De Facto

"Helikoptera nauda" hipotekāro kredītu maksātājiem

De Facto

De Facto. Eiropas Parlamenta vēlēšanas un PVN

Meklē veidus zāļu deficīta novēršanai

Latvijā un visā Eiropā meklē risinājumus zāļu deficīta novēršanai

Eiropas Savienības izsludinātais solidaritātes mehānisms, lai dalītos ar medikamentiem to deficīta gadījumā, nedos rezultātu, ja zāļu trūkst visiem. Tā var secināt, analizējot plānotos pasākumus zāļu deficīta novēršanai. Par nozari atbildīgajās Latvijas iestādēs atzīt, ka tas vien neatrisinās problēmas un medikamentu trūkums ir kaut kas tāds, ar ko ik pa laikam var nākties saskarties.

ĪSUMĀ:

  • Pagājušogad piedzīvotais medikamentu deficīts licis meklēt risinājumus tā novēršanai.
  • Eiropas Savienība plāno ieviest solidaritātes mehānismu, lai valstis varētu dalīties ar zālēm.
  • Pašlaik gan nav skaidrs, kā tas varētu darboties, ja zāļu trūkst visiem.
  • Nozares pārstāvji prognozē, ka šoziem zāļu deficīts nebūs tik liels kā pirms gada.
  • Ja ierastās zāles nav pieejamas, pacientam kopā ar ārstu jāmeklē alternatīvas.

Kā noskaidrojis LTV raidījums "De facto", lai arī zāļu deficīts nav tik izteikts kā iepriekšējā vīrusu sezonā, arī šobrīd ir medikamenti, kurus aptiekās neatrast. Jau ilgstošas problēmas tas sagādā, piemēram, cukura diabēta slimniekiem.

Vajadzīgo zāļu nav un nebūs

"Pirmā reize bija šī gada sākumā, kad es aizbraucu uz aptieku, kurā parasti iepērkos, un tur man pateica, ka zāļu nav un nebūs. Nu, man bija šoks,"sarunā ar "De facto" stāstīja Daiga Kampane, kurai ir cukura diabēts.

Arī novembra beigās iepretim viņas zālēm Zāļu valsts reģistra datu bāzē atkal jau bija sarkani krusti, kas nozīmē – lieltirgotavās un attiecīgi aptiekās to nav.

Daigai ar laiku šai situācijai izdevies pielāgoties, jo vietējā aptieka ir pretimnākoša. "Es nezinu, vai tā ir iniciatīva no pašas aptiekas vai ieteikums vai kā – viņi veido rindu, izdod tā kā numuriņu. Tu piesakoties iestājies rindā uz tām zālēm, un, kad tās zāles ienāk aptiekā, viņi tev zvana, un tu vari braukt saņemt," viņa stāsta, piebilstot, ka pirmajā reizē zvanu nācās gaidīt četras nedēļas.

Jāmeklē aizvietošanas iespējas

Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Alise Nīcmane-Aišpure zināja stāstīt, ka mēdz trūkt arī citu zāļu. "Nav konkrētas vienas antibiotikas – bērniem sīrupa formā. Tas, kas šovasar bija, kombinācijas medikamenti beidzās sirds un asinsvadu slimībām. Tajās situācijās mēs meklējām, kā aizvietot. Ja man bija medikamentu kombinācija, tad palielinājās pacientam tablešu skaits, un bija jāpārskata, kā tad to pielāgot," viņa skaidroja.

Jautājums, kā to risināt, ir aktuāls jau gadiem, bet skaļāk izskanēja pērn, kad problēmas īpaši samilza. Un nu Eiropas Savienība nolēmusi veidot tā saukto valstu solidaritātes mehānismu. Tas paredz iespēju dalīties ar zālēm, ja kādā valstī tās ir, bet citā to trūkst.

Šogad nevajadzētu būt tik lielam deficītam kā pērn

Zāļu valsts aģentūras direktores vietnieks Sergejs Akuličs gan norādīja: "Ir skaidrs arī, ka visi šie mehānismi, kas jau darbojas un tiek vēl izstrādāti, ir kā Šveices siers – kaut kur ir caurumi, un, tikai izmantojot dažādus mehānismus vienlaicīgi, mēs novēršam kaut kādus riskus, kas palīdz nodrošināt. Jo nav nevienas sudraba lodes, kas palīdz atrisināt situāciju vienreiz un uz visiem laikiem."

Tik daudz gan varot prognozēt, ka tādam zāļu deficītam kā pagājušajā ziemā vairs nevajadzētu būt.

Tie bijuši īpaši apstākļi, kad pieprasījums pēc antibiotikām Latvijā pieauga teju par trešdaļu, jo pēc pandēmijas laikam ierastās distancēšanās, atkal sanākot visiem kopā, ieskrējās un īpaši plaši izplatījās dažādas infekciju slimības.

"Šajā sezonā nav sagaidāma līdzīga situācija, jo visi stāv uz ausīm pagājušā gada dēļ un nodrošina papildu krājumus tām zālēm, kurām bija iepriekš iztrūkums. Un gan lieltirgotavas, gan aptiekas Latvijā rūpējas, lai pie viņiem vajadzīgās zāles būtu," sacīja Akuličs.

Lielākā problēma ir izejvielu trūkums

Bet kā tieši Eiropas valstis vajadzības gadījumā tomēr dalīsies ar medikamentiem, vēl nav skaidrs. Tas gan nebūšot kaut kas pilnībā jauns un būvējams no nulles. Turklāt arī Latvijā līdzīga pieredze jau esot, norāda Veselības ministrijā.

Farmācijas departamenta vadītāja Inese Kaupere norādīja, ka līdzīga apmaiņa jau notiek Baltijas valstu starpā. Tomēr viņa atzina, ka arī solidāru dalīšanos ar zālēm var īstenot vienīgi tad, ja kādam ir ko dot.

Medikamentu trūkuma problēmas ir daudz dziļākas un sākas jau ražošanas procesā, norāda medikamentu vairumtirgotājus pārstāvošajā asociācijā.

Latvijas Nacionālās zāļu apgādes asociācijas valdes loceklis Jānis Lībķens stāsta, ka būtiskākā problēma ir izejvielu trūkums.

"Jo brīvajā tirgū līdz šim izejvielas tika piegādātas no Āzijas, – ja kaut kādu iemeslu dēļ šīs loģistikas ķēdes apraujas, mēs izjūtam šo zāļu trūkumu," viņš skaidro.

Nozarē mudina ar valsts iesaisti veidot zāļu krājumus krīzes brīžiem, kur vairumtirgotāji sevi redz kā šādu krājumu glabātājus.

Bet Veselības ministrijā norāda, ka jau šobrīd slimnīcām jānodrošinās vismaz trīs mēnešiem uz priekšu, un pagaidām citas izmaiņas neplāno.

Latvija cer piedalīties kopīgā iepirkumā

Latvija raugās drīzāk kopējās Eiropas politikas virzienā. Bez solidārās dalīšanās vēl paredzēts, ka nākamgad Eiropas valstis izveidos kritiski svarīgo zāļu sarakstu. Par to pieejamību sadarbībā ar ražotājiem rūpētos īpaši. Un gadījumos, kad nepietiktu visiem, zāles Eiropas Savienība dalītu centralizēti, kā tas sākumā bija ar kovida vakcīnām.

Nesen bijusi valstu aptauja arī par iespēju kopīgiem antibiotiku iepirkumiem. Kaupere atzina: "Mēs esam kā Latvija izteikuši interesi piedalīties šādā kopīgā iepirkumā. Vēl šobrīd nav nopirktas antibiotikas, bet piedāvāts dalībvalstīm izvērtēt iespēju. Mēs esam atsaukušies. Nu, ceram uz šādu kopīgu iepirkumu. Tās varbūt varētu būt tās retākās un dārgākas."

Tomēr arī tas nebūs risinājumus visiem, piemēram, minēto diabēta zāļu gadījumā. Antibiotiku ražošanas jaudas ražotāji vēl varot celt, bet šīm zālēm tas esot problemātiski. Par to pārliecinājusies arī Latvija.

"Viens no ražotājiem solīja, ka viņi palielina ražošanas jaudu. Pat jau šobrīd strādājot 24/7 režīmā, vieni solīja, ka viņiem piegāde varētu uzlaboties. Otri tik daudzsološi nebija," norādīja Kaupere. Tādos gadījumos kopā ar ārstu atliekot vienīgi meklēt alternatīvas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti