Jēkabpils Agrobiznesa koledža atsakās no augstākās izglītības programmām

Valdība lēmusi reorganizēt Jēkabpils Agrobiznesa koledžu, pārveidojot to par Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikumu.

Jēkabpils Agrobiznesa koledža atsakās no augstākās izglītības programmām
00:00 / 03:58
Lejuplādēt

No nākamā gada 1. janvāra izglītības iestāde vairs neīstenos augstākās izglītības programmas, turpinot nodrošināt tikai profesionālās vidējās izglītības programmas un tālākizglītības programmu.

Jēkabpils Agrobiznesa koledža ar struktūrvienību Barkavā ir profesionālās izglītības iestāde, kas īsteno virkni vidējās izglītības programmu, kā arī studiju un tālākizglītības programmas.

Augstākā izglītība izmaksā dārgi

To, ka iestāde jāpārveido par tehnikumu, slēdzot studiju programmas, ierosinājusi pati koledža, vērtējot pieprasījumu pēc augstākās izglītības.

Ja vidējās izglītības programmās šobrīd mācās aptuveni 600 audzēkņu, tad studentu skaits pēdējo gadu laikā ir ievērojami samazinājies, un šobrīd ir tikai 14 audzēkņi, kuri apgūst augstākās izglītības programmas.

"Augstākās izglītības akreditācijas ir ārkārtīgi dārgas. Viena izglītības programma izmaksā aptuveni 20 tūkstošus eiro," stāsta Jēkabpils Agrobiznesa koledžas direktore Rita Pole.

"Un ja mēs rēķinām, ka mūsu koledžā līdz šim tādas bija trīs, tad pie studentu skaita grupā – pieci un četri studenti – tas reāli fiziski nav iespējams. Ja nav pieprasījuma, nav piedāvājuma," secina Pole.

"Turklāt, ja mēs būtu vēlējušies arī saglabāt šo augstākās izglītības pakāpi, tad mums būtu jārēķinās ar to, ka mēs būtu ierobežoti arī ar vidējo profesionālo izglītību, jo šī proporcija – likumā atrunātā – 50 procenti studiju programmu, 50 procenti vidējā profesionālā – tā diezgan būtiski bremzētu mums attīstīt vidējo profesionālo nodaļu."

Stiprinās mūžizglītības virzienu

Iestāde izvēlējās atteikties no studiju programmām un kļūt par Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikumu, stiprinot vidējās izglītības programmas, kā arī mūžizglītību.

"Pirms pāris gadiem tika pieņemts lēmums spēcīgi attīstīt mūžizglītības nodaļu. Ir izstrādāta mūžizglītības stratēģija, un soli pa solim mēs ejam attīstības virzienā," stāsta koledžas direktores vietniece Ināra Upeniece.

"Un mēs redzam, kā studiju daļa pāraugs mūžizglītības nodaļā, un mēs spēsim Vidusdaugavas reģionā visiem interesentiem un Latvijā visiem interesentiem, pieslēdzoties tiešsaistēs, piedāvāt apmācības attālināti."

Pedagogu kolektīvu izmaiņas ietekmējušas minimāli – darbu zaudējuši divi pedagogi, kuriem pamata darba vieta bija citviet un kuri koledžā strādāja nepilnu slodzi.

Savukārt pārējie pedagogi turpinās strādāt ar vidējās izglītības programmu skolēniem un mūžizglītības audzēkņiem.

Par izmaiņām nesūdzas arī koledžas lektore Laura Lazdiņa-Paegle.

"Šobrīd strādāju gan studiju daļā, gan profesionālās vidējās izglītības nodaļā un pasniedzu studiju kursus, kas ir saistīti ar grāmatvedību, nodokļiem un auditu. Arī profesionālās vidējās izglītības nodaļā mācu profesionālos moduļus grāmatvežu izglītības programmā. Mainoties statusam, mana ikdiena būtībā nemainīsies, jo šis profesionālais tāpat saglabājas. Godīgi, slodzes ziņā ar katru gadu paliek arvien vairāk, tā ka noteikti mazāk nepaliek."

Studenti pārgājuši uz Rēzekni

Tie studenti, kuri studiju programmu absolvēs šā gada decembrī, turpina mācīties koledžā, savukārt tie, kuriem programmas apguve līdz 1. janvārim vēl nebūs pabeigta, jau tagad ir pārgājuši uz Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmiju, ar ko panākta vienošanās par iespēju turpināt mācības.

"Jau esam veiksmīgi adaptējušies. Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija mūs ļoti labi pieņēma, tā ka tas neietekmē ne finansiāli, ne arī apmācību kvalitātes ziņā, jo visas apmācības tiek nodrošinātas tāpat, kā bija.

Liela daļa notiek arī attālināti. Šobrīd nekādu sarežģījumu tiešām nav," par pārejas procesu stāsta studente Santa Zvaigzne, kura apgūst grāmatvedību.

Jēkabpils Agrobiznesa koledža statusu mainīs nākamā gada 1. janvārī, iegūstot nosaukumu Jēkabpils Tehnoloģiju tehnikums.

Jāpiebilst, ka izglītības iestāde jau vēsturiski bijusi tehnikums – šāds statuss iestādei bija no 1940. līdz 1998. gadam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti