Panorāma

Ukraina aicina ievērot klusumu attiecībā uz pretuzbrukumu

Panorāma

Panorāma

ES pievienojas Stambulas konvencijai, bet Latvija ne

Eiropas Savienība pievienojas Stambulas konvencijai, bet Latvija – nē

Lai gan sešas Eiropas Savienības (ES) valstis, ieskaitot Latviju, nav ratificējušas Stambulas konvenciju par vardarbības novēršanu pret sievietēm, to ir izdarījusi Eiropas Savienība. Par to nobalsojis gan Eiroparlaments, gan ES Padome.

ES Padome, kurā ir dalībvalstis, šādu lēmumu pieņēma ar kvalificēto balsu vairākumu – pret balsoja Polija, Bulgārija, Ungārija, bet Čehija atturējās. Latvija balsoja par.

ES pievienojusies Stambulas konvencijai trīs jomās, kuras ir ES, nevis dalībvalstu kompetencē – ES ierēdņu nodarbinātības noteikumi, migrācijas un patvēruma noteikumu aspekti, kur ES ir ekskluzīva kompetence, kā arī  sadarbība krimināllietās, kas nozīmē praktisku sadarbību, ieskaitot informācijas apmaiņu.

Latvijā šāds ES lēmums nekādas pārmaiņas nenesīs, Latvija saglabās savu statusu – tā ir 2016. gada Stambulas konvenciju parakstījusi, bet nav ratificējusi. Latvijā, atšķirībā no, piemēram, Bulgārijas, kur konstitucionālā tiesa atrada šķēršļus ratificēt konvenciju, ir cita situācija. Te Satversmes tiesa deva zaļo gaismu, bet tā šobrīd ir politiska izšķiršanās.

Vienīgās izmaiņas – tā kā Latvija piedalās ES politikas izstrādē kopā ar citām dalībvalstīm, Latvija būs iesaistīta ES kopējās pozīcijas izstrādē un varēs "no iekšpuses" izpētīt, kādi devumi vai trūkumi citām dalībvalstīm no konvencijas tiek.

Stambulas konvencijas ratifikācija Eiropas Savienībā aizkavējās dažu dalībvalstu pretestības dēļ, bet 2021. gadā ES Tiesa atļāva ES ratificēt konvenciju ar kvalificētu balsu vairākumu, nesagaidot visu valstu atbalstu. Tas gan nav atbrīvojis no pienākuma pēdējām sešām dalībvalstīm –  Latvijai, Lietuvai, Bulgārijai, Ungārijai, Čehijai un Slovākijai – to ratificēt.

ES katra trešā sieviete ir piedzīvojusi fizisku un/vai seksuālu vardarbību. Ar konvenciju tiek izveidots daudzpusīgs tiesiskais regulējums, lai aizsargātu sievietes no visu veidu vardarbības un mazinātu vardarbību ģimenē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti