Talsos no amata gāž domes vadītāju Kārkliņu; atkāpjas arī abi vietnieki (precizēta)

Ar 11 deputātu atbalstu no amata pirmdien, 5. februārī, atbrīvota Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa. No amata atkāpjoties abiem Kārkliņas vietniekiem, izjukusi līdzšinējā Talsu novada domes koalīcija.

Dome paliek bez vadības

Par Kārkliņas atbrīvošanu no amata balsoja Ieva Brūna-Labāne, Ainis Stūrmanis un Andis Āboliņš (visi Latvijas Zaļā partija (LZP)), Gaidis Bērziņš, Sandra Pētersone un Gundars Sebris (visi Nacionālā apvienība (NA)), Almants Kalniņš un Dainis Karols (abi Latvijas Zemnieku savienība (LZS)), Juzefa Kļava, Andis Astrātovs un Oļegs Solovjovs (visi "Talsu novada attīstība"/ "Latvijas attīstībai").

Precizējums

Andis Āboliņš kopš 2023. gada vasaras ir LZP biedrs.

Pret Kārkliņas atbrīvošanu no amata bija vien septiņi deputāti – Andra Grīvāne-Bārda, Aldis Pinkens, Māris Rozenbergs (visi "Jaunā Vienotība"), Antra Grūbe un Lauris Pīlēģis, Kalvis Kalniņš un Ilva Norenberga (visi "Mēs – Talsiem un novadam").

Kārkliņa domes sēdē nepiedalījās.

Pēc tam, kad 11 deputāti nobalsoja par Kārliņas atbrīvošanu no amata, domes priekšsēdētājas vietnieks tautsaimniecības jautājumos Lauris Pīlēģis ("Mēs – Talsiem un novadam") un vietnieks administratīvajos jautājumos Aldis Pinkens ("Jaunā Vienotība") paziņoja par atkāpšanos no amata, dodot iespēju iesnieguma autoriem par Kārkliņas atkāpšanos no amata veidot savu komandu un turpmāk vadīt domi. Pīlēģis pauda cerību, ka jaunā komanda spēs turpināt īstenot projektus par Dundagas ielas otro kārtu, Vilkmuižas peldvietas labiekārtošanu, bērnudārza "Vīnodziņa" atjaunošanu un citus projektus.

Pīlēģis norādīja –

tā kā par domes priekšsēdētājas atbrīvošanu no amata nobalsoja arī līdzšinējā koalīcijā ietilpstošās – Latvijas Zaļās partijas – deputāti, domē vairs nav iespējams pieņemt lēmumus un esošā koalīcija beidz pastāvēt.

Pīlēģis pārmeta deputātiem, ka tieši pirms budžeta, ko ir problemātiski izveidot, no amata atbrīvojot priekšsēdētāju, pastāv risks, ka ilgākā laikā tiks paralizēts arī izpildvaras darbs.

Saskaņā ar Pašvaldību likumu priekšsēdētāja vietnieks var atkāpties no amata, rakstveidā paziņojot par to domei. Šādā gadījumā priekšsēdētāja vietnieks turpina pildīt pienākumus līdz nākamajai domes sēdei, kad viņa pilnvaras izbeidzas neatkarīgi no tā, vai šajā sēdē tiek ievēlēts jauns domes priekšsēdētājs vai priekšsēdētāja vietnieks.

Novēršas arī pašas partija

Par Kārkliņas atbrīvošanu bija paredzēts lemt jau domes ārkārtas sēdē 2. februārī, taču izsludināja pārtraukumu pēc tam, kad Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Aldis Pinkens ("Jaunā Vienotība") nāca klajā ar priekšlikumu mainīt lēmumprojekta lemjošo daļu tā, ka deputātiem būtu jābalso par uzticības izteikšanu bezpartejiskajai Talsu novada domes priekšsēdētājai. Līdz šodienai juristiem bija jātiek skaidrībā, vai sēdes gaitā drīkst tik būtiski mainīt lemjošās daļas saturu.

Pieprasījumu iesnieguši 7 deputāti – Pētersone, Bērziņš, Astrātovs, Karols, Kļava, Solovjovs un Almants Kalniņš.

Kopumā domē ir 19 deputāti, tāpēc ar iesniedzēju balsīm priekšsēdētājas gāšanai nepietika, taču no Kārkliņas ir novērsies arī viņas pēdējais pārstāvētais politiskais spēks – Latvijas Zaļā partija, kurai domē ir divi deputāti, līdz ar to balsojuma iznākums nebija droši prognozējams.

Pārmet neprasmīgu darbību

Pieprasījuma iesniedzēji iepriekš ārkārtas sēdē uzsvēra, ka nav apmierināti ar informācijas pieejamību par budžeta plānošanu un paredzētajiem risinājumiem tā sabalansēšanā, radot bažas par pašvaldības iespējām nodrošināt līdzšinējos atbalsta instrumentus iedzīvotājiem. Tāpat tika izteikti pārmetumi par skolu tīkla sakārtošanas jautājuma virzīšanu un īstenošanu un nepietiekamu iekšējo kontroles sistēmu.

Domes sēdē pieprasījuma autori Kārkliņai pārmeta neprasmīgu personālpolitiku pašvaldībā, kā rezultātā gada laikā ir pieņemti darbā aptuveni 80 darbinieku, kuru algošanai iztērēts vismaz miljons eiro. Kļava iebilda pret Kārkliņas apgalvojumiem, ka pašvaldības darbiniekiem desmit gadus nav paaugstināts atalgojums. Viņa skaidroja, ka tas ir paaugstināts regulāri par dažiem procentiem, nevis tā, kā pēdējā gada laikā, kad algas paaugstinātas par 30%.

Kārkliņai pārmeta arī to, ka joprojām pašvaldībā nav iekšējā auditora, kā arī vairāku kultūras iestāžu vadītāju.

Domes priekšsēdētāja tika kritizēta par skolu slēgšanu, lēmumus pieņemot bez dziļākas analīzes. Turklāt tagad Mērsraga un Valdemārpils vidusskolas skolotāji, bērni un vecāki dzīvojot neziņā par savu nākotni vai arī izņemot bērnus no skolām un atstājot novadu, tādējādi samazinoties iedzīvotāju skaits novadā.

Ārkārtas domes sēdē Kārkliņa viņai pausto kritiku nekomentēja.

Neskatoties uz daudzajiem pārmetumiem par priekšsēdētājas darbu, Kārkliņas vietnieks Pinkens uzsvēra, ka pašlaik, kamēr nav pieņemts šā gada budžets, nav pamata runāt par to, ka budžets ir ar deficītu, jo pie tā vēl tiek strādāts un tas noteiktajā laikā tiks pieņemts. Pašvaldības budžets ir jāapstiprina līdz 21. februārim.

Iepriekš Talsu novada domes priekšsēdētāja Kārkliņa opozīcijas deputātu pieprasījumu atkāpties no amata novērtēja kā darba kvalitātes apliecinājumu – tas apliecinot, ka viņa strādājot labi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti