Pensiju piemaksu pakāpeniski maksās visiem pensijas saņēmējiem

No nākamā gada Latvijā pakāpeniski atjaunos piemaksas pie pensijām par apdrošināšanas stāžu līdz 1995. gada beigām arī tiem, kuri pensijā devušies laikā no 2012. gada. To paredz Saeimas ceturtdien, 7. decembrī, pieņemtie grozījumi likumā "Par valsts pensijām".

Likumprojektu atbalstīja 86 deputāti.

Likumprojekta autori skaidroja, ka piemaksas pie vecuma un invaliditātes pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, ir piešķirtas pie tām pensijām, kas piešķirtas līdz 2011. gada 31. decembrim. Savukārt, ja pensija piešķirta no 2012. gada, piemaksa pie pensijas netiek piešķirta. Tas rada nevienlīdzīgu situāciju salīdzinājumā ar pensiju saņēmējiem, kuriem pensija piešķirta līdz 2011. gada beigām.

Personām, kurām vecuma pensija piešķirta laikā no 1997. gada līdz 2011. gada beigām, piemaksas apmērs no 2023. gada 1. oktobra par vienu apdrošināšanas stāža gadu noteikts 1,52 eiro apmērā.

Piemaksas apmērs ik gadu tiek pārskatīts, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 50% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma procentiem.

Piemaksas šobrīd nesaņem 35,2% no visiem vecuma pensiju saņēmējiem un 45,9% invaliditātes pensiju saņēmēju, kuriem ir apdrošināšanas stāžs līdz 1995. gada beigām – skaits ir gana liels un spiediens uz piemaksu atjaunošanu no iedzīvotājiem ir liels, atzīmēja likumprojekta autori.

"Piemaksu piešķiršana tiem pensiju saņēmējiem, kuriem pensija piešķirta no 2012. gada, uzlabotu pensiju adekvātumu, samazinātu pensiju saņēmēju nabadzības risku,

kā arī novērstu nevienlīdzību ar tiem pensiju saņēmējiem, kuriem pensija piešķirta līdz 2011. gada 31. decembrim un kuriem šāda piemaksa par darbu līdz 1995. gada 31. decembrim pie pensijas ir piešķirta," norādīja likumprojekta autori.

Likumprojekts paredz pakāpenisku piemaksu piešķiršanas atjaunošanu laikā no 2024. līdz 2029. gadam pie tām vecuma un invaliditātes pensijām, kas piešķirtas laikā no 2012. līdz 2028. gadam un, sākot ar 2029. gadu, visiem vecuma un invaliditātes pensijas saņēmējiem par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, piešķirt piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijas.

Piemaksu atjaunošanas grafiks:

Pakāpeniska piemaksu piešķiršana noteikta, ņemot vērā valsts pamatbudžeta iespējas un fiskālo telpu.

Lai 2024. gadā nodrošinātu visiem vecuma un invaliditātes pensiju saņēmējiem piemaksu piešķiršanu, papildus nepieciešamais valsts pamatbudžeta finansējums ir 65 miljoni eiro.

Lai uzsāktu pakāpenisku piemaksas atjaunošanu, izvēlēts tāds risinājums, kas atbilst valsts pamatbudžeta iespējām, norādīja likumprojekta autori.

Lai nodrošinātu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) informācijas tehnoloģiju sistēmu pielāgošanu tiesību normu izmaiņai, personām, kurām no 2024. gada 1. janvāra būs tiesības uz piemaksu par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, piemaksu piešķirs no 2024. gada 1. janvāra un izmaksās vienlaikus ar 2024. gada aprīļa mēneša pensiju.

Pēc VSAA datiem 2023. gada augustā piemaksu pie pensijas par apdrošināšanas stāžu, kas uzkrāts līdz 1995. gada 31. decembrim, saņēma 262 tūkstoši vecuma pensijas saņēmēju un 21 tūkstotis invaliditātes pensijas saņēmēji.

Vidējais piemaksas apmērs pie vecuma pensijas – 50,66 eiro, pie invaliditātes pensijas – 14,10 eiro.

Līdz ar to vecuma un invaliditātes pensijas palielinājums ir būtisks sabiedrības un tautsaimniecības attīstībā, jo piemaksu saņēmēji to varēs izmantot savas dzīves kvalitātes uzlabošanai, teikts likumprojekta anotācijā.

Likuma grozījumi stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti