Panorāma

Partijas vēl steidz iesniegt EP vēlēšanu kandidātu sarakstus

Panorāma

Panorāma

Kārtību uz ūdens kontrolē arī ziemā

Dabas aizsardzības speciālisti novēro strauju pārkāpumu samazināšanos uz ūdenstilpēm

Regulāra kontrole, videokameru klātesamība un sabiedrības izpratnes maiņa ir būtiskākie iemesli, kas veicinājuši strauju pārkāpumu samazināšanos uz ūdenstilpēm. Tā secinājuši Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) speciālisti, kuri visā Latvijā pērn konstatēja tikai piecus maluzvejniecības gadījumus. Šoziem gan pirmo reizi ilgākā laika posmā ierosināta lieta par nelegālu pārvietošanos ar automašīnu pa ledu Rāznas ezerā. 

DAP speciālisti norādīja, ka pārkāpumu skaits ezeros pēdējos gados mazinās arvien straujāk. Pērn aizturēti vien pieci maluzvejnieki: trīs Vidzemē un divi Kurzemē. Visbiežāk ziemā pārkāpts noteikums par makšķerrīku skaitu. 

DAP arī ceturtdienas rītā veica reidu Rāznas ezerā, kur vienam makšķerniekam ir trīs, nevis pieļaujamās divas ūdas. Mainīgie laika apstākļi makšķerniekus un zvejniekus gan nebaidīja, un vienai no kompānijām līdzi bija pat suns.

DAP Dabas aizsardzības vecākais speciālists Dainis Tučs stāstīja: "Bija divi pensionāri. Viņi saka, ka jau no paša rīta ir tur bijuši. Nebija. Mēs braucām. Un bija pieci makšķerrīki uz diviem. Sanāk, ka viens makšķerrīks bija lieks."

Ziemā reidos uzrauga arī pārvietošanos pa ledu ar mehāniskiem transporta līdzekļiem. Rāznas un Lubāna ezeros dažādi noteikumi un speciālas atļaujas tam ir zvejniekiem un tūrisma pakalpojumu sniedzējiem. Ik gadu pārkāpēju vidū ir viens vai divi makšķernieki, bet šoziem pirmo reizi vairāk nekā desmit gadu pieredzē ierosināta lieta, jo kāds autovadītājs Lipušku ciemā ar automašīnu pa ledu pārvietojās izklaides nolūkos.

DAP vecākais valsts vides inspektors Dagnis Vasiļevskis sacīja: "Daudzām [automašīnām] diemžēl ir kaut kādas eļļas noplūdes un citu smērvielu noplūdes. Tādā veidā mēs piesārņojam pašu dabu, kur mēs pēc tam vasarā peldamies."

Savukārt Tučs piebilda: "Ir atsevišķi nezinātāji, ar motosuņiem makšķernieks uzbrauc, tad mēs viņus brīdinām. Tagad ir vēl, it sevišķi Lubānā, – elektroriteņi."

Sods par nelegālu pārvietošanos ar mehānisku transporta līdzekli uz ledus privātpersonām ir no 30 līdz 750 eiro, bet juridiskām personām – no 280 līdz 1500 eiro. Turklāt atrašanās uz ledus ar automašīnu tik mainīgos laika apstākļos kā šoziem ir bīstama.

Vasiļevskis skaidroja: "Ir -30 grādi un nākamajā dienā, aiznākamajā jau ir ap 0. Šis ledus arī plaisā, atraujas no krasta, atkal atkušņi, kaut kas notiek tāds, ko īsti nevar paredzēt. Pats trakākais, kas tiek apdraudēts, tā ir nevis daba, bet paša cilvēka dzīvība."

DAP nupat ir uzsākusi arī diskusiju ar pašvaldību policijas pārstāvjiem, lai turpmāk pārņemtu pieredzi no Igaunijas. Tur, piemēram, Peipusa ezerā robežsardze un policija regulāri veic ledus biezuma mērījumus un publiski ziņo, kur uz ledus atrasties ir droši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti