Panorāma

LU Dabas mājā apskatāma Latvijas minerālu kolekcija

Panorāma

Panorāma

Dzimumnoziedznieku uzticības tālrunis palīdz nekaitēt

Iespējamo dzimumnoziedznieku uzticības tālruņa darbību nākamgad plāno turpināt

Nepilna mēneša laikā vairāki potenciālie dzimumnoziedznieki, meklējot palīdzību, zvanījuši uz īpaši šim nolūkam izveidotu tālruni. Palīdzības līnijas mērķis – novērst noziegumu pret bērnu, vēl pirms nodarīts neatgriezenisks ļaunums. Uzticības tālrunis darbojās mēnesi līdz novembra beigām, bet nākamgad plānots to turpināt, paplašinot iespējamo varmāku vēršanos pēc palīdzības.

Viens zvans uzticības tālrunim var mainīt dzīvi. Īpaši bērnam, pret kuru dzimumnoziedznieks dažkārt gadiem plāno seksuālu uzbrukumu. Lai gan zvani uzticības tālrunim ir anonīmi, visam ir robeža. Un tā ir pirmā, ko krīzes centrs "Skalbes" izrunā ar zvanītāju.  

"Ir robežas, līdz kurai mēs varam runāt un aiz kuras sākas likumpārkāpums, par kuru mums būs jāziņo," skaidroja biedrības "Skalbes" valdes locekle Santa Laimiņa.

Pēc šī brīdinājuma neviens no zvanītājiem, kurš bija gatavs runāt par savām tieksmēm pret bērniem, sarunu nepārtrauca. Vairāki iespējamie uzbrucēji atklāja, ka cieš no nevēlamām izjūtām. 

"Katrs cilvēks, kas ir piezvanījis, ir sācis domāt par šo. Jā, kā sev palīdzēt, kā varbūt mainīt savu dzīvi," piebilda Laimiņa.

Krīzes centrā atzina, ka mēnesis pilotprojektam ir bijis par īsu, lai iegūtu plašāku uzticēšanos un lielāku zvanītāju loku.

Ar potenciālajiem noziedzniekiem runāts arī par sekām – gan noziedzniekam, gan par upuru ciešanām. Speciālisti uzsver – domas un tieksmes ir iespējams kontrolēt. Saprotot, kas to pastiprina un veicina, var izvairīties no situācijām. Piemēram, tiem, kas spēcīgāku tieksmi izjūt alkohola reibumā, tas jāapzinās. 

"Domāju, ka esam iekustinājuši sabiedrībā tēmu par to, ka trūkst preventīvu pasākumu, kas palīdz atturēt no jauna nozieguma izdarīšanas. Un šis ir tikai viens no preventīvajiem pasākumiem un tikai viena no iespējām, kā varam darīt vairāk, kamēr noziegums vēl nav noticis," pauda Valsts probācijas dienesta vadītāja vietniece funkciju jautājumos Ilona Linde.

Uzticības tālrunis saņēmis arī zvanus no seksuālo noziegumu upuriem.

Plašākus secinājumus par tā saukto pilotprojektu varēs izdarīt pēc tā noslēguma. Taču jau pirmie rezultāti liek domāt par uzticības tālruņa darbības turpināšanu. 

"Izskatās, ka būs cerīgs turpinājums, un Labklājības ministrija pārņems šo iniciatīvu jau savā paspārnē, jo vardarbības formai ir ļoti dažādas izpausmes, un seksuālā vardarbība ir tikai viena no vardarbības formām," norādīja Linde.

Turpinājums nesekos uzreiz pēc pilotprojekta noslēguma. Iecerēts, ka šāda noziegumu novēršanas forma varētu tikt ieviesta nākamajā gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti