«Re:Check» pārbauda dezinformāciju sociālajos tīklos par EK lēmumu ļaut pārtikā lietot kukaiņus 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Sociālo mediju dezinformatoriem nupat kā no gaisa nokritis jauns temats, kas noder, lai biedētu ļaudis ar tā sauktās globālās elites plāniem – Eiropas Komisija (EK) janvārī apstiprināja divu kukaiņu produktu izmantošanu pārtikā. "Re:Check" faktu pārbaudē lūkoja, kāda dezinformācija izplatās sociālajos tīklos saistībā ar EK lēmumu.

«Re:Check» pārbauda dezinformāciju sociālajos tīklos par EK lēmumu ļaut pārtikā lietot kukaiņus 
00:00 / 00:15
Lejuplādēt

Noteiktiem pārtikas izstrādājumiem, piemēram, cepumiem, makaroniem, sūkalu pulverim, kukurūzas miltu uzkodām drīkstēs pievienot attaukotu mājas circeņu pulveri un miltu melnuļa kāpurus. Eiropas Savienībā (ES) tas nav nekas jauns – citi šo pašu kukaiņu produkti ir atļauti un tirgū pieejami jau aptuveni divus gadus. Konfektes ar kukaiņu pulveri sastāvā ražo arī Latvijā. Taču šoreiz EK lēmums noteiktā auditorijā izraisījis īstu sašutuma vētru. 

«Re:Check» pārbauda dezinformāciju sociālajos tīklos par EK lēmumu ļaut pārtikā lietot kukaiņus 
00:00 / 08:36
Lejuplādēt

Kādā video sociālajos tīklos teikts: "Eiropas Savienība sāk likt pārtikā kukaiņu piedevas. Pasaule oficiāli pāriet uz kukaiņu ēšanu gaļas vietā. Īsumā – ar mums turpina eksperimentēt."

Vairākos populāros ierakstos kukaiņu ienākšanā pārtikas tirgū vainots Pasaules ekonomikas forums un tā vadītājs Klauss Švābs. Proti, pasaules varenie mums melojot, ka gaļas ēšana dara planētai ļaunu, tāpēc turpmāk liks ēst kukaiņus. 

Kukaiņos ir daudz proteīna. Šā iemesla dēļ tie ir sen un plaši lietoti pārtikā daudzās pasaules valstīs Āzijā, Dienvidamerikā, Āfrikā, Austrālijā un Jaunzēlandē. Eiropā pēdējos gados diskusijas aktualizējušās, jo pasaulē pieaug cilvēku skaits, bet aramzemes platības klimata pārmaiņu rezultātā sarūk. Arī rūpnieciska apjoma lopu audzēšana šos procesus paātrina. Taču kukaiņus ēst nevienu nespiedīs – tāpat kā nespiež to darīt tagad. 

Citi maldinātāji stāsta, ka tos mums iemānīs slepus.

Kādā video fragmentā sociālajos medijos teikts: "Oficiāli, ar likumu drīkstat pievienot jebko, kas nāk no kukaiņiem, tārpiem, to izstrādājumiem pulveru veidā. Drīkst, tagad nu drīkst. Protams, ka viņi centīsies apslēpt zem kaut kādiem numuriņiem, cipariņiem."

Patiesībā Eiropas Savienībā uz visiem pārtikas produktiem jābūt norādītam to sastāvam, ieskaitot alergēnus. Nav arī taisnība tiem, kas sociālajos medijos biedē ar kukaiņos esošo šķiedrvielu – hitīnu. Cilvēki to nevarot sagremot, tātad tā esot inde, ar kuru jau minētā pasaules elite gribot pamazām iznīcināt cilvēci. Hitīns ir, piemēram, arī sēnēs. Fakts, ka tā ir gandrīz nesagremojama viela, nenozīmē, ka tā samērīgā daudzumā būtu kaitīga vai pat indīga.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti