NATO Liepājas ostas militārās infrastruktūras stiprināšanā plāno ieguldīt 160 miljonus eiro

NATO pieņemts lēmums par vairāk nekā 160 miljonu eiro finansējuma piešķiršanu militārās ostas attīstībai Liepājā Karostas teritorijā, mikroblogošanas vietnē "X" pavēstījis aizsardzības ministrs Andris Sprūds ("Progresīvie").

Stiprinot valsts aizsardzību, kā viens no stratēģiski nozīmīgiem objektiem tiek uzskatīta Liepājas osta. Tādēļ tuvākajā laikā tiks ieguldīti Latvijas un NATO līdzekļi militārās bāzes attīstībā Karostā. Liepājas osta ir nozīmīga ar to, ka ir neaizsalstoša un stratēģiski svarīga vieta Nacionālo bruņoto spēku (NBS) vajadzībām. 

Projekta ietvaros tiks izbūvētas jaunas piestātnes, izveidota atbalsta infrastruktūra un veikti gultnes padziļināšanas darbi. "Šis projekts būtiski uzlabos mūsu spējas ātri uzņemt NATO sabiedroto spēkus," norādīja aizsardzības ministrs. 

Kopš valsts neatkarības atjaunošanas Liepājā atrodas nozīmīga Jūras spēku bāze, kur uzturas arī NATO sabiedrotie. Šajās dienās jūrā noris mīnu meklēšanas mācības, kurās piedalās arī Francijas karakuģis. 

Francijas mīnu kuģa "Thetis" komandieris savu vārdu drošības apsvērumu dēļ neatklāja, ļaujot sevi saukt segvārdā Hugo. Viņš sacīja: "Francijai ir svarīgi NATO ietvaros parādīt savu klātbūtni visiem Baltijas jūras sabiedrotajiem, šodien Latvijai. Tas, ko mēs kopā darīsim ar apmācību rīkotājiem – Latvijas Jūras spēkiem –, zem ūdens strādāsim ar mācību mīnām un arī ļausim darboties saviem zemūdens droniem."

Ostas infrastruktūra tiek regulāri izmantota NBS un sabiedroto kuģu ikdienas vajadzību nodrošināšanai, kuģu krājumu papildināšanai, kā arī militārās tehnikas izkraušanai, iekraušanai un uzglabāšanai. Neaizsalstošo Liepājas ostu, kurai ir trīs jūras vārti, nepieciešamības gadījumā var izmantot arī karavīru, militārās tehnikas un citu papildspēku uzņemšanai. Jau vairākus gadus tiek runāts par nepieciešamību paplašināt Karostas militāro bāzi. 

Aizsardzības ministrs sacīja: "Šobrīd bāze attīstās, šeit ir piesaistīts konkrēts finansējums, tā ka es domāju, mēs redzēsim augļus bāzes attīstībai jau tuvākajā laikā; principā Liepāja ir arī kā ostas pilsēta, Liepāja kā militāras infrastruktūras pilsēta un stratēģiskās nozīmes pilsēta, mēs redzēsim faktiski jau tuvākajā laikā to, ka šeit tiek ieguldīti arī kopējie NATO resursi, lai ostas infrastruktūra attīstītos un šīs mobilitātes spējas tiktu vēl paaugstinātas un pastiprinātas."

Vairākus militāros iepirkumus līdzfinansē sabiedrotie, tajā skaitā ASV, kuru klātbūtne ikdienā ir nodrošināta arī Liepājas ostā. ASV vēstnieka Latvijā vietniece Džūlija Džeikobi atzīmēja: "Mums ir plaša sadarbība ar partneriem Latvijas militārajā sektorā. Mēs kopā turpinām veikt mācības un uzlabot savas kopīgās prasmes kā NATO sabiedrotie."

Lielākā militāro objektu un cilvēkresursu koncentrācija Liepājā arī nākotnē tiek plānota Karostā, kas jau vēsturiski pusotra gadsimta garumā pildījusi kara pilsētiņas funkcijas. Šobrīd tur jau bāzējas Zemessardzes 44. bataljons, kura teritorijā esošo Virsnieku saieta namu iecerēts pielāgot Jūras spēku štāba vajadzībām, kā arī Jūras spēku Ūdenslīdēju mācību centrs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti