Panorāma

EP kandidātu sarakstus iesniedz "Par!" un LPV

Panorāma

Panorāma

Divām partijām sarakstu CVK iesniegt neizdodas

CVK nereģistrē Eiroparlamenta vēlēšanām Ždanokas finansiāli atbalstītas partijas sarakstu

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) nav pieņēmusi divu iesniedzēju kandidātu sarakstus Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanām. Viens no tiem ir partiju apvienības "Pamats-LV", kuras kodolu veido Latvijas Krievu savienības (LKS) politiķi, tostarp Tatjana Ždanoka, kas iemaksājusi drošības naudu. Deputātu kandidātu sarakstu dalībai EP vēlēšanās trešdien neizdevās iesniegt arī partijai "Tautas varas spēks". 

Savu sarakstu elektroniski otrdien iesniegusi partiju apvienība "Pamats-LV", kurā ietilpst arī Ždanokas pārstāvētā partija LKS. Ždanoka vēlēšanās nevar kandidēt, jo Saeima pieņēma grozījumus Eiropas Parlamenta vēlēšanu likumā, kas nosaka, ka EP vēlēšanām Latvijā nevar pieteikt par kandidātu un EP nevar ievēlēt personu, kura pēc 1991. gada 13. janvāra darbojusies Padomju Savienības Komunistiskajā partijā (Latvijas Komunistiskajā partijā).

Taču Ždanoka kā privātpersona iemaksājusi 8000 eiro drošības naudu par apvienību "Pamats-LV". 

"Mēs esam pārliecināti, ka tuvākajās dienās mūsu priekšvēlēšanu saraksti un programma tiks piereģistrēti Centrālajā vēlēšanu komisijā," ar šādu īsu videoklipu, kas izskan divās valodās – galvenokārt krievu valodā un īsi arī latviešu valodā –, partiju apvienība dalījusies sociālo tīklu vietnēs. 

Lai gan saraksts ir iesniegts, CVK nav pieņēmusi Ždanokas atbalstīto partiju apvienības sarakstu, jo dalībai nepieciešamā drošības nauda nav iemaksāta no partijas konta, kā to paredz likums. 

Partiju apvienības pārstāvis Miroslavs Mitrofanovs trešdien apstiprināja, ka neviena banka līdz šim nav piekritusi partijai atvērt kontu. 

Centrālajā vēlēšanu komisijā trešdien ap pusdienlaiku ieradās arī partija "Tautas varas spēks," kuras priekšstāvis ir Valentīns Jeremejevs, un viņa sabiedrotais Aivars Smans no partijas "Tautas kalpi Latvijai". Jeremejevs pauda: "Es ceru uz vismazāko aktivitāti, es ceru, ka tauta un tie – īpaši sistēmas vēlētāji – neatnāks uz vēlēšanām, un tad mēs uzvarēsim."

Lai gan apvienība "Tautas varas spēks" jau bija ieņēmusi vietas pie galda, lai varētu pieteikt kandidātus dalībai EP vēlēšanās, CVK tos nepieņēma, jo arī šī partija drošības naudu bija iemaksājusi no privātpersonas, nevis partijas konta. Arī šai partijai bankas neatver kontu, atzīmēja Jeremejevs. 

Tikmēr CVK pārstāvis Andrejs Vaivars skaidroja: "Iemesli abos gadījumos ir identiski. EP vēlēšanu likums nosaka, ka kopā ar kandidātu sarakstiem ir jāiesniedz arī izziņa no bankas par iemaksāto drošības naudas depozītu 8000 eiro. Un abos gadījumos iemaksājušas bija nevis partijas, nevis šie politiskie spēki, bet gan fiziskas personas, ko likums neparedz."

CVK norādīja, ka abiem politiskajiem spēkiem ir tiesības pārsūdzēt komisijas lēmumu, un uzsvēra, ka drošības naudu nav iespējas iemaksāt skaidrā naudā. Savukārt no privātpersonu konta ieskaitītā nauda abu partiju pārstāvjiem aizskaitīta atpakaļ.

KONTEKSTS:

Ceturtdien, 25. janvārī, sākās Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu kandidātu sarakstu iesniegšana CVK, un tā noslēgsies 9. februārī. Kandidātu sarakstus drīkst iesniegt Latvijā reģistrēta politiskā partija, kurā ir ne mazāk kā 500 biedru, kā arī Latvijā reģistrēta politisko partiju apvienība, ja tajā kopā ir ne mazāk kā 500 biedru.

Līdz šim sarakstus pieteikušas 11 partijas.

Pavisam kandidātu saraksta gatavošanas dokumentus saņēmušas 15 partijas vai partiju apvienības. Partiju sarakstu kārtas numuru vēlēšanām izloze paredzēta 13. februārī.

EP vēlēšanas Eiropas Savienības dalībvalstīs notiks no 6. līdz 9. jūnijam, Latvijā – sestdien, 8. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti