Panorāma

Taivānu satricina spēcīga zemestrīce

Panorāma

Panorāma

Par kara noziegumu slavināšanu tiesā prokremlisko aktīvisti Jeļenu Kreili

Par kara noziegumu slavināšanu tiesā prokremlisko aktīvisti Jeļenu Kreili

Tiesas priekšā trešdien, 3. aprīlī, stājusies Jeļena Kreile, kura apsūdzēta par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku slavināšanu vai attaisnošanu. Tiesībsargājošo dienestu uzmanības lokā viņa nav pirmo reizi, šis ir jau otrais tiesas process, kurā viņa apsūdzēta par kara noziegumu publisku slavināšanu vai attaisnošanu. Pirms tiesa sēdes viņa uz Latvijas Televīzijas (LTV) jautājumiem atbildēja tikai krievu valodā, norādot, ka visas apsūdzības esot nepatiesas. Tikmēr pie viņas mājas logos arvien redzami Krievijas karogi.

Jau pirms tiesas sēdes Kreile pauda savu viedokli. Jautāta, kāpēc sniedz intervijas Krievijas propagandas televīzijas kanālos, kāpēc vairākkārt aizturēta publiskos pasākumos par Krievijas slavināšanu un kas viņas vērtējumā notiek Ukrainā, Kreile atbildēja izvairīgi. Runāšanu uzņēmās viņas dzīvesbiedrs.

Jeļena Kreile tiesas sēdē 3. aprīlī
Jeļena Kreile tiesas sēdē 3. aprīlī

"Es vienmēr, pastāvīgi uzstāju par mieru starp mūsu tautām. Mīlestību, draudzību, vienprātību. Un viss. Ja tas ir noziegums, tad esmu noziedzniece," sacīja Kreile.

Visas apsūdzības viņa noliedza. Krievijas agresiju neesot nedz slavinājusi, nedz attaisnojusi. Kopā ar vīru gaitenī gan tēmu mainīja, sākot stāstīt, kāpēc Latvijā viss ir slikti.


Kreiles vīrs: "Saprotiet, runa ir par to, ka mums pavisam vienalga, kas notiek Ukrainā."
LTV: "Kā var būt vienalga?"
Kreiles vīrs: "Tāpēc, ka mēs dzīvojam Latvijā un mums visiem ir interesanti, kas notiek šeit, Latvijā."


Tiesas sēdē prokuratūra nolasīja apsūdzību. Vairums – par Krievijas federācijas karoga krāsām logā. Lietas materiāliem pievienots arī fragments no intervijas ar Kreili Krievijas medijā, kur viņa stāsta par kratīšanām savā mājoklī un it kā nacistiskajām darbībām Latvijā.

Trešdien liecināja arī Jeļenas kaimiņi. Kreiles advokāte vairākkārt pārjautāja lieciniekiem par emocijām un kāpēc šo krāsu audumu gabali atgādinot Krievijas karogu.

Noslēdzot tiesas sēdi, Kreile atteicās ievērot tiesas lūgumu piecelties un palika sēžot. Arī uz tiesu viņa bija ieradusies ar Krievijas karogu.


LTV: "Kāpēc jums uz jakas Krievijas karogs?"
Kreile: "Tāpēc, ka tā sagribēju, tas nav aizliegts."
Kreiles vīrs: "Viņš nav aizliegts, neviena likuma nav, ka viņš ir aizliegts."
LTV: "Jums nešķiet nepareizi Latvijā staigāt ar Krievijas Federācijas karogu uz jakas un atnākt uz tiesu?"
Kreiles vīrs: "Likumā rakstīts, ka burts "Z" ir aizliegts, likumā rakstīts."
LTV: "Tur gadījumā nav noplēsts nost "Z" burts no jakas?"
Kreiles vīrs: "Georga lente ir aizliegta, bet tas, ka Krievijas karogs ir aizliegts, nekur nav rakstīts."
LTV: "Visu laiku uz likuma robežas tēmējat trāpīt?"
Kreiles vīrs: "Kāpēc ne? Vajag dzīvot likumīgi, vai ne?"


Prokurore Herta Miķelsone norādīja, ka, viņasprāt, pierādījumu kopums esot pietiekošs notiesājošam spriedumam un ir gūta pārliecība par noziedzīgu nodarījumu.

Jautāta, vai Kreiles izvēlētais apģērbs tiesas zālē ir pieņemams, prokurore norādīja, ka tas ir ļoti nepareizi: "Redzot ģeopolitisko situāciju, negribas pat skatīties."

Kreiles advokāte interviju LTV atteica, paužot, ka pirms sprieduma lietas nekomentē un šajā procesā esot arī politisks konteksts.

Pēc krimināllikuma 74. panta 1. daļas "Genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru un kara nozieguma attaisnošanu" pret Kreili notiek vēl viens tiesas process, kurā pirmās instances tiesā Kreile atzīta par vainīgu, bet lēmums pārsūdzēts otrajā instancē.

Kamēr tiesā notika krimināllietas skatīšana, Kreiles dzīvesvietā nekas nebija mainījies – logos joprojām redzami Krievijas Federācijas karogi, tostarp uzraksts "Es krievu latviešu padomju cilvēks".

Nākamā tiesas sēde paredzēta aiznākamnedēļ.

Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centrs "Re:Baltica" vēstīja, ka Kreile ir mājsaimniece, kura dzimusi un augusi Latvijā, bet latviski zinot pāris vārdu. Protestētāja viņā esot pamodusies Covid-19 pandēmijas laikā, kad ieejai veikalā vajadzēja vakcinācijas sertifikātu. Tad arī sākušās pirmās saķeršanās ar likumsargiem, kas kulminēja pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti