Panorāma

40 000 ēnotāju sasniedz jaunu Ēnu dienas rekordu

Panorāma

Panorāma

Vai nacionālais futbola stadions jābūvē Lucavsalā?

Futbola stadiona būvniecībai Lucavsala izvēlēta pēc 9 vietu izvērtēšanas

Rīgas domei (RD) drīz būs jālemj, vai Lucavsalā būt nacionālajam futbola stadionam. Vairāk nekā 10 hektāru zemes atvēlēšanu būvniecības iecerei jau atbalstījusi pašvaldības atbildīgā komiteja. Futbola federācija norāda, ka vieta izvēlēta, jo tā nepārklājas ar kādiem citiem apbūves plāniem un tā ir pilsētas centrā. Tikmēr iedzīvotāji pauduši bažas par stadionam izvēlēto vietu un ko tai nozīmēs jaunas infrastruktūras izbūve.

Rīgas dome lems par zemesgabala nodošanu nacionālā futbola stadiona izbūvei Lucavsalā
00:00 / 03:52
Lejuplādēt

RD Pilsētas īpašuma komitejā deputātu vairākums atbalstījis zemes nodošanu bezatlīdzības lietošanā futbola stadiona izveidei Lucavsalā. Ap 10 hektāru zemes gabals atrodas netālu no Salu tilta, un tur patlaban nav stadionam atbilstošas infrastruktūras – piebraucamie ceļi, stāvvietas un tamlīdzīgi.

Apdraudēti mazdārziņi

RD iecere gan satraukusi sociālā tīkla "X" lietotājus, kuri bažījas, vai Lucavsala ir piemērotākā vieta stadiona būvniecībai, ja pilsētā netrūkst citu vietu ar jau esošu infrastruktūru. Tāpat cilvēki vērš uzmanību plāniem būvēt jaunu ielu savienojumu caur Kazas sēkli, kas nodrošinātu piekļūšanu futbola stadionam. Tā dēļ cietīs daļa mazdārziņu, kas pilsētniekiem ir būtiska atpūtas vieta, iezīmēja Apkaimju alianses pārstāve Marta Kotello:

"Ja tā infrastruktūra pašai Lucavsalai jau būtu, tad jau droši vien tam stadionam nebūtu nekādas vainas, bet nekā no tā nav, un tas nozīmē to, ka šis savienojums ies pāri arī Kazas sēklim, kur ir vairāk nekā 300 mazdārziņu vienību.

Tur ir skaidrs, ka nekāda mazdārziņu vide nevarēs vairs attīstīties ap šo lielo ceļu."

RD norādīja, ka tieši futbola stadiona būvniecība mazdārziņus neietekmēs, tomēr tos skars kopējie teritorijas attīstības plāni, kas paredz transporta savienojumu starp Bauskas ielu un Mūkusalas ielu pāri Lucavsalai.

Lucavsalas nacionālā futbola stadiona vizualizācija.
Lucavsalas nacionālā futbola stadiona vizualizācija.

"Ir skaidrs, ka dārziņu jautājumi ir bijuši svarīgi, bet droši vien tad to risinās atsevišķi. Tos varētu pārvietot vai piedāvāt kaut ko citu vietā. Te ir jāsamēro tās iespējas, vajadzības un viss pārējais," sacīja RD Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Dainis Locis (Nacionālā apvienība/Latvijas Reģionu apvienība).

Šaubas, vai Lucavsala ir piemērotākā vieta šāda stadiona būvniecībai, paudusi arī biedrība "Pilsēta cilvēkiem". Viņu ieskatā, stadions, līdzīgi kā savulaik hokeja arēna Skanstes apkaimē, būtu jāceļ kādā no Rīgas nomalēm, tādējādi dodot iespēju šai apkaimei attīstīties. 

Izvērtētas 9 potenciālās stadiona vietas

Locis skaidroja, ka iepriekš pašvaldības un Futbola federācijas eksperti kopumā izvērtējuši deviņas stadiona atrašanās vietas, tostarp Uzvaras laukumā, Ziepniekkalnā, Rumbulā, Arkādijas parka apkaimē, Juglā pie Sporta akadēmijas,

bet secināts, ka stadionu ar 16 000 sēdvietām jābūvē Lucavsalā, kura būs ērti sasniedzama ar sabiedrisko transportu.

"Par automašīnām es gribētu uzreiz kategoriski pateikt, ka tur nebūs iespēja 15 000 piebraukt un tā kā vairāk būs jāorientējas uz sabiedrisko transportu un pārvietošanos pār tiltu arī ar kājām vai velosipēdu. Katrā ziņā tas nozīmē, ka tur ir iespēja novietot ap 1400 mašīnu," skaidroja Locis.

Satiksmes infrastruktūras nodrošināšanai paredzēts izbūvēt vairākus gājēju un velo tiltus gan uz Lucavsalu, gan starp Lucavsalu un Zaķusalu, tāpat jau sen plānošanas dokumentos paredzēta savienojuma izbūve ar Dienvidu tiltu. 

Būvniecības izmaksas lēš ap 50 miljonu eiro apmērā

Minēto zemesgabalu Lucavsalā plānots nodot lietošanā Latvijas Futbola federācijai līdz brīdim, kad nekustamais īpašums būs nepieciešams pašvaldībai tās funkciju nodrošināšanai, bet ne ilgāk kā uz pieciem gadiem. Piecu gadu laikā Futbola federācijai jāizstrādā stadiona būvniecības dokumentācija. Futbola federācijas prezidents Vadims Ļašenko stadiona izbūves izmaksas patlaban lēš ap 50 miljonu eiro apmērā.

Projekta noslēgums iecerēts ne ātrāk par 2027. gadu.

"Šeit mēs vērtējām dažādus kritērijus, un viens no tiem bija arī iedzīvotāji, lai viņiem būtu ērti piebraukt no abām Daugavas krasta malām. Un, manuprāt, tā ir skaista vieta, kur jau notiek daudzi pasākumi, tostarp "Positivus" koncerti, kurus apmeklē 20 000 cilvēku. Jebkurā gadījumā, es domāju, ka mūsu infrastruktūru vajag attīstīt, un tas būs tas moments, kas iedos straujāku vēstījumu pilsētai, ka vajag to vietu attīstīt. Es ļoti ceru, ka nebūs nekādas problēmas ar transportu," sacīja Ļašenko.

Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kurā nav 4. kategorijas stadiona, kas ļautu organizēt starptautiskas sacensības izlasei. Šāda veida futbola stadions būtu piemērots arī masu pasākumiem, koncertu un konferenču rīkošanai. 

Futbola stadiona izbūves ieceri Lucavsalā pašvaldība Rīgas iedzīvotājiem plāno skaidrot seminārā 9. aprīlī. Tam līdzi sekot varēs arī RD mājaslapā. Savukārt par rīcību ar šo zemi vēl jālemj pašvaldībai, kas šo jautājumu, iespējams, skatīs RD sēdē 17. aprīlī.

Lucavsalas nacionālā futbola stadiona vizualizācija.
Lucavsalas nacionālā futbola stadiona vizualizācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti