Rīgā notiks starptautiska konference par enerģijas drošību, pieejamību un ilgtspēju Baltijas jūras reģionā

Atzīmējot Pasaules Enerģijas padomes (PEP) simtgadi, PEP Latvijas Nacionālā komiteja 11. decembrī Rīgas Tehniskajā universitātē un tiešraidē organizēs vērienīgu enerģētikas konferenci "Energy Trilemma – the Backbone for Energy Transition. Baltic Sea region focus". 

Konferencē starptautiski novērtēti eksperti, reģiona politikas veidotāji un enerģētikas uzņēmumu vadītāji diskutēs par Baltijas jūras reģiona enerģijas sektora noturību pret drošības riskiem, elektroenerģijas tirgus modeļa pilnveidi, kā arī analizēs, vai "ilgtspējas–rentabilitātes" pieeja enerģētikā ir iespējama. 

"Baltijas jūras reģiona enerģijas sektors ir nozīmīgu pārmaiņu priekšā. Enerģijas drošības izaicinājumi un nepieredzēti augstās elektroenerģijas cenas pērn, ko izraisīja Krievijas iebrukums Ukrainā, kā arī Eiropas Savienības dalībvalstu nepietiekamais progress klimata neitralitātes mērķu sasniegšanā, ir izgaismojuši steidzamu un neatliekamu nepieciešamību panākt līdzsvaru starp visām enerģijas trilemmas dimensijām – drošību, pieejamību un ilgtspēju. Konferencē meklēsim risinājumus ilgtspējīgas enerģijas nākotnei reģionā, lai tuvinātu ambīcijas ar faktisko rīcību, kas veidos nozīmīgu saturisko pienesumu arī ietekmīgajam Pasaules enerģētikas kongresam 2024. gadā Roterdamā, Nīderlandē," norādīja PEP Latvijas nacionālas komitejas prezidente Olga Bogdanova.  

Enerģētikas konferenci, kur runātāju vidū būs PEP prezidents Maiks Hovards, Eiropas Parlamenta viceprezidents Roberts Zīle, "Eurelectric" Ģenerālsekretārs Kristians Rubijs, NATO Enerģētikas drošības Izcilības centra vadītājs Darjus Užurkaitis, bijušais Eiropas Savienības enerģētikas komisārs Andris Piebalgs, Baltijas jūras reģiona valstu enerģētikas ministriju vadības pārstāvji un enerģētikas uzņēmumu vadītāji no AS "Latvenergo", AS "Esti Energia", AS "Augstsprieguma tīkls", SE "E.ON", S.A. "Orlen", Oy "Gas Grid Finland", veidos trīs tematiskās daļas, apskatot katru no enerģijas dimensijām.  

Enerģijas drošībai veltītajā daļā varēs uzzināt par Baltijas jūras valstu enerģijas sektora risku novērtējumu un iepazīties ar ASV pieredzi šajā jautājumā. Konferences dalībniekiem tiks prezentēti NATO Energodrošības ekselences centra Latvijas dzimšanas dienas priekšvakarā aizvadīto Baltijā organizēto mācību rezultāti par jūras enerģētiskās infrastruktūras drošības riskiem. Tāpat tiks diskutēts par to, kā situācija enerģētikas sektorā mainījusies kopš kara Ukrainā un kā ar to saistītos izaicinājumus risinās gaidāmā Baltijas valstu elektrotīklu sinhronizācija ar kontinentālās Eiropas elektrotīkliem 2025. gada sākumā. 

Savukārt enerģijas pieejamības daļa būs veltīta elektroenerģijas tirgus dizaina pilnveides jautājumiem, lai mazinātu tirgus nenoteiktību un veicinātu pāreju uz energoefektīvu un uz atjaunojamiem energoresursiem balstītu, klimatneitrālu un klimatnoturīgu ekonomiku. Šajā tematiskajā daļā spriedīs arī par nepieciešamajām politikām un iepazīsies ar dažādu valstu pieredzi mazaizsargāto patērētāju atbalstam. 

Tikmēr enerģijas ilgtspējas kontekstā tiks meklētas atbildes uz tādiem jautājumiem kā – vai rentabilitāte un ilgtspēja ir savienojamas un kādas inovatīvas tehnoloģijas nepieciešamas enerģijas pārejas veicināšanai. Vienlaikus konferences dalībnieki varēs uzzināt vairāk par iedvesmojošām iniciatīvām ceļā uz enerģijas ilgtspēju – par Eiropā pirmo liela mēroga pārrobežu ūdeņraža ieleju, kas aptver Baltijas jūras reģionu, un ASV enerģētikas kopienas pieredzi, personalizējot enerģijas pārejas priekšrocības.

Detalizēta informācija par konferences programmu un runātājiem pieejama šeit.

Ikvienam interesentam būs iespēja sekot līdzi konferencei tiešraidē 11. decembrī no plkst. 9.00 līdz 17.30 portālā LSM.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti