«Re:Check» pārbauda: Vai deputātam Latkovskim taisnība par atbalstu Ukrainas bēgļiem?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

"Jaunās Vienotības" deputāts Ainars Latkovskis apgalvojis, ka Ukrainas bēgļu atbalstam Latvija ieplānojusi vairāk naudas nekā Igaunija. Pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" faktu pārbaudes projektā "Re:Check" analizēja, vai politiķim ir taisnība.

«Re:Check» pārbauda Dzintara teikto par demogrāfijā sasniegto un Latkovska sacīto par atbalstu Ukrainas bēgļiem
00:00 / 07:37
Lejuplādēt

Latvijas Televīzijas raidījumā "Kas notiek Latvijā?" 25. maijā politiķi un nevalstisko organizāciju pārstāvji diskutēja, vai Latvija pietiekami atbalsta Ukrainas kara bēgļus. Raidījuma vadītājs Jānis Domburs norādīja, ka no visām pusēm izskan pārmetumi "Jaunās Vienotības" pārziņā esošās Finanšu ministrijas virzienā – tur atduroties liela daļa priekšlikumu. "Jaunās Vienotības" deputāts Ainars Latkovskis to noraidīja un sacīja, ka esam dāsnāki nekā Igaunija.

Jānis Domburs: "Atzīst "Jaunā Vienotība", ka Finanšu ministrija daudzas lietas nobloķē?

Ainars Latkovskis: "Tātad lēmums par 116 miljonu rezervāciju Ukrainas bēgļiem valdībā tika pieņemts. 116 miljoni bija plānots uz 40 tūkstošiem bēgļu. Ir 30 tūkstoši reģistrējušies. Igaunija: 50 tūkstoši bēgļu, 100 miljoni. Jautājums par to, ka šeit Finanšu ministrija ir skopāka par Igaunijas vispār nevar pastāvēt".

"Re:Check" pārbaudīja Latkovska teikto. Latvija aprīļa beigās tiešām rēķināja, ka varētu ierasties kopumā 40 tūkstoši bēgļu. Pagaidām ir 30 tūkstoši.

Valdība pieņēma atbalsta plānu un rezervēja 116 miljonus eiro tā izpildei. Taču par Igauniju Latkovskim nav taisnība.

Jau šā gada marta vidū Igaunijas Finanšu ministrija lēsa, ka Ukrainas bēgļu atbalstam no valsts budžeta būs iztērēti 140 miljoni eiro, taču vajadzēs vēl. Maija vidū Igaunijas parlaments pieņēma valsts budžeta grozījumus. Tajos Ukrainas bēgļu atbalstam paredzēti 243 miljoni eiro. Summa plānota aptuveni 50 tūkstošiem bēgļu, taču līdz šim kaimiņvalstī apmetušies aptuveni 40 tūkstoši. Tāpat kā Latvijā lielākā daļa naudas paredzēta bēgļu sociālajiem pabalstiem un veselības aprūpei. Arī nodarbinātībai, mājokļu nodrošināšanai, izglītībai un valodas kursiem.

Tātad Igaunijā plānotie valsts izdevumi bēgļiem ir krietni lielāki nekā Latvijā.

Jāpiebilst, ka savos plānos stipri dāsnāka ir arī Lietuva, kas uzņēmusi jau aptuveni 55 tūkstošus bēgļu. Lietuvieši maija vidū valsts budžeta grozījumos bēgļu atbalstam rezervēja 380 miljonus eiro.

Latkovskis "Re:Check" nenosauca avotu informācijai par Igaunijas 100 miljoniem. Tā esot izskanējis sapulcēs, kurās spriests par Latvijā nepieciešamo summu. Tas gan bijis pašā sākumā – kad aprēķini vēl tikai gatavoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti