No nākamās nedēļas sāks izsniegt jaunā parauga pases; nodevu paaugstina par 4 eiro (precizēta)

No šī gada 12. februāra Latvijas pilsoņiem sāks izsniegt jaunā parauga pases, liecina valdības otrdien, 6. februārī, atbalstītie grozījumi Personu apliecinošu dokumentu noteikumos. Tāpat par 4 eiro paaugstināta valsts nodeva par pasi. Iekšlietu ministrija (IeM) norādījusi, ka jaunajās pasēs ir iekļauti inovatīvi pretviltošanas risinājumi, kas atbilst Eiropas Padomes noteikumiem.

Līdz ar Latvijas pilsoņu pasēm jauni pretviltošanas risinājumi iestrādāti arī Latvijas nepilsoņu pasēs un bezvalstnieku, bēgļu un personu, kurām piešķirts alternatīvais statuss, ceļošanas dokumentos.

Jaunās pases ir papildinātas ar lapu skaitu no 34 uz 42 lappusēm, vairāk vietas paredzot vīzu atzīmēm, lai pase būtu pilnvērtīgāk izmantojama tai paredzētajam mērķim – ceļošanai un vīzu saņemšanai, kā arī ierakstiem par pases turētāja nepilngadīgajiem bērniem.

Noteikumu grozījumos paredzēts, ka pēc pases derīguma termiņa beigām, noformējot iesniegumu pases saņemšanai vai izsniedzot jauno pasi,

persona varēs veco, nederīgo pasi arī paturēt – to caurdurs un atstās personas rīcībā, ja tiks izteikta šāda vēlme.

Līdz šim pasi caurdūra un ļāva saglabāt tikai gadījumos, ja tajā bija vēl derīga vīza vai uzturēšanās atļauja. IeM norāda, ka šāds risinājums mazinās Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) veicamo darbu apjomu šo dokumentu uzglabāšanā noteiktu laika posmu un dokumentu iznīcināšanā pēc šī termiņa iestāšanās.

Jaunā parauga pases sāks izsniegt no nākamās nedēļas, 12. februāra.

Iepriekšējā parauga pases, ko sāka izdot 2015. gadā, joprojām ir derīgas līdz to derīguma termiņa beigām. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") valdības sēdē norādīja, ka vidēji vienā dienā PMLP izsniedz aptuveni pusotru tūkstoti pasu.

Par 4 eiro paaugstina pases nodevu

Vienlaikus ar jauno pasu ieviešanu no 12. februāra tiks mainīta arī pases nodeva, liecina valdībā atbalstītie grozījumi noteikumos par valsts nodevu par personu apliecinošu dokumentu izsniegšanu.

Ja līdz šim pases izsniegšana 10 darba dienu laikā maksāja 30 eiro, tad no 12. februāra maksa pieaugs par 4 eiro – līdz 34 eiro.

Savukārt valsts nodeva par steidzamu pases izsniegšanu divu darba dienu laikā maksās 60 eiro līdzšinējo 55 eiro vietā.

Tāpat atcelta samazinātā valsts nodevas likme par pases saņemšanu personām, ja vienlaikus tiek iesniegti dokumenti gan pases, gan personas apliecības saņemšanai.

"Atvieglojums tika noteikts laikā, kad kā obligāts personu apliecinošs dokuments bija noteikta pase, bet bija nepieciešams veicināt personu apliecību saņemšanu iedzīvotājiem digitālo pakalpojumu un citu ar elektronisko vidi saistītu pasākumu pieejamības veicināšanai," norādījusi IeM.

"Šobrīd tiesiskais regulējums ir mainījies un kā obligāts personu apliecinošs dokuments ir noteikta personas apliecība, un nav pamata piemērot nodevas atvieglojumu par izvēles dokumenta saņemšanu."

Vienlaikus precizēts personu loks, kas atbrīvots no valsts nodevas samaksas. Tajā ietilpst, piemēram, bērni ārpusģimenes aprūpē, personas ilgstošas sociālās aprūpes iestādēs, personas ieslodzījuma vietā.

Ziņa precizēta!

Ziņā precizēts, ka jaunā dizaina pases par veco valsts nodevas apmēru nevarēs saņemt.

Jaunais cenrādis stāsies spēkā 12. februārī, līdz ar jauno pasu izsniegšanu. 

Kā skaidroja PMLP, ja persona pases maiņu pieteiks un valsts nodevu līdzšinējo 30 vai 55 eiro apmērā samaksās pirms 12. februāra, tā saņems vēl vecā dizaina pasi. Savukārt gadījumā, ja pases maiņa tiks veikta pirms 12. februāra, bet valsts nodeva samaksāta pases saņemšanas brīdī pēc 12. februāra, pases formāts vēl būs vecais, bet spēkā būs stājies jau jaunais cenrādis, kas nozīmē, ka par vecā dizaina pasi būs jāmaksā jau 34 vai 60 eiro.

Jaunā dizaina pases varēs saņemt, dodoties to noformēt ar 12. februāri. Tas nozīmē, ka pirmie klienti, kuri būs pieteikušies pases izsniegšanai paātrinātā kartībā, samaksājot valsts nodevu 60 eiro apmērā, to varēs saņemt 14. februārī.

ID kartes noformēšanas cena arī turpmāk paliek nemainīga – 15 eiro.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti