Dienas ziņas

"Rīgas meži": Briežu dārza projekts ir neveiksmīgs

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Desmitiem Latvijas iedzīvotāju ik dienas dodas uz Baltkrieviju

Ārlietu ministrijas brīdinājumi neattur desmitus Latvijas iedzīvotāju ik dienu doties uz Baltkrieviju

Ik dienu uz Baltkrieviju dodas desmitiem Latvijas iedzīvotāju, lai tur iepirktos, apciemotu radus vai kā tūristi. Neraugoties uz Ārlietu ministrijas (ĀM) brīdinājumiem par būtiskiem riskiem – pat nonākt šīs valsts cietumā –, ceļotgribētāju netrūkst. Šī gada pirmajā pusē uz kaimiņvalsti ceļojuši 42 000 Latvijas valstspiederīgo. 

Mārim ar sievu Irinu īsi pirms sēšanās autobusā uz Baltkrieviju ātri pārbauda dokumentus un viņi gatavi kārtējo reizi doties uz kaimiņvalsti, lai apciemotu radus.

"Braucam uz Gomeļu, pati esmu no Gomeļas, tur man ir mazbērni, braucam uz mazbērna dzimšanas dienu. Es jau braucu šogad vienu reizi, neviens neko neprasīja, visi ir kulturāli, viss ir skaisti, robežpunktu mierīgi šķērsojām, viss ir brīnišķīgi, neviens neko nejautāja, arī nekādus jautājumus neuzdeva," stāsta Irina.

"Viss ir normāli, braucam bez kādām bailēm, viss. Tur cilvēki priecīgi, ka mēs atbraucam, tāpat viņi uz šejieni, nav nekas tāds, kā te ažiotāžu paceļ. Autobusi pilni gan uz turieni, gan atpakaļ, cilvēki brauc, visiem tur ir darīšanas, visi brauc ciemos, visi brauc uz Latviju, uz Eiropas Savienību, visi brauc, viss ir mierīgi," piebilst Māris.

No Daugavpils autoostas autobusi uz Baltkrieviju kursē vairākas reizes nedēļā. Pasažieru pārvadājumus nodrošina vairāki pārvadātāji.

Iemesli, kādēļ Latvijas valstspiederīgie ceļo uz Baltkrieviju, ir gan kā Mārim un Irinai – radu apciemošana, gan arī iepirkšanās un vienkārši tūrisms. 

"Mūsu maršruts "Rīga–Vitebska" ir mazāk pieprasīts nekā maršruts "Rīga–Minska". Tur biļetes iegādāties nav iespējams. Pēc biļetēm es redzu, ka vasarā pieprasījums ir kādi 50%, pārējā laika periodā kādi 10 cilvēki aizbrauc, 15 atbrauc," klāsta SIA "Dautrans" valdes loceklis Aleksandrs Ignatjevs.

"No Latvijas ceļo dažādu tautību un vecuma cilvēki, kas šajā 54-vietīgajā autobusā aizņem aptuveni 1/3 no vietām. Pamatkontingents šim maršrutam ir Baltkrievijas pilsoņi, kuri dodas uz Viļņas lidostu vai no Viļņas lidostas uz Minsku. Protams, vasaras periodā cilvēki ceļo aktīvi un reisi ir pilni," atzīst "Ecolines" mārketinga nodaļas vadītājs Tomass Užāns.

Kopš 2022. gada 24. februāra, kad Krievija sāka plašu militāro agresiju Ukrainā, Latvijas ĀM stingri aicina nedoties uz Baltkrieviju un Krieviju. Viens no riskiem ir vervēšana, otrs – aizturēšana.

"Viņi var tikt pakļauti specdienestu provokācijām un nepatiesi apsūdzēti Baltkrievijas likumpārkāpumos un tā rezultātā arestēti.

Sākot no zādzībām, krāpniecības, un pērn tās arī bija aizdomas par  spiegošanu," norāda ĀM preses sekretāre Diāna Eglīte.

Kopš pērnā gada aprīļa 2022. gadā aizturēti 13 Latvijas valstspiederīgie; šogad jau 10. Palīdzības sniegšana Latvijas valstspiederīgajiem, kuri nonākuši šādās situācijās, Latvijas diplomātiem ir ārkārtīgi sarežģīta. Tomēr tas brauktgribētājus neattur.

"Es nezinu, kurš to saka, nekā tāda nav. [Jūtos] droši, gluži kā šeit, dzīvoju šeit, un arī tur neviens nedraud man. Es nebaidos," saka Ludmila (vārds mainīts).

Pērn uz Baltkrieviju ceļojuši 88 500 Latvijas piederīgo; šajā gadā šo valsti apciemojuši 42 000. ĀM nemitīgi saņem zvanus no iedzīvotājiem ar lūgumiem sniegt plašāku informāciju par ceļošanas iespējām uz Baltkrieviju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti