«Re:Check»: Ko maldinātāji stāsta par parakstu vākšanu 14. Saeimas atlaišanai

Parakstu vākšana par referenduma ierosināšanu 14. Saeimas atlaišanai mobilizējusi dažādus maldinātājus – vieni stāsta, ka parakstu ir vairāk, nekā mums saka, bet citi mudina parakstīties, izplatot dažādus melus un puspatiesības. Kā maldinātāji melo par parakstu vākšanu, to apskatīja  "Re:Baltica" faktu pārbaudes projekta "Re:Check" melu un maldu apskatā.

"Labdien, Latvija! Šodienas ēteru veltīsim šim dīvainajam skaitītājam portālā Latvija.lv," tā savu kārtējo video "TikTok" un "Facebook" platformās iesāka maldinātājs Vladimirs Vološins. Viņš runāja par parakstu vākšanu referenduma ierosināšanai par Saeimas atlaišanu. Šis cilvēks ir celtnieks, kurš regulāri filmē un izplata melīgus stāstus par norisēm Latvijā. Tagad viņš vedināja domāt, ka parakstu vākšanas rezultāti tiek falsificēti. 

"Skatieties, manā kanālā ir parakstījušies apmēram 40 tūkstoši. Pamatā tā ir Latvija. Manā ēterā neesmu saticis nevienu, kurš atbalstītu šo Saeimu," teikts video fragmentā.

Viņš turpināja, ka politiķiem Aināram Šleseram ("Latvija pirmajā vietā") un Aleksejam Rosļikovam ("Stabilitātei!"), kuri arī aicinājuši parakstīties, sociālajos medijos sekotāju ir vēl vairāk. Tad, kā varot būt, ka dienā parakstās tikai daži simti cilvēku.

"Man liekas, ka "Vienotība" deva tādu gājienu, ka nobalsosim par Saeimas atlaišanu, un tad iedarbināja savas sviras, kas parādīs sekojošo: bet visi mūs atbalsta," teikts video fragmentā.

Jāpiebilst, ka līdz novembra beigām par referenduma rosināšanu bija parakstījušies aptuveni 33 tūkstoši. Par skaitīšanu katrs var pārliecināties pats – iesniedzot parakstu, skaitītājā automātiski parādās par vienu balsi vairāk. 

Parakstīties mudinājuši arī citi maldinātāji, tostarp izmantojot melus.

"Saeima nupat apstiprināja sev algas 30 miljonu eiro apmērā," kādreizējais pretvakcīnu aktīvists Valentīns Jeremejevs īsā video apgalvoja, ka deputāti nupat nolēmuši piešķirt 30 miljonus eiro pašu algām, tāpēc Saeima noteikti jāatlaiž. Pirmkārt, tāda lēmuma nav. Otrkārt, piemēram, šogad deputātu algām paredzēti nepilni 7 miljoni eiro un ne tuvu ne 30, kā stāstīja Jeremejevs. Viņa video "TikTok" redzējuši nepilni 30 tūkstoši cilvēku. 

Vēl divreiz vairāk skatījumu ir Jelgavas domnieka Andreja Pagora video rullītim. Viņš ir Latvijas Krievu savienības biedrs un ļoti aktīvs sociālajos medijos. 

Pagors draudējis, ka Latvijā būs karš, ja pie varas paliks esošie politiķi: "Kā izdarīt tā, lai Latvija, Latvijas teritorija nekļūtu par karadarbības poligonu? Pašreizējā Saeima īsteno ļaunu, neadekvātu politiku, neatbildot par tās sekām."

Pagors stāstīja, ka Latvijas vadošie politiķi Latviju jau gatavojoties pamest, bet te palikušie viņu dēļ varot tikt ierauti karā tāpat kā Ukraina. Viņš to negribot pieļaut, tāpēc esot jāiet parakstīties par Saeimas atlaišanu un jābalso par jauniem spēkiem.

Jāatgādina, ka drošības iestādes jau brīdinājušas Latvijas Krievu savienību par sabiedrību šķeļošām aktivitātēm un Krievijas propagandas vēstījumu izplatīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti