Daugavpils sporta skolā notiek valodas centra pārbaudes, vairāki treneri atstādināti

Pēc Valsts valodas centra uzsāktajām pārbaudēm Daugavpils sporta skolā jau trīs treneri paši ir uzrakstījuši atlūgumu, bet vairāki ir atstādināti no pienākumu pildīšanas. Cik kopumā sporta pedagogu, kuri uz trim mēnešiem, līdz atkārtotai valsts valodas zināšanu pārbaudei, būs atstādināti no darba, kļūs zināms nākamās nedēļas sākumā. Bet bērnu vecākus uztrauc, vai būs, kas trenē bērnus.

ĪSUMĀ:

  • Valsts valodas centrs sāka pārbaudes Daugavpils sporta skolā.
  • 3 treneri darbu pametuši, vairāki atstādināti – viņiem 3 mēnešu laikā atkal jākārto valodas eksāmens.
  • Visi valodas pārbaužu rezultāti un atstādināto skaits būs zināms nākamnedēļ.
  • Atstādinātos un aizgājušos trenerus aizvieto citi kolēģi, treniņi notiek.
  • Divu jauno sportistu mamma neizpratnē – treneri runāja latviski.
  • Daugavpils sporta pārvalde: Pēc pārbaužu beigām lems par jaunu treneru meklēšanu, ja to vajadzēs.

Pērn pēc šādas pārbaudes atklājās, ka 23 no 57 skolā strādājošajiem treneriem jeb 40% pedagogu bija nepietiekamas latviešu valodas zināšanas. Lielākā daļa sporta pedagogu atkārtoti kārtoja valsts valodas eksāmenu un pierādīja savas prasmes. Tomēr 10 procenti trenera darbu Daugavpils sporta skolā vairs neturpināja.

Daugavpils sporta skolā darbojas 17 sporta sekcijas, un kopumā tajās nodarbināti 102 treneri.

Kopš 16. oktobra šajā sporta skolā notiek Valsts valodas centra pārbaudes, apliecināja skolas direktors Ēriks Ševčenko.

"Valsts valodas centrs pārbauda pilnīgi visu, gan visus trenerus, gan arī administrācijas pārstāvjus. Dienā pārbauda vidēji 3–5 trenerus un vakarā mums uzraksta, kurš ir derīgs un kurš nav derīgs darbam. To pašu e-pastā viņi uzraksta arī treneriem un dod 3 mēnešus laika tiem, kuri nav tikuši ar pārbaudi galā, lai nokārtotu atkārtoti latviešu valodu un atgrieztos darbā," pastāstīja Ševčenko.

Par konkrētiem datiem, kas liecinātu, cik sekmīgi vai nesekmīgi Daugavpils sporta skolas treneri ir tikuši galā ar latviešu valodas zināšanu pārbaudījumiem, runāt vēl pāragri, norādīja gan pats skolas direktors, gan arī Daugavpils Sporta pārvaldes vadītāja Valērija Linkeviča, kura neslēpa, ka izmaiņas skolas kolektīvā tomēr jau ir notikušas.

"Pārbaude notiek, vēl nav beigusies. Pašlaik ir treneri, kuri jau ir atstādināti no ieņemamā amata, un ir treneri, kuri atbrīvojušies pēc pašu vēlēšanās," atklāja Linkeviča.

"Man ir zināmi 3 šādi gadījumi. Bet mēs nezinām iemeslus, kāpēc. Vai tas ir valodas nezināšanas dēļ, vai cita iemesla dēļ aizgājuši no darba pēc pašu vēlēšanās, pat nemēģinot kārtot valsts valodas pārbaudi. Bet dati par tiem, kas nav nokārtojuši, būs zināmi pēc pārbaudes beigšanas," sacīja Linkeviča.

Šiem treneriem būs 3 mēneši, lai sagatavotos un pārbaudi veiktu atkārtoti.

"Viņi tiks atstādināti no ieņemamā amata, un viņiem būs laiks bez darba algas saglabāšanas iemācīties un kārtot valsts valodu vēlreiz. Treneriem ir vēlme mācīties valsts valodu, un viņi gatavi to apgūt padziļināti, lai pilnveidotu savas zināšanas, pārbaudi nokārtotu un tālāk strādātu Sporta skolā," stāstīja Linkeviča.

Kamēr šis process nav noticis, tos trenerus, kuri uz laiku atstādināti, un tos, kuri aizgājuši pēc pašu vēlēšanās, aizvieto citi, treniņu ritms nav traucēts, skaidroja sporta pārvaldē un skolā, tomēr bērnu vecāki ir satraukti un neziņā.

Satraukumu pauda četru bērnu mamma Tatjana Tukāne, kuras divi dēli apmeklē sporta sekcijas un izjūt pārmaiņas sporta skolā.

"Vecākais dēls nodarbojas ar hokeju, jaunākais – gan ar hokeju, gan ar cīņu. Protams, ka valodas prasmju pārbaudi mēs izjūtam, jo redzam, ka treniņi notiek ar citiem treneriem. Bērniem ir daudz jautājumu, kāpēc nav viņu treneru un tie nepiedalās treniņu procesā. Bērni mīl savus trenerus, viņi tiem uzticas, jo treneris bērniem nav tikai tas cilvēks, kurš vada sporta nodarbības, bet iepotē mīlestību pret to sporta veidu, kuru viņš pasniedz," sacīja divu jauno sportistu mamma.

Kā bērnu mammai, kuras ģimenē runā latviski, Tatjanai līdz šim nav bijis iebildumu par komunikāciju sporta nodarbībās vai aizrādījumi par treneru neprasmi runāt latviski, un tāpēc arī ir neizpratne, kāpēc treneris varētu būt iekļauts pārbaudi neizturējušo sarakstā.

"Personīgi es dzirdēju, ka treneri runā gan latviešu, gan krievu valodā, tas ir vairāk atkarīgs no bērniem, kādā valodā runā tie.

Varbūt bija kāds uztraukums, es nemāku pateikt, kāpēc. Es pati gandrīz vienmēr esmu treniņu laikā, un es dzirdu, ka treneri runā ar bērniem latviešu valodā. Jo mani bērni ģimenē runā latviešu valodā, un ar viņiem treneri vienmēr sazinās latviešu valodā. Pat ja kāds treneris runā ar citu bērnu krievu valodā, manam bērnam vienmēr ir iespēja pārjautāt to latviešu valodā. Nav nekādu problēmu un nekad nav bijis," stāstīja Tatjana.

Vecāki satraucas, ka šie procesi var mazināt bērnu interesi par sportu, bet Valsts valodas centram būtiski pārliecināties, ka konkrētās personas, šajā gadījumā sporta treneri, kā to paredz likums, lieto valsts valodu C līmenī pirmajā pakāpē.

Cik treneru Daugavpils sporta skolā varētu būt atstādināti no darba uz 3 mēnešiem, līdz atkārtotai valsts valodas zināšanu pārbaudei, kļūs zināms nākamās nedēļas sākumā. Tad arī tiks veikti secinājumi un nosprausta sporta skolas tālākā rīcība, sacīja Daugavpils Sporta pārvaldes vadītāja Valērija Linkeviča.

"Ja mēs redzēsim, ka trūkst treneru un mēs nevaram izpildīt izglītības programmas, tad būs amatu konkursi uz brīvajiem treneru amatiem un mēs vērsīsimies Daugavpils Universitātē fakultātē, kur apgūst nepieciešamo izglītību. Bet skatīsimies uz visu pēc valsts valodas prasmju pārbaudes," norādīja Linkeviča.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti