Dienas ziņas

Rēzeknē turpina liet ierakumu sveces

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Sūrojas par ceļu netīrīšanu pagalmos un pie privātmājām

Vidzemē sūrojas par ceļu netīrīšanu pagalmos un pie privātmājām

Pēdējās novembra dienās un decembra sākumā, kad Vidzemē intensīvi snieg, pašvaldību attālāko vietu ļaudis sūrojas, ka netiek ārā no mājām, ka ir ieputināti un nevar saņemt palīdzību. Tikmēr pašvaldībās saka – to uzdevums ir tīrīt vietvaru prioritāros ceļus, turklāt jau šobrīd iezīmējas, ka var pietrūkt naudas visam ziemas periodam, ja intensīva snigšana turpināsies. Iedzīvotājiem gan ir iespēja vienoties ar uzņēmējiem par ceļu tīrīšanu, bet tas ir dārgi – cenas svārstās no 20 līdz 30 eiro par kilometru.

Valentīnai sniega lāpsta mājās nolikta pa rokai – viņa pati tīra savas mājas piebraucamo ceļu un kritizē pašvaldību:

"Ceļi ir ļoti slikti tāpēc, ka pagastam vairāk naudas nav, vienreiz iztīrīja. Piektdienas vakarā vēl nebija, sestdien no rīta ir tīrs, bet, kā tālāk būs, nezinu."

Pašvaldībās atzīst, ka šajās dienās saņem vairāk sūdzību no iedzīvotājiem. Arī par pretī piebraucamajiem ceļiem sašķūrētajiem vaļņiem, kas veidojas, tīrot lielos ceļus.  

Smiltenes novada pašvaldības izpilddirektora vietniece teritorijas pārvaldības un sadarbības jautājumos Evija Zurģe norādīja, ka pašvaldība regulāri saņem sūdzības, jo "katram tajā ceļa tīrīšanas sarakstā gribās būt pirmajam". 

Arī SIA "Valmieras namsaimnieks" valdes priekšsēdētājs Andris Kabraks norādīja, ka sūdzības ir neizbēgamas, tomēr viņš uzskata, ka ar sniega tīrīšanu uzņēmums puslīdz galā tiek.

Tikmēr Raunas pagasta pārvaldes vadītāja Linda Zūdiņa skaidroja, ka pagasts dara tik, cik vien var, ņemot vērā pieejamos resursus: "Sniegs snieg vienlaicīgi visur, ir ceļu prioritāšu saraksts."

Pašvaldībās norādīja, ka šobrīd lielākais izaicinājums ir tas, ka snieg nemitīgi, tāpēc, notīrot ceļu, drīz vien tas jau ir aizputināts. Otra problēma ir finansējums. Smiltenes novadā lielu daļu no 400 000 eiro budžeta, kas paredzēts ceļu uzturēšanu gadā, nākas atvēlēt sniega segas tīrīšanai, apstiprināja Zurģe: "Ziema mūs pēdējos gados mazliet spīdzina. 

Piemēram, šajā gadā, ja mēs skatāmies pagājušo ziemu, līdz šā brīža rudens tīrīšanai mēs 60% no paredzētā budžeta autoceļiem bijām iztērējuši."

Cēsu novada pārstāvis Egils Kurpnieks atklāja, ka viena pilna sniega tīrīšanas reize Cēsīs un Vaives pagastā izmaksā aptuveni 6750 eiro, un šīs izmaksas ir novembra mēnesim nepierastas.

Pašvaldībās papildu izmaksas veidojas arī traktortehnikas vadītāju strādāto virsstundu dēļ. 

Lielie izdevumi nozīmē, ka pēc ziemas ceļu darbiem remontiem būs mazāk naudas. 

Dažās pašvaldībās iedzīvotājiem ir iespējas samaksāt vietējā pakalpojuma sniedzējiem, lai iztīrītu privātos ceļus. Smiltenē šāds pakalpojums maksā no 20 līdz 30 eiro par kilometru. Daļa vidzemnieku vienojas ar zemniekiem vai citiem uzņēmējiem, kuri ar savu tehniku notīra ceļu. Un šajā gadījumā cena svārstās no 20 līdz pat 100 eiro par reizi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti