KNAB sācis pārbaudi saistībā ar iespējamu korupciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) sācis pārbaudi saistībā ar Rīgas domes deputāta Valda Gavara (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība) iesniegumu par iespējamu korupciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā, portālam LSM.lv apstiprināja KNAB. 

Gavars iesniegumā lūdzis KNAB izvērtēt iespējamu korupciju atkritumu apsaimniekošanā Rīgā un "īpašu labvēlību pret vienu no galvaspilsētas teritorijas atkritumu apsaimniekotājiem – "Eco Baltia Vide"".

KNAB apstiprināja, ka sācis pārbaudi par Gavara iesniegumu. KNAB vērtē Gavara iesniegumā paustās aizdomas, taču plašāku informāciju KNAB pārbaudes laikā nesniedz. Pārbaudi par iesniegumā minētajiem faktiem KNAB uzsāka šā gada 13. septembrī.

Gavars informēja, ka viņa aizdomas ir saistītas ar Rīgas domes organizētu publisko iepirkumu par atkritumu izvešanas pakalpojumu sniegšanu Rīgas pilsētā. 

"Publiskā iepirkuma procedūras ietvaros atkritumu izvešanas līguma slēgšanas tiesības tika piešķirtas atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumiem "Clean R", "Lautus Vide" un "Eco Baltia Vide". Attiecīgi līgumi ar šiem komersantiem tika noslēgti 2020. gada sākumā. Atkritumu izvešanas pakalpojumu cenas tika noteiktas atsevišķi noslēgtos līgumos ar konkursa uzvarētājiem. Man nav zināms šo līgumu saturs, un nezinu, vai tie paredzēja pakalpojuma cenas iespējamu paaugstināšanu līguma darbības laikā, taču 2022. gada 8. jūnijā atkritumu izvešanas pakalpojumu cenas tika paaugstinātas visiem trim iepriekš minētajiem komersantiem," norādīja Gavars. 

Rīgas domes deputāts pieļauj, ka attiecīgo pakalpojumu cenas paaugstināšanai "toreiz bija loģiski iemesli, jo ļoti strauji paaugstinājās degvielas tirgus cenas, kuras brīžiem pat pārsniedza 2 eiro atzīmi, savukārt degvielas izdevumi veido noteiktu daļu no kopējiem atkritumu apsaimniekošanas izdevumiem".

Tomēr Gavars šo cenas paaugstinājuma nepieciešamību un pamatojumu uzskata par apšaubāmu, atsaucoties uz Olafa Zvejnieka pētījumu, no kura var secināt, ka visi Rīgas domei pakalpojumus sniedzošie atkritumu apsaimniekotāji strādāja ar milzīgu peļņu, kādu ar nerentabliem tarifiem sasniegt vispār nebūtu iespējams. 

"Kopš minētā cenu palielinājuma ir pagājis aptuveni gads, un Rīgas dome ir apstiprinājusi jau trešo atkritumu izvešanas tarifu paaugstinājumu – otrais bija šī gada sākumā, un arī tas šķiet tikpat aizdomīgs un nepamatots. Šoreiz tas tiek argumentēts ar inflāciju un darbaspēka izmaksu pieaugumu, kas nav apšaubāms, taču loģikas un pamatojuma tam nav, jo degvielas cenas pēdējā gada laikā ir būtiski samazinājušās, taču attiecīgi tarifu samazinājumi tādēļ nav notikuši. Līdz ar to jāsecina, ka degvielas cenas, kuras ir samazinājušās aptuveni par 20%, var kompensēt citu izdevumu pieaugumu," atzīmēja Gavars. 

Turklāt Gavars vērsa uzmanību uz to, ka tarifa pieaugums attiecas tikai uz vienu no trim atkritumu apsaimniekošanas komersantiem – "Eco Baltia Vide", kamēr "Clean R" un "Lautus Vide" tarifi paliek nemainīgi, kaut arī inflācijas un darbaspēka izmaksu pieaugums ir vispārīgi faktori, kas ietekmē pilnīgi visu komersantu darbību un sniedzamo pakalpojumu izmaksas. 

"Tas rada aizdomas, ka tarifu pieaugumam nav objektīva pamatojuma, bet tas saistīts tikai ar konkrētā viena komersanta individuālajām vēlmēm. Aizdomas par nepamatotu un mākslīgi sadārdzinātu "Eco Baltia Vide" tarifu palielina fakts, ka šī komersanta pakalpojuma cenas svarīga komponente – degvielas izdevumi – bioloģiskajiem atkritumiem uz vienādu apjomu un vienādu attālumu būtiski atšķiras no sadzīves atkritumu izvešanas izdevumiem, kaut arī tiem no loģikas viedokļa vajadzētu būt identiskiem. Pastāv uzskats, ka atkritumu izvešanas tarifu celšanu aktīvi lobē ar politisko partiju "Progresīvie" saistītas personas, no šīs partijas Rīgas domē ievēlētie deputāti un šīs partijas faktiskie sponsori, tai skaitā ar tarifu paaugstināšanu "apdāvinātā" "Eco Baltia Vide"," norādīja Gavars.

Gavars lūdzis KNAB pārbaudīt, vai minētās aizdomas ir pamatotas un vai atkritumu izvešanas tarifu palielināšana ir notikusi atbilstoši likuma prasībām, nepārkāpjot publiskā iepirkuma principus, Valsts pārvaldes iekārtas likuma principus, kā arī taisnīgas un tiesiskas politikas principus, un vai atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumam "Eco Baltia Vide" nav izrādīta pārāk liela nepamatota prettiesiska labvēlība.

Savukārt "Eco Baltia vide" valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts paziņojumā medijiem norādīja, ka uzņēmums lūgumu par izmaiņām atkritumu apsaimniekošanas maksā ir izteicis atbilstoši tiem noteikumiem, kas atrunāti līgumā ar pašvaldību un kas tiek attiecināti uz ikvienu operatoru, kurš sniedz pakalpojumus Rīgas pašvaldībā. "Savu darbību veicam atbilstoši likumā un līgumā noteiktajai kārtībai."

Viņš arī norādīja, ka šā gada rudenī izmaiņas atkritumu apsaimniekošanas maksā stājušās spēkā arī citās Rīgas apkaimēs. 

"Noliedzam jebkādus publiski paustos apgalvojumus par negodprātīgu rīcību. (..) Neskatoties uz to, ka publiski paustā informācija izskatās pēc mērķtiecīgas neslavas celšanas, esam gatavi cieši sadarboties ar atbildīgajām iestādēm, lai mūsu darbības atbilstību normatīvajiem aktiem pamatotu ar reāliem faktiem," norādīja Aizbalts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti