Dienas ziņas

Atklāj Kosmosa izziņas centru Cēsīs

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Jaunietes no ASV asistē angļu valodas mācībstundās

Jaunietes no ASV asistē angļu valodas stundās Rēzeknes novada skolās

Šajā mācību gadā četrās skolās Rēzeknes novadā strādā jaunietes no ASV. Abām piešķirta Fulbraita stipendija ar iespēju mācīt angļu valodu izglītības iestādēs vairāk nekā 90 valstīs. Jaunās skolotāju asistentes par labu Latvijai lēmušas gan tādēļ, ka šeit ir ģimenes saknes, gan lai izzinātu pēc iespējas atšķirīgāku kultūru un nodotu zināšanas skolēniem tieši lauku skolās. 

Madisona Mila Krumins Latvijā ir jau mazliet vairāk nekā mēnesi un šurp ceļu mērojusi no Mičiginas (ASV). Reizi nedēļā viņa tiekas ar skolēniem Kaunatas vidusskolā Rēzeknes novadā, kur visa šī mācību gada garumā būs asistente angļu valodas stundās.

"Mans vectēvs bija no Latvijas, tā ka man ir personīga saikne. Es vēlējos šurp atbraukt un sajust savas saknes, iemācīties vairāk par šo valsti. Studēju socioloģiju un angļu valodu universitātē. Kad to absolvēju, zināju, ka vēlos ceļot un satikt cilvēkus ārzemēs," pastāstīja Madisona.

Mācību stundās jauniete asistē jaunajam skolotājam Jānim Lamašam, kurš angļu valodu skolēniem māca pirmo gadu. Stundu plānus veido abi kopā un ikreiz iekļauj rakstīšanas, lasīšanas, klausīšanās, gan arī komunikācijas uzdevumus.

"Viņai sava pieredze ir par to, kā Amerikā māca, un viņa cenšas vairāk radoši darboties ar bērniem, dažādās spēlēs viņus iesaistīt, dažādas pieejas, piemēram, kaut vai izvēlēties, kas vairāk patīk. Vislabākais, kas ar Madisonu ir, ka viņa visu laiku runā angliski," kolēģi raksturoja skolotājs. "Es ar skolēniem latviski varu parunāt, latgaliski varu parunāt, bet ar Madisonu – tikai angliski!"

Valodas barjeru skolēni neizjūt, ja nepieciešams – cits citam paskaidro un tulko. Lielākas grūtības par saziņu sagādā gramatika.

10. klases skolēns Raivis Ričards Miķelis: "Mēs no sākuma pārbaudījām vārdiņus, kurus vajadzēja iemācīties, pēc tam mums vajadzēja parunāt. Tas ir kaut kā interesanti, tāpēc ka, ja tu kaut ko nesaproti, tu nevari tā pārjautāt latviski ,un tas ir tā, ka tu runā ar īstu angļu valodas pratēju."

10. klases skolēns Aleksandrs Fjodorovs: "Vismaz man tagad ir vairāk saprašanas, kā citi cilvēki runā angļu valodā, tie, kuri nedzīvo Latvijā. Pats interesantākais ir tad, kad skolotāja ir ar citādāku pieeju, nevis tā, ka mēs lasām, rakstām, bet ar kaut kādām jautrām spēlēm."

Madisona angļu valodas stundās asistē arī Maltas vidusskolā, un kopā ar viņu šo pašu darbu skolās Viļānos un Tiskādos veic arī jauniete Lea no Pensilvānijas. Projekta nozīmīgākais ieguvums ir tas, ka abas viesojas skolās tieši lauku reģionos.

"Es esmu vienlīdzīgas izglītības kvalitātes atbalstītāja un uzskatu, ka izglītība ir ļoti svarīga.

Skolām pilsētās ir vairāk iespēju un resursu, jo tur ir vairāk cilvēku, tās ir pārpildītas. Tāpēc došanās uz mazākām skolām man rada prieku," skaidroja Madisona.

Amerikānietes Rēzeknes novada skolās angļu valodas stundās piedalīsies visa mācību gada garumā un par šo darbu atalgojumu saņems stipendijas veidā no Fulbraita programmas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti