Satversmes tiesas sprieduma izpildei ceļ bērnudārzu pedagogu zemākās algas likmi

Lai pildītu Satversmes tiesas (ST) spriedumu, kurā bērnudārzu pedagogu zemākā algas likme atzīta par neatbilstošu Satversmei, no 2024. gada 1. janvāra zemākā vienas stundas likme pirmsskolas izglītības pedagogiem palielināta līdz 9,54 eiro. Tā otrdien, 5. decembrī, nolēma valdība.

Valdība akceptēja izmaiņas noteikumos "Par pedagogu zemākās darba samaksas likmes pieauguma grafiku laikposmam no 2023. gada 1. septembra līdz 2025. gada 31. decembrim". 

ST 29. jūnijā valdības apstiprināto zemāko darba algas likmi pirmsskolu pedagogiem atzina par neatbilstošu Satversmei, norādot, ka valsts un pašvaldību budžeta stabilitāte nav attaisnojums, lai bērnudārzu pedagogiem maksātu mazāk nekā citiem skolotājiem. Tiesa uzsvēra, ka visi pedagogi neatkarīgi no tā, kādā izglītības pakāpē viņi strādā, veic vienādas vērtības darbu. 

Zemākās algas stundas likme pirmsskolas izglītības pedagogiem, kas ST ieskatā neatbilda Satversmei, bija 9,04 eiro. ST valdības noteiktās darba algas likmes bērnudārzu pedagogiem atzina par spēkā neesošām no 2024. gada 1. janvāra. Tāpēc valdībai vajadzēja likmes mainīt. 

Valdība izmaiņas izstrādāja saskaņā ar ST spriedumu. Izmaiņas paredz no 2024. gada 1. janvāra noteikt bērnudārzu pedagogu zemāko vienas stundas likmi 9,54 eiro, lai tā būtu vienlīdzīga pedagogiem pamata un vispārējā vidējā, speciālā, profesionālā, interešu izglītībā un profesionālās ievirzes izglītībā.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) rīkojuma projekta anotācijā teikts, ka, lai nodrošinātu ST lēmuma izpildi, tika atbalstīts IZM priekšlikums precizēt bāzes izdevumus 2024.-2026. gadam, paredzot tos palielināt 2024. gadam un turpmāk ik gadu par 6 841 753 eiro. Savukārt IZM iesniegtajā prioritārā pasākuma pieteikumā par pedagogu darba samaksas pieauguma grafika īstenošanas otrajam solim nepieciešamo finansējumu no nākamā gada 1. janvāra, ministrija iekļāva arī pirmsskolas pedagogu zemākās vienas stundas likmes palielinājumu līdz 9,54 eiro, paredzot šim mērķim novirzīt vēl papildu 9 487 231 eiro. Arī šis priekšlikums tika atbalstīts. 

Līdz ar to kopumā ST lēmuma izpildei piešķirts papildu finansējums 16 328 984 eiro apmērā.

Bērnu no 1,5 līdz 4 gadu vecumam izglītošanā nodarbināto pedagogu darba samaksa tiek finansēta no pašvaldību budžetiem. Pedagogu darba samaksas pieauguma nodrošināšanai finanšu līdzekļi rodami no pašvaldību budžetiem, kas pēc IZM aplēsēm indikatīvi veido 26,2 miljonus eiro.

Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētāja Inga Vanaga iepriekš norādīja, ka

ar ST spriedumu novērsta nevienlīdzība pret vairāk nekā 12 000 izglītības darbinieku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti