Aicina valsti veidot zāļu rezerves fondu; ministrija – jau izstrādāts kritisko zāļu saraksts

Veselības aprūpes un farmācijas nozares organizācijas aicina Latvijā nekavējoties sākt darbu pie valsts zāļu rezerves fonda izveides, jo ir augsts risks, ka virkne hronisko pacientu paliks bez nepieciešamajām zālēm dažādos apdraudējuma scenārijos un krīzēs.

Baiba Ziemele un Inese Kaupere par zāļu rezervju fondu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Nozares organizāciju atklātajā vēstulē Latvijas veselības aprūpes un pacientu un drošības organizācijas norādīja, ka Latvijā 94% zāļu tiek ievestas. Tāpēc pēc pandēmijas un kara Ukrainā pieredzes aicina ņemt vērā, piemēram, Igaunijas pieredzi, kur jau tiek veidotas valsts zāļu rezerves, tai skaitā šomēnes nolemts tās veidot arī veterinārajiem medikamentiem.

Viens no vēstules parakstītājiem ir Latvijas Pacientu organizāciju tīkls, un tā valdes priekšsēdētāja Baiba Ziemele intervijā Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja, ka ar plānu gatavošanu krīzes situācijām nebūtu pietiekami, jo zāles var būt nepieciešamas uzreiz.

"Līdzšinējā pieredze liecina par to, ka krīzes situācijās bieži vien pacients paliek tajā pēdējā vietā," piebilda Ziemele.

Tikmēr Veselības ministrijas Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere norādīja, ka Covid-19 laikā tika izstrādātas normas attiecībā uz slimnīcām – tām jābūt nodrošinājumam ar zālēm ne mazāk kā triju mēnešu patēriņam neatliekamām situācijām un savas darbības nodrošināšanai.

Tāpat pērn Latvijā izstrādāts kritisko zāļu saraksts, un pašlaik notiek sarunas ar nozares pārstāvjiem, tai skaitā lieltirgotavām, lai labāk nodrošinātu kritisko zāļu pieejamību. "Šobrīd diskutējam par to, lai rastu labāko risinājumu izveidotā saraksta praktiskam nodrošinājumam. Lieltirgotavām būtu jānodrošina šie krājumi krīzes situācijā," sacīja Kaupere.

Sarunas esot gan par apgādi ar zālēm, gan izplatīšanu krīzes situācijās. "Mēs esam apzinājuši sarakstu, mēs esam apzinājuši izmaksas. Bet mums šobrīd nav īsti skaidras informācijas par glabāšanas izmaksām," sacīja Kaupere.

Viņa piebilda, ka tikmēr Eiropas Savienības līmenī esot centieni mazināt atkarību no trešajām valstīm zāļu ražošanā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti