Ziemassvētku tirdziņā Doma laukumā tirgotāji cer gan uz tūristiem, gan uz vietējiem

Ar Ziemassvētku egles iedegšanu, dziesmām, rotaļām un tradicionālajiem amatnieku tirgiem svētdien, pirmajā Adventē, daudzviet Latvijā sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks. Daudzi pasākumi notika arī Rīgā.

Rātslaukumā zaļos un zilos toņos ar mirdzošām gaismas lāstekām iedegusies 18 metrus augstā Ziemassvētku egle, kas 30 gadus augusi Siguldas novadā. Ļaužu pārpildītajā laukumā Ziemassvētku gaidīšanas laika sākumu šodien sagaidīja ar tradicionālajām dziesmām.

Rātslaukumā iededzināta Ziemassvētku egle
Rātslaukumā iededzināta Ziemassvētku egle

Jau ceturto gadu egles no "Rīgas mežiem" tiek dāvinātas arī apkaimju biedrībām. To rotāšana ir pašu iedzīvotāju ziņā. Rīdzinieku izgreznotas egles rotās 19 apkaimes.

Ziemassvētku egle tika iedegta arī Doma laukumā Vecrīgā. Tur sācis darbu arī svētku tirdziņš, kas Vecrīgā norisinās jau 23. reizi. Latvijas Radio vaicāja, kā uz Ziemassvētku gaidīšanas laiku raugās vietējie mājražotāji un amatnieki.

Vecrīgas Ziemassvētku tirdziņa tirgotāji
00:00 / 01:08
Lejuplādēt

"Šobrīd, kā pirmajā dienā, ļoti silti. Viss ir diezgan forši. Gaidām viesus ciemos. Cerams, ka būs ļoti produktīvi," stāsta alkoholisko dzērienu tirgotāja Ilze, kas tirdziņā piedalās pirmo gadu.

"Domāju, ka tūristi būs vieni no galvenajiem. Vietējie arī ir iecienījuši tirdziņus, cik es zinu. Pārsvarā nedēļas nogalēs."

Jūlija, tūriste no Itālijas ziemeļiem, gan stāsta, ka arī turīgākās Eiropas valstīs cilvēki rūpīgi izvērtē savus tēriņus.

"Nē, šogad nav labāk. Ir sliktāk. Nē, nē, nē – es domāju, ka cenas šogad ir lielākas, nekā pērn. Arī mums Itālijā ir ļoti grūti plānot dzīvi."

Dzērienu tirgotājs Mārtiņš šajā pasākumā piedalās jau astoto gadu

Uz jautājumu, kāda būs cilvēku pirktspēja, salīdzinot ar pagājušo gadu, Mārtiņš atbild: "Vēl neesam atklājuši. Bet domāju, ka svētkiem vairāk vai mazāk, bet visiem tomēr kādi ienākumi tiek atvēlēti. Uzreiz negribētu teikt, ka mēs kaut ko izjūtam, bet to, protams, redzēsim mēneša beigās."

Pēc rīdzinieces Elīnas domām, šogad situācija ir labāka nekā pagājušogad. "Elektrības cenas ir krietni zemākas, nekā pagājušogad. Es domāju, ka paliek vieglāk."

"Bērniem dāvanas noteikti pirksim. Pieaugušajiem pēdējos gadus mēģinām paši sagatavot."

Ziemassvētku tirdziņa pircēji
00:00 / 01:08
Lejuplādēt

Kā stāsta mājražotāja Anna, viņa savai produkcijai šogad cenas nav cēlusi.

Uz labiem ienākumiem cer dzērienu tirgotāja Anita: "Cilvēki parasti kaut ko nopērk pirms svētkiem. Tas ir tas brīdis, kad kā tautasdziesmās teikts: "Krāj visu gadu naudu, lai tērētu Ziemassvētkos." Tas viss turpinās."

Kāda rīdziniece stāsta, ka uz Ziemassvētku tirdziņu nāk baudīt, nevis pirkt.

"Mums vajag savu vafelīti, sklandrausīti, karstvīnu, un mums ir ļoti labi. Galvenais, ka cilvēki ir apmierināti, fotografējas. Tas nozīmē, ka visiem pozitīvas emocijas ir garantētas."

Vecrīgas Ziemassvētku tirgū amatniekiem par tirdzniecības vietas nomu šogad ir jāmaksā par 20% vairāk, sasniedzot vismaz 1400 eiro par mēnesi. Tā saka tirgus organizatoru pārstāve Anna Blaua, piebilstot, ka atbalstu sniedz pašvaldība.

"Mums ir interesanti. Mēs esam salīdzinoši jauna komanda, kas jau otro gadu strādā pie tirdziņa. Iedvesmojoties no tā, ko redzam pasaulē, mums ir vīzija, uz ko mēs ejam.

Redzam, ka vietējiem paliek daudz interesantāk. Ja agrāk nāca lielākoties tūristi, tad tagad vietējie arī atnāk, pabauda karstvīnu, bērni pabrauc ar karuselīti. Jūtam, ka vietējo ir daudz vairāk."

Ziemassvētku tirgus kopā ar izklaides pasākumiem Vecrīgā notiks līdz pareizticīgo Ziemassvētkiem, kas būs 7. janvārī.

Savukārt līdz Jaungada dienai amatnieku tirgus darbosies Esplanādē. Līdz Ziemassvētkiem vairākās dienās muzikāli priekšnesumi un tirdzniecība notiks arī Vidzemes tirgū.

Savukārt svētku egle svētdien iedegusies arī Ogrē, Jelgavā, Saulkrastos, Valmierā un citviet Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti