«Cīnāmies». Vidzemes pašvaldībām sniegs rada pamatīgas problēmas

Vidzemē sniega sega ar lielāku vai mazāku devu papildinās vai ik dienu. Pašvaldību komunālajiem dienestiem tas nozīmē gan dežūras, gan darbu visu diennakti un, protams, tie ir arī izdevumi. Savukārt, braucot pa lauku ceļiem, nu līdzi ir vajadzīga ne vien sniega lāpsta, bet arī zāģis, jo nereti no sniega svara uz ceļiem ir sakrituši nolūzušie koki.  

Vidzemes pašvaldībām sniegs rada pamatīgas problēmas
00:00 / 04:11
Lejuplādēt

Līdz mazajām ielām var netikt pat vairākas dienas

Darba diena var sākties divos naktī, arī vienos, arī dienā, atkarībā pēc situācijas.

SIA "Valmieras namsaimnieks" darbinieks Māris Saktiņš savu darba dienu tagad salīdzina ar operatīvo dienestu ikdienas ritmu, kad ik brīdi ir jābūt gatavībā.

"Tev jābūt gatavam! Jebkurā brīdī tev var zvanīt, telefonam visu laiku ir jābūt pieejamam, ilgstošas snigšanas gadījumā nobraucam tās stundas, paguļam un tad atkal sākam," saka Mārtiņš.

Ziemas dienestā ir diennakts dežurants, kurš ik pēc divām stundām noteiktā maršrutā apseko visu pilsētu.

SIA "Valmieras namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks, papildinot stāstīto, uzver, ka protams, primāri tiek tīrītas pilsētās galvenās ielas, bet kopumā tās ir 223 ielas aptuveni 130 kilometru garumā.

"A un B klases ielas mums jānotīra ir primāri, līdz ar to tad bieži vien var veidoties arī tāda situācija, ka konkrētajā dienā vispār šīs mazās ielas netiek tīrītas, tiek pagaidītas kādas vairākas dienas un tad ķeras klāt šīm mazajām ielām, tāda situācija arī var būt," atzīst Kabraks.

"Cīnāmies". Rekordiste sniega ziņā – Alūksne

Cīnāmies – tā par sniega vaļņiem pilsētās un ielu tīrīšanu pēc kārtējās snigšanas saka arī citās pašvaldībās. Bet rekordiste sniega ziņā ir Alūksne.

"Šobrīd ir sniega sega jau pusmetru un vairāk! Cīnāmies, galā tiekam, bet ne bez problēmām un grūtībām," stāsta Alūksnes novada pašvaldības izpilddirektors Ingus Berkulis.

Viņš norāda, ka, lai pilsēta nebūtu milzīgos sniega vaļņos, to nākas izvest.

"Mēs pērkam pakalpojumu, mēs, protams, vedam arī ar saviem spēkiem, bet tās ir ļoti lielas izmaksas, un tas viss rezultējas ar to, ka mums trūks līdzekļu ceļu uzturēšanai vasarā," skaidro Berkulis.

Bet visproblemātiskākais šobrīd ir nodrošināt sabiedriskā transporta kustību, kas ir ļoti svarīga, lai nogādātu skolniekus skolās.

Ir uzsākta vērienīga skolu reforma Alūksnes novadā, un tas nes sev līdzi arī to, ka šajā mācību gadā pa valsts autoceļiem ir organizēti sabiedriskā transporta un pašvaldības skolēnu pārvadājumu maršruti.

Bet valsts ceļu stāvoklis novadā nebūt nav apmierinošs.

Lielākai daļai valsts auto ceļu, pa kuriem maršrutos kursē skolēnu pārvadājumu transports, ir zemāka ikdienas uzturēšanas klase, kā rezultātā ceļi kļūst neizbraucami un sabiedriskā transporta sniedzēji pašvaldību pat ir brīdinājuši par iespējamu pakalpojuma pārtraukšanu.

Alūksnē sniegs gan ātrāk uzsnieg, gan tā ir daudz vairāk nekā pat apkārtējos novados, gan arī, kā mēdz ironizēt Alūksnē, tas nereti nokūst tikai ap Jāņiem. Līdz ar to ceļu uzturēšana te prasa vairāk naudas.

Mazāk paliek līdzekļu, lai uzturētu ceļus vasaras periodā, un vairākkārt pašvaldības pievērsušas arī Satiksmes ministrijas, "Latvijas Valsts ceļu" uzmanību šim faktam, aicinot nākt palīgā varbūt ar finansējuma pārskatīšanu vai koeficienta pielietošanu Alūksnes novadam, lai mums šo līdzekļu būtu vairāk, stāsta Berkulis.

Sniega dēļ lūst koki

Bagātīgā sniega sega nesusi vēl kādu problēmu – no tās smaguma lūst koki un vai ik dienu glābējiem ir izsaukumi attīrīt brauktuves. 

Dienesta vecākā inspektore Sandra Vējiņa aicina autovadītājus izvērtēt, vai vienmēr situācijas ir transportu un cilvēkus apdraudošas un vajadzīga profesionālu glābēju palīdzība.

"Tas, piemēram, ir diennakts gaišais laiks un koks ir pārkritis pāri pusei ceļa, tas nozīmē, ka autovadītājs braucot jau savlaicīgi pamana šo apdraudējumu, var viņu apbraukt un izsaukt ceļa apsaimniekotājus. Cita situācija un bīstamība rodas, kad ārā ir tumšs, vēl, protams, mēs braucam uz šādiem izsaukumiem, kur koks ir pārkritis pār ceļu un to bloķējis, bet tur notiek autobusu satiksme, nepieciešams pārvietoties operatīvajiem dienestiem, nu tad šī ir tāda mazliet izvērtēšana, ka varbūt ne vienmēr mazāko koku redzot pārkritušu pār ceļu uzreiz saukt 112, bet izvērtēt šo situāciju un zvanīt arī ceļu apsaimniekotājiem," stāsta Vējiņa.

Bet varbūt arī savs zāģis jāņem līdzi? "Piemēram, dzīvojot apvidū, kur ir tādi mežaināki ceļi, tad, protams, ka arī tāda lieta nenāktu par sliktu!" piekrīt VUGD pārstāve.

Tātad, dodoties ceļā, noderēs gan sniega lāpsta, gan zāģis, un ziema jau vēl tikai sākas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti