar vēzi, ka viņa miršot drīz un viņa esot ar mieru novēlēt trīs miljonus labdarībai, lai es varētu izmantot," stāstīja Normunds.

Tomēr trīs miljonus it kā slimā dāma nesteigusies pārskaitīt personiski. Uzradies kāds starpnieks – bankas darbinieks, kurš uzņēmies miljonu pārskaitīšanu no Apvienotās Karalistes uz Latvijas pilsoņa privātpersonas kontu.

"Uzradās cilvēks vārdā Maikls Vasks, kurš uzdevās par bankas darbinieku, it kā direktors "Tresta bankai". Ik pa laikam pieprasīja par to un par to, tad beigās teica, ka internetbankai kaut kādas problēmas un tad ar IBAN kodiem kaut kādas problēmas, tad tur atkal esot jāmaksā, tad labošot IBAN kodus un viss būšot kārtībā, veiksmīgs pārskaitījums. Un tā viņš mani muļķoja visu laiku," atzina Normunds.

Tad esot nomainījušās bankas, bijis jāmaksā par tādu un šādu dokumentu, tad par kādu nodokli, bet rezultātā izkrāpti 7000 eiro par piesolītajiem trīs miljoniem.

"Tās mantojuma krāpšanas [metodes] ir ļoti senas, klasiskas. Tas vilnis ir zināms no 12. gadsimta kā minimums, nu vajadzētu gadu simtos saprast – ja jūs nezināt, kas, kāpēc jums kaut ko ir atstājis, ja jūs neesat noslēdzis ar šo personu kaut kādu uzturlīgumu vai citādā veidā saistīts, nu nebūs tādi piepešie mantojumi, no kuriem jūs paliksiet bagāts," teica "Cert.LV" kiberdrošības eksperts Gints Mālkalnietis.

Valsts policijas (VP) sabiedrisko attiecību speciāliste Gita Gžibovska stāstīja, ka pasaulē šobrīd ir izplatītas dažāda līmeņa starptautiskas krāpšanas, tostarp arī e-pasta vidē.

"Policijas rīcībā esošā informācija liecina, ka parasti šādi e-pasti netiek sūtīti no Latvijas. Pārsvarā tos izsūta no ārvalstīm, lielākoties no valstīm, kas atrodas ārpus Eiropas Savienības, līdz ar to VP īsteno starptautisko sadarbību ar ārvalstu tiesībsargājošajām iestādēm. Būtībā šo noziedznieku aizturēšanas iespējas ir atkarīgas no tā, kā šīs ārvalstu tiesībsargājošās iestādes sadarbojas vai nesadarbojas ar Valsts policiju," teica policijas pārstāve.

"4. studija" mēģināja interneta vidē atrast bankas direktoru Maiklu Vasku. Meklējam gan pēc vārda, gan pēc foto, beigās atrodam gan – tikai Maikls Vasks jau nomainījis savu vārdu. Secinājums – krāpnieki izmantojuši uzticamu bankas informāciju, bet Normundu maldinājuši, pārdēvējot tās vadītāju citā vārdā.

Normunds gan krāpniecībai pielicis punktu, pats personīgi dodoties uz Londonu, lai uzmeklētu bankas direktoru ar trīs miljoniem, un tad sapratis, ka cietis fiasko.

"Es speciāli iztērēju biļetei un arī lidoju uz turieni, lai pārliecinātos. Pat tā vēl bija, un tur neviena Vaska, tāds Maikla Vaska nebija, bija izbrīnīti – tāds nekad nav strādājis pie mums bankā," stāstīja Normunds.

Secinājums – neticiet pasakām, bet, ja esat kļuvis par krāpnieka upuri, tad nevajadzētu kavēties ne mirkli un ar iesniegumu klātienē vai elektroniski vērsties Valsts policijā. Vai izkrāpto naudu atgūsiet, to gan neviens negarantē, bet, iespējams, ka krāpnieki tiks aizturēti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti