4. studija

Kāpēc pensionāres krāsniņa pēc pašvaldības meistaru veikta remonta atsakās sildīt?

4. studija

Kāpēc vilcienu pasažieri, riskējot ar dzīvību, ietiepīgi vēlas šķērsot sliedes?

Kas notiks ar Zasas dzirnavās atrastajām cilvēka mirstīgajām atliekām?

Zasas dzirnavu saimnieks īpašumā atrod cilvēka kaulus; Jēkabpils policijai tie neinteresē

Zasas dzirnavu saimnieks savā īpašumā, tīrot kanālu, atradis cilvēka kaulus. Vietējiem ir sava versija par mirušā cilvēka identitāti, jo pirms vairāk nekā 30 gadiem ciemā pēkšņi pazuda kāds vīrietis. Tikmēr policija par kauliem neliekas ne zinis – lai arī vairākkārt uz dzirnavām policisti ir braukuši, kauli tur atrodas joprojām. Policija atrunājas, ka to atrašanu apgrūtina bīstamā vieta, turklāt nav garantijas, ka tiks atrasti visi kauli.

Nevis izmeklē nāves cēloni, bet iesaka ievietot muzejā

Uzņēmējs no Vācijas Hardijs Kortmans Zasas ūdensdzirnavas, kas atrodas Jēkabpils novadā, iegādājās 2005. gadā. Un pat nenojauta, ka tās glabā baisu noslēpumu.

"Tīrīju šo kanālu. Tā ir pēdējā vieta, kurā vēl nebiju racis, šeit saimniekojot 20 gadu. Sāku tīrīt un atradu kurpi, un biju pārsteigts, jo zinu šī ciema stāstu par vīrieti, kurš pazuda pirms ļoti daudziem gadiem. Es vēl pajokoju – tā ir kurpe, varbūt es atradīšu vēl kaut ko vairāk. Un tiešām es arī atradu vairāk – pirmo kaulu, otro kaulu, un tad es saucu policiju," stāstu iesāka Kortmans.

Dzirnavu saimnieks pastāstīja, ka atpūtas vietas kempinga zonā tobrīd viesojušies tūristi no Vācijas un sakritības pēc viņu vidū bijis arī kāds policists, kurš norādījis – vietā, kurā kauli atrasti, nekādus darbus turpināt nedrīkst, tā būtu jānorobežo. Jāizņem visas cilvēka mirstīgās atliekas, lai noteiktu personas identitāti un nāves cēloni. Tomēr Latvijā, kā izrādījās, tā nenotiek.

"Atbrauca policisti, un viņiem nekas neinteresēja. Mēs kopā salikām to kurpi, kaulus. Bet policistiem tie neinteresēja. Viņi teica – ja man tik stipri interesē tie kauli, lai es ievietoju tos savā muzejā,"

policistu reakciju atstāstīja dzirnavu saimnieks.

Policija atrunājas – darbus apgrūtina vieta, nav garantijas atrast visus kaulus

Kaulus uzņēmējs atrada jūnija beigās. Pēc Jēkabpils policistu vizītes veselu mēnesi likumsargi par līķi Zasas dzirnavās vispār neesot likušies ne zinis. Uzņēmējs savu sāpi izstāstījis kādā televīzijas raidījumā, un pēc tā radītās rezonanses arī policisti bijuši klāt.

Valsts policijas Zemgales reģiona pārvaldes Austrumzemgales iecirkņa izmeklēšanas nodaļas vecākā inspektore Vita Meldere skaidroja: 

"Tajā reizē izdevās salasīt ļoti daudz kaulu, bet, saprotiet, situācija ir tāda, ka, pirmkārt, darbi ir apgrūtināti tās vietas dēļ un, otrkārt, nav izslēgts, ka šos kaulus varētu būt izvazājuši meža dzīvnieki. Nav garantijas, ka mēs atradīsim pilnīgi visus kaulus."

Valsts policijā skaidroja, ka dzirnavās strādājuši vairākkārt. Policisti no Jēkabpils uz Zasas pagastu kopumā – turp un atpakaļ mērojuši 140 kilometrus, policijas eksperti no Daugavpils – nepilnus 152 kilometrus, Jelgavas policisti – 362 kilometrus. Un, kā noskaidrojas, ir gatavi šo ceļu mērot vēl un vēl.

"Nav garantijas, ka tur nav palikuši vēl kādi kauli. Ja viņi vēl tur turpinās parādīties, lai saimnieks zvana, mēs turpināsim braukt un šos kaulus  savākt," sacīja Meldere.

No šīs atbildes var secināt, ka Latvijā policija un nodokļu maksātāji patiešām ir ļoti turīgi, ja likumsargi var regulāri doties pēc pāris cilvēka kauliem, kad tos nejauši uziet pats īpašuma saimnieks, nevis kārtīgi pastrādāt jau pirmajā reizē pēc informācijas saņemšanas.

"Lienot zem tiem betoniem, kas tur ir ilgus gadus jau stāvējuši, arī policijas darbinieku drošība un veselība tiek apdraudēta," piebilda Meldere.

Policijas pārstāve arī skaidroja, ka ierobežot teritoriju, kur atrastas cilvēka mirstīgās atliekas, neesot nepieciešams, jo izmeklēšanai taču neviens netraucējot. Turklāt dzirnavu saimnieks drīkstot turpināt iesākto kanāla tīrīšanu.

"Šobrīd ekspertīzes, kas jau ir veiktas, nedod pamatu domāt, ka tur ir noticis nopietns noziedzīgs nodarījums. Vai tālāk kaut kas atklāsies, tas ir jāskaidro izmeklēšanas laikā. Šobrīd mēs nekādas tādas konkrētas versijas neizvirzām," pavēstīja Meldere.

"Nav tādas iespējas, tehnikas (..) Tikpat labi tas var būt saistībā ar šo ūdens teci zem dzirnavām. Tur var būt izskalots lielā rādiusā. Tur jau nav tā kā vienā vietā. Tas rādiuss varētu būt ļoti plašs," turpināja policijas pārstāve.

Uz LSM.lv jautājumu par iespējamu policistu bezdarbību Valsts policijas Sabiedrisko attiecību nodaļas
vecākā speciāliste Rūta Strautniece norādīja, ka policijas darbinieki ir reaģējuši uz visiem izsaukumiem, veikuši procesuālās darbības, pieaicinot arī speciālistus. Valsts policijā par šo notikumu – kauliem ir uzsākts kriminālprocess. 

"Iespēju robežās visas mirstīgās atliekas tika izņemtas un nodotas ekspertīzē. Var gadīties, ka ūdens teces rezultātā veidojas izmaiņas notikuma vietā un iespējams tiek atskaloti kauli, kas iepriekš netika atrasti, vai gluži otrādāk, kauli tiek ieskaloti dziļāk zemē. Nav arī izslēgts, ka meža dzīvnieki daļu mirstīgās atliekas ir izvazājuši, sakarā ar ko, nav garantijas, ka zem piebūves varētu atrast visas cilvēka mirstīgās atliekas, turklāt nav izslēgts, ka daļa atrasto kaulu ir dzīvnieka, nevis cilvēka kauli," skaidroja Strautniece.

Arī viņa uzsvēra, ka gan ūdens teces, gan dzīvnieku darbību rezultātā kauli var atrasties ļoti plašā rādiusā, nevis vienā vietā.

"Nevienā brīdī Valsts policijas amatpersonām nav bijis ļaunprātīgs nolūks neatrast visus kaulus. Policijas darbu ļoti apgrūtina tas, ka notikuma vieta atrodas zem betona bloka, šaurā piekļūšanas vietā, pastāv bīstamība, ka šis betona bloks var sabrukt, apdraudot policijas darbinieku dzīvību un veselību,  

tāpat darbu apgrūtina zem betona bloka esošā ūdens caurtece, lai arī ūdens tika atsūknēts, sadarbībā ar Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu, tomēr ūdens nepārtraukti atjaunojās," situāciju iezīmēja Strautniece.

Vietējiem sava versija par mirušā identitāti

Vietējie ļaudis ir pārliecināti, ka mirušais ir pirms vairāk nekā 30 gadiem pēkšņi pazudušais Valdis Kauliņš. Vīrietis tolaik tieši šajā dzirnavu daļā dzīvojis. Ļaudis runā, ka viņa pazušana varētu būt saistīta ar vardarbīgu nāvi, tomēr ne dzīvs, ne, kā izrādās, arī miris, šis cilvēks nevienu arī tajos laikos neesot interesējis.

"Pazuda un viss, pēkšņi viņš pazuda. Viņš tur tajā galā dzīvoja. Pazuda un viss. Neviens jau nezina, kad viņš pazuda, kas ar viņu notika, neviens jau viņu nemeklēja. Patika iedzert cilvēkam," pastāstīja Ailita, kura strādā vietējā veikalā.

Bijušais Zasas pagasta pārvaldes vadītājs  Juris Krūmiņš atminējās: "Pēc kāda brīža otrs, kas ar viņu dzīvoja, atnesa viņa dokumentus uz pašvaldību. Lai glabājas. Tie dokumenti pie mums stāvēja kādus 20 gadus. Neviens par viņiem neinteresējās."

Saimnieks dzirnavas vēlas pārdot

Pagājuši jau trīs mēneši kopš skeleta fragmentu atrašanas, un tie tur atrodami vēl joprojām.

Gaidot Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" žurnālistus, Hārdijs ar grābekli izvilcis mugurkaula daļu, pēc tam žurnālistu klātbūtnē – arī ribas.

"Es esmu 100% pārliecināts, ka tur vēl joprojām ir cilvēka kauli, ieskaitot ķermeni un galvu. Es domāju, ka kaut kas ir jādara, lai tos izceltu, bet nekas nenotiek," sašutumu pauda dzirnavu saimnieks.

Vietējā iedzīvotāja Vita, paužot satraukumu par Valsts policijas bezdarbību, pastāstīja, ka Jēkabpils policija bija piedāvājusi izrakumus turpināt arheologiem, bet arheologi bija atteikušies. 

Uzņēmējs šajās dzirnavās ir saimniekojis gandrīz 20 gadu, un tagad nolēmis tās pārdot, jo uzskata, ka šajā valstī nerūpējas ne par dzīviem, ne par mirušiem cilvēkiem. 

"Viņš tās grib pārdot, laikam ar visu līķi... Tikai nākamais īpašnieks to zinās. Tas nebūs noslēpums," piebilda Vita.

Uzņēmējs neslēpa, ka ne tikai ieilgusī līķa lieta, bet arī pašvaldības un likumsargu labdabīgā attieksme pret vietējiem huligāniem, kuri tieši gar dzirnavām traucas milzīgā ātrumā, apdraudot kā vietējos, tā dzirnavu viesus, liek nolaisties rokām. Arī par šo faktu policijā ar visiem video un foto pierādījumiem gūlis iesniegums, ziņots pašvaldībai, tomēr situācija nav mainījusies.

"Man vairs nav motivācijas šeit ieguldīt ievērojamas finanses, atjaunot šo vēsturisko ēku nākamajām paaudzēm. Tas, kas šeit, Zasā, notiek pēdējos gados, nav labi," atzina dzirnavu saimnieks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti