Panorāma

"Zeme, kur dzer" – izmaiņas likumos notiek lēni

Panorāma

Panorāma

Stradiņos būvdarbi kavējas; var zaudēt 46 miljonus eiro

Stradiņa slimnīcas vadītājs: Jaunā korpusa būvniecībā ES naudu līdz gada beigām apgūt nevarēs

Stradiņa slimnīcas jaunā korpusa būvniecības kavēšanās dēļ atsaukta slimnīcas padome, Veselības ministrija norāda uz risku pazaudēt 46 miljonus eiro Eiropas Savienības (ES) naudas. Stradiņa slimnīcas vadība apstiprina, ka būvdarbu lēnā tempa dēļ finansējumu līdz gada beigām apgūt nevarēs.   

ĪSUMĀ:

  • VM bažas var zaudēt 46 miljonus eiro ES naudas, jo kavējas slimnīcas A2 korpusa būvniecība.
  • Slimnīcas vadītājs: Martā ar būvniekiem vienojāmies par darba grafiku, bet temps nav pieaudzis.
  • Slimnīcas vadītājs: Līdz gada beigām vairs nav iespējams visu paredzēto summu ieguldīt. 
  • Līgums paredz darbus pabeigt martā, bet jau notiek sarunas par termiņa pārcelšanu par pusgadu.
  • Būvnieki norāda uz projekta nepilnībām un apgrūtinātu finanšu plūsmu objektā.  
  • Būvnieki: Atrisinot šīs problēmas, var palielināt šogad apgūstamās naudas apjomu.
  • CFLA: Projektu var sadalīt posmos, nepabeigto nākamgad finansēt no nākamā ES plānošanas perioda naudas.
     

Šobrīd iecelta jauna pagaidu padome, kurai uzdots veikt šī projekta pārvaldības ārējo auditu, un slimnīcas vadība sagaida, ka šī padome palīdzēs dialogā ar būvniekiem.

Stradiņa slimnīcas valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš skaidroja, ka sākotnēji darbu izpildes temps kavējās gan Covid-19 pandēmijas, gan kara Ukrainā dēļ, kas ietekmējis būvniecības nozari. Taču arī šogad martā, slimnīcai ar būvuzņēmēju "Velve" vienojoties par jaunu darbu grafiku, būvdarbu temps nav pieaudzis.

Stradiņa slimnīcas vadītājs: Jaunā korpusa būvniecībā ES naudu līdz gada beigām apgūt nevarēs
00:00 / 03:44
Lejuplādēt

"Mums ir nauda, bet, lai to maksātu, būvniekam ir pretī jāliek darbs.

Šobrīd pēc vienošanās šim tempam jābūt 4–5 miljoni eiro mēnesī, bet tas darbu temps ir 1 miljons eiro mēnesī," norādīja Muciņš.

"Līdz gada beigām beidzas šis [ES fondu] plānošanas periods, un mums vairs nav pieejama šī nauda, protams, mēs runājam ar būvnieku un meklējam risinājumus, lai šo tempu palielinātu, bet ir šobrīd skaidrs, ka vairs nav iespējams scenārijs, ka mēs visus 46 miljonus šajā gadā spēsim ieguldīt," atzina Muciņš.

"No jaunās padomes mēs gaidām, ka varbūt mēs kaut ko neredzam, ko mēs varētu darīt savādāk, veidojot dialogu ar būvnieku, jo galu galā slimnīca pati nebūvē," sacīja Muciņš.

Esošais līgums paredz, ka jaunais korpuss būvniekam jāpabeidz martā un Stradiņa slimnīcas rīcībā tas jānodod jūnijā, bet šobrīd norit sarunas par termiņu pārcelšanu vēl par sešiem mēnešiem līdz nākamā gada trešajam ceturksnim, atklāja Muciņš.

Stradiņa slimnīcas pagaidu padomes pilnvaru termiņš ir līdz vienam gadam, un Veselības ministrija tai uzdevusi veikt arī slimnīcas jaunās A2 ēkas projekta pārvaldības ārējo auditu. Ar slimnīcas darbiniekiem un valdi Veselības ministrija un jaunieceltā padome tiksies pirmdien.

Būvnieks norāda uz projekta nepilnībām

Pasūtītājs projekta kavēšanos saista ar būvnieka problēmām, tikmēr nedaudz citās domās ir darbu veicēja SIA "Velve".

Uzņēmums norādīja, ka būvniecības tempus kavē gan nepilnības projektā, gan apgrūtinātā finanšu plūsma objektā. Tādēļ šobrīd darbi notiek tādā apjoma, cik šajos apstākļos tas ir iespējams. Lai šis process noritētu sekmīgi, ir nepieciešama visu būvniecības dalībnieku proaktīva iesaiste, kas būtu vērsta uz rezultātu, nevis procesu.

Kompānijas ieskatā, atrisinot šīs problēmas, ir iespējams būtiski palielināt šajā gadā apgūstamo finansējuma apjomu.

Par Eiropas Savienības fondu līdzekļiem Latvijā atbildīgā Centrālā finanšu līgumu aģentūra kategoriski uz Eiropas līdzekļu pazaudēšanu neraugās. Pēc viņiem pieejamās informācijas – projektu paredzēts sadalīt posmos un šogad nepabeigtos būvdarbus varēs pabeigt nākamajā gadā, izmantojot nākamā plānošanas perioda Eiropas fondu naudu.

Sākotnējās būvniecības izmaksas tika rēķinātas 88 miljonu eiro apmērā. Tomēr kopš līguma slēgšanas izmaksas ievērojami kāpušas.

Jaunajā Stradiņa slimnīcas ēkas daļā paredzēts izvietot Neatliekamās medicīnas centra jeb uzņemšanas telpas, operāciju zāles, ķirurģijas un neiroķirurģijas profilus, neiroloģijas nodaļu un insulta vienību, sejas un žokļa ķirurģijas, intensīvās terapijas telpas, kā arī Sievietes un bērna klīniku kopā ar dzemdību bloku.

KONTEKSTS:

Būvnieki iepriekš norādījuši, ka Stradiņa slimnīcas A2 korpusa būvniecība līdz nākamā gada beigām netiks pabeigta, ja līdz 1. februārim netiks panākta vienošanās par 22,6 miljonu eiro būvniecības sadārdzinājuma kompensāciju. Tikmēr slimnīca vēlējās precīzus aprēķinus, lai pa pozīcijām izprastu sadārdzinājuma pamatotību.

Šogad martā SIA "Velve" un slimnīca panāca vienošanos par A korpusa otrās kārtas būvdarbu sadārdzinājumu 17,651 miljona eiro apmērā bez pievienotās vērtības nodokļa (PVN) un būvdarbu līguma termiņa pagarinājumu līdz 2024. gada 1. jūnijam.

Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība") šīs nedēļas sākumā pēc vizītes Stradiņa slimnīcā secināja, ka A korpusa otrās kārtas būvniecībā pēdējos mēnešus notikusi "mīņāšanās uz vietas".

Būvniecības projektā ir iesaistīti ievērojami valsts un Eiropas Savienības (ES) finanšu līdzekļi. Neiekļaujoties termiņos, pastāv risks zaudēt iespēju mērķtiecīgi izmantot ES līdzfinansējumu un ieguldīt veselības infrastruktūras attīstībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti