Dienas ziņas

Teksasā apšaudē lielveikalā nogalināti vairāki cilvēki

Dienas ziņas

Rīgas Lielajiem kapiem 250 gadi

Daugavpilī, Liepājā un Rēzeknē 9. maijā nenotiks pasākumi

Daugavpilī, Liepājā un Rēzeknē 9. maijā nenotiks pasākumi

Tāpat kā pērn arī šogad 9. maijā – Eiropas dienā – iedzīvotāji aicināti godināt to karavīru un civiliedzīvotāju piemiņu, kas dzīvību zaudējuši karā Ukrainā. Daugavpils, Rēzeknes un Liepājas pašvaldības atsevišķus piemiņas pasākumus neorganizēs un cer, ka arī tā dēvētās "Uzvaras dienas" svinētāji strikti ievēros likumā noteikto kārtību: nepulcēsies un individuāli apmeklēs tikai karavīru apbedījumu vietas. 

Liepājas, Daugavpils un Rēzeknes pilsētās ir salīdzinoši liels iedzīvotāju īpatsvars, kas 9. maiju uzskata par tā dēvēto "Uzvaras dienu". Un tieši šajās pašvaldībās nekādi īpaši piemiņas pasākumi par godu Ukrainai nenotiks. Kāpēc ne – to pašvaldību pārstāvjiem intervijās pamatot ir grūti. Šāda veida iniciatīvas vienkārši neesot bijušas ne no darbiniekiem, ne iedzīvotājiem.

Liepājas domes izpilddirektora vietnieks Didzis Jēriņš norādīja: "Nav šādi pasākumi pieteikti, tā kā visdrīzāk tie arī nebūs. Nav patreiz tādas informācijas [par neatļauti rīkotiem pasākumiem]."

Savukārt Rēzeknes pašvaldības Komunikācijas nodaļas pārstāvis Oskars Lustiks, vaicāts par plānotajiem pasākumiem, atbildēja: "Nē. Cilvēki tomēr ir pieraduši pie šīs situācijas un ļoti, ļoti demokrātiski, ļoti, ļoti kārtīgi uzvedas kontekstā ar to visu 9. maiju. Tāda oficiāla [pasākuma] no pašvaldības puses nebūs, nav plānots, bet likuma kārtībā tomēr jāievēro drošības visi noteikumi."

Nupat gan misēklis gadījies Daugavpils mēra Andreja Elksniņa ierakstā sociālajos tīklos. Viņš aicināja iedzīvotājus doties uz piemiņas vietām, neprecizējot, ka šobrīd likumā noteikts: bez konkrētas varas simbolikas individuāli var apmeklēt tikai apbedījumu vietas.

Valsts policijas priekšnieka vietnieks Andris Zellis paskaidroja: "Mēs monitorējam situāciju par to, kas notiek Latvijā gan publiskā vidē, gan arī interneta resursos. Es ceru uz to, ka Elksniņa kungs šajā gadījumā ir nedaudz sajaucis frāzes. Ir iespēja to darīt individuālā kārtā nepulcējoties – apbedījumu vietās. Tādas ir katrā teritorijā."

Izklaides pasākumi, gājieni, piketi, sapulces vai cita veida pulcēšanās saistībā ar atbalstu Krievijas agresijai ir aizliegti. Taču vēl tikai tuvojoties 9. maijam ik pa laikam demontēto Padomju varu slavinošo pieminekļu vietās redzami ziedi un deg sveces. Šāda rīcība gan paredz administratīvo atbildību.

Daugavpils pilsētas pašvaldības policijas priekšnieks Aleksandrs Linkevičs sacīja: "Nav novērots, lai tas būtu kaut kādi masu tādi gājieni, tur šur parādās kaut kas, bet tas nav tādā izteiktā veidā. (..) Vismaz pagaidām nekas neliecina par to, ka notiktu kaut kas ārkārtējs. Mēs vienmēr esam gatavi tam, lai reaģētu uz jebkādu situāciju un cerēsim, ka cilvēki ar sapratni to visu uztvers un arī labprātīgi un godprātīgi pavadīs šo dienu."

Tuvojoties 9. maijam, Valsts policija un citas drošības institūcijas strādās pastiprinātā režīmā, jo īpaši tajās vietās, kur pērn demontēti Padomju varu slavinoši pieminekļi. 

Policijas pārstāvis Zellis paskaidroja: "Mums ir pamats uzskatīt, ja cilvēks iet pie šāda te nojauktā Padomju Savienības slavinošā objekta, tad viņš slavina gan šo objektu, gan militāro agresiju. Protams, ka šajā dienā ir atļauti visi tie pasākumi, kas solidarizējas ar Ukrainu, pieminot arī Ukrainas karā bojā gājušos cilvēkus."

Tāpat 9. maijā var notikt arī visi Eiropas dienai veltītie tematiskie pasākumi. Savukārt par totalitāro režīmu, militārās agresijas un noziegumu simbolu izmantošanu publiskā telpā paredzēta administratīvā atbildība, par kara noziegumu attaisnošanu – arī kriminālatbildība.

Tikmēr partijas "Saskaņa" valde izplatītā paziņojumā aicinājusi šogad 8. maijā un 9. maijā pieminēt Otrajā pasaules karā kritušos un atzīmēt uzvaru pār nacismu, noliekot ziedus un iededzinot sveces Brāļu kapos un karavīru kapos. Partija paziņojumā aicina atcerēties par ierobežojumiem un izvairīties no provokācijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti