Dienas ziņas

Lauksaimnieki vēl lems, vai braukt uz Rīgu ar traktoriem

Dienas ziņas

Mājokļiem Latgalē lielāks pieprasījums nekā piedāvājums

Brīdina nevērt vaļā viltus īsziņu no VID

Krāpnieki uzdodas par Valsts ieņēmumu dienestu; brīdina nevērt vaļā viltus īsziņu

Valsts ieņēmumu dienests aicina iedzīvotājus neuzķerties uz telefona krāpnieku jaunāko veikumu – īsziņu, kurā piedāvā atgūt pārmaksātos nodokļus. Patlaban kibernoziedznieku radītā vietne jau bloķēta un nav zināms, cik daudzi iekrituši krāpnieku nagos. Taču noziedznieku izdoma ir neizmērojama un jau drīzumā gaidāms nākamais krāpšanas vilnis, solot atgūt hipotekārā maksājuma procentus.

Īsziņas saturs, ko it kā sūtījis Valsts ieņēmumu dienests (VID), ir intriģējošs – iespēja atgūt nodokļu pārmaksu, tikai jāspiež uz norādītās saites. Savā ziņā – atkal precīzs krāpnieku trāpījums. Daudzi tiešām gaida 1. martu, lai iesniegtu gada ienākumu deklarāciju un atgūtu pārmaksātos nodokļus, daļu no ārstniecības tēriņiem vai naudu par izglītību un bērnu pulciņiem.

Taču ir trīs lieli "bet" – pirmkārt, pirms 1. marta tas vienkārši nav iespējams. Otrkārt, deklarāciju var iesniegt, tikai pašam autorizējoties VID elektroniskās deklarēšanas sistēmā. Treškārt, VID nemaz nesūta īsziņas. Nekad! To apstiprināja VID Sabiedrisko attiecību daļas speciāliste Kristīne Augstkalne-Jaunbērziņa:

"Ja ir saņemta īsziņa it kā no VID, tad pavisam droši tā ir krāpnieciska. Jo VID īsziņas nesūta nekad! Neatkarīgi, kāds ir saturs. Lai kāds būtu saturs, neveriet vaļā, nespiediet uz saitēm, nereaģējiet. Jo tā ir krāpnieciska."

VID norādījis, ka krāpnieki sūta arī e-pastus ar identisku saturu.

Savukārt pakalpojuma sniedzējs SIA "Latvijas Mobilais telefons" (LMT) skaidroja, ka aizsargā valsts iestāžu nosaukumu saīsinājumus jeb abreviatūras, ko redzam savos telefonu ekrānos. Šajā gadījumā arī pats saīsinājums bija maldinošs. 

"Tas bija lielais V, mazais i un lielais D, tā kā lietotājam jābūt ļoti piesardzīgam. Arī teksts bija ar norādēm, ka [īsziņa] nav īsta," sacīja LMT Privātpersonu apkalpošanas dienesta direktore Ilze Saulīte.

Saņemot ziņu par šo krāpšanas veidu, piekļuve īsziņā norādītajām lapām bloķēta. Saulīte gan nevarēja atbildēt, cik cilvēku šādu krāpnieku īsziņu varētu būt saņēmuši: "Krāpnieki izmanto dažādus sūtīšanas mehānismus – gan caur satura piegādātāju platformām, gan mobilo sakaru tīkliem. Tas var notikt jebkur pasaulē un caur jebkuru tīklu."

Jau pavisam drīz prognozē jaunu krāpšanas vilni, krāpniekiem solot izmaksāt atbalstu hipotekārā kredīta ņēmējiem.

VID atgādināja, ka arī par šīm izmaksām nekādas telefona īsziņas netiks sūtītas. Ja nav pārliecības, vai saņemtā ziņa ir īsta, VID aicina sazināties un pārjautāt, zvanot uz VID konsultatīvo tālruni 67120000.

Krāpnieku galvenais mērķis – lai ziņas saņēmējs rīkojas spontāni. Uzreiz. Eksperti iesaka nereaģēt, apdomāt un lūgt kādam padomu. Nekādā gadījumā nespiest uz pievienoto saiti, jo tā aizvedīs tālāk krāpšanas tīklos, kuru galvenais mērķis ir iegūt jūsu bankas datus un izzagt naudu.

Pērn telefona un investīciju krāpšanas veidos no Latvijas iedzīvotājiem izkrāpti 12 miljoni eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti