Panorāma

Sākusies parakstu vākšana referendumam par partnerības institūtu

Panorāma

Izraēla pastiprina uzbrukumus Gazas dienvidiem

Pašvaldības – Eiropas fondu izsaimniekošanas aizdomu ēnā

Eiropas prokurors: Pašvaldības neizprot atļauto komunikāciju ES fondu projektu plānošanā

Pašvaldībām ir neizpratne par iespējamo komunikāciju projekta, kas pretendē uz Eiropas Savienības (ES) fondu finansējumu, plānošanas stadijā, pēc tikšanās ar pašvaldību pārstāvjiem norādīja Eiropas prokurors Gatis Doniks. 

Uz vairākām Latvijas pašvaldībām joprojām krīt aizdomu ēna par iespējamu ES fondu līdzekļu izkrāpšanu. Vietvaras gan apgalvo, ka visu darījušas atbilstoši likumiem un uzraugošo iestāžu ieteikumiem. Tādēļ Latvijas Pašvaldību savienība (LPS) ceturtdien rīkoja pilsētu un novadu mēru tikšanos ar Eiropas prokuroru Doniku un Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadību. 

Pēdējo divu gadu laikā Eiropas Prokuratūra kopā ar KNAB sākusi izmeklēšanas par iespējamu ES fondu izkrāpšanu vismaz četrās Latvijas pašvaldībās – Līvānos, Ogrē, Valkā un Valmierā. Iespējamais pārkāpums visur līdzīgs – aizdomas, ka vietvara infrastruktūras attīstības projektu īstenojusi kāda konkrēta uzņēmēja interesēs. 

Piemēram, Valmierā par Eiropas līdzekļiem būvēta ražotne, kuras nomnieks būtu jāmeklē atklātā izsolē. Taču izmeklētājiem aizdomas, ka jaunā būve īpaši veidota vienam komersantam – "Defence Partnership Latvija", kas tur iecerējis ražot "Patria" bruņumašīnas Latvijas armijas vajadzībām. 

Kā nākotnē pareizāk rīkoties, realizējot šādus projektus? To pašvaldības ceturtdien jautāja Eiropas prokuroram Donikam. Tikšanās gan notika aiz slēgtām durvīm. 

"To, ko es saprotu un dzirdu no pašvaldību pārstāvjiem –, ka ir šī neizpratne par iespējamo komunikāciju projekta plānošanas stadijā, ar ko pašvaldības drīkst komunicēt, cik tālu tās drīkst komunicēt, lai neveidotu šos infrastruktūras projektus kā, iespējams, pielāgotus konkrētiem uzņēmējiem," sacīja Doniks.

Eiropas prokurors pieļāva – būtu nepieciešams precizēt un padarīt saprotamākas kontrolējošo iestāžu vadlīnijas, lai pašvaldības nekļūtu par pārkāpējām nejaušības pēc. 

"Ar šiem te projektiem jādarbojas ļoti, ļoti uzmanīgi un precīzi, jo tā robeža ir ļoti trausla, kad tiek sākts favoritizēt," sacīja Doniks.  

Valmieras mērs Jānis Baiks ("Valmierai un Vidzemei") gan arī šīs tikšanās laikā neesot saņēmis skaidru atbildi, ko tieši viņa vadītā pašvaldība būtu pārkāpusi. 

"Šādai diskusijai un šādiem stāstiem būtu bijis jābūt projekta iesākšanas sākuma stadijā, nevis tagad mums pārmest, ka esam kaut ko nepareizi izpratuši vai nepareizi darījuši," sacīja Baiks. 

Izmeklēšanas šādās lietās var ilgt gadiem. Visu šo laiku  attiecīgās pašvaldības reputāciju bojās aizdomu ēna. Tādēļ LPS priekšsēdis Gints Kaminskis mudināja tiesībsargājošās iestādes šādas lietas izmeklēt pēc iespējas ātrāk: "Tam būtu jābūt skaidram ļoti ātri, lai sabiedrība pēc tam ar lieliem burtiem uzzinātu, ka konkrētā pašvaldības amatpersona nav vainīga."

Lai pašvaldības nevarētu atrunāties, ka devušas priekšroku kādam uzņēmumam nezināšanas dēļ, Centrālā finanšu un līgumu aģentūra sadarbībā ar Eiropas prokuroru šobrīd izstrādā un drīzumā publiskos jaunas vadlīnijas, kurās precīzāk skaidros Eiropas projektu apguves prasības. 

KONTEKSTS:

Šogad kļuva zināms par vairākām Eiropas Prokuratūras izmeklētajām lietām par iespējamu ES fondu krāpšanu Latvijas pašvaldībās. Vairākas lietas saistītas ar ražošanas ēkām industriālajos parkos, kur radušās aizdomas, ka projekti bijuši domāti konkrētiem uzņēmējiem. 

Septembrī KNAB un Eiropas prokuratūra viesojās Valmierā aizdomās par krāpšanu lielā apmērā un dienesta stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, kas izraisījusi smagas sekas. Izmeklēšanu veic saistībā ar Rūpniecības un eksporta parku Valmieras novadā.

Oktobrī LTV raidījums "De facto" vēstīja par ES fondu krimināllietu attiecībā uz Līvāniem, kur izmeklē ielas noasfaltēšanu līdz graustā iecerētam SPA.

Bet novembra sākumā notika kratīšanas, izņemšanas un nopratināšanas vairākos objektos Valkā un citviet Latvijā. Aizdomas ir par krāpšanu saistībā ar ražošanas ēkas un ar to saistītās infrastruktūras izveidi. Lietā tika aizturētas trīs personas, tostarp bijušais Valkas novada domes priekšsēdētājs Vents Armands Krauklis, ziņoja LTV.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti