Panorāma

Grevcovu apsūdz par Krievijas kara noziegumu attaisnošanu

Panorāma

Panorāma

Uzdodoties par policijas darbiniekiem, izkrāpj 12 000 eiro

Krāpniekiem izdevās salauzt šaubas. Jānis sarunās ar viltvāržiem zaudē 12 000 eiro un iekuļas parādos

Valsts policija sākusi kriminālprocesu par kārtējo gadījumu, kad krāpnieki, uzdodoties par bankas un policijas darbiniekiem, kādam divu bērnu tēvam izkrāpuši vērienīgu naudas summu – 12 000 eiro. Viltvārži izmanto aizvien jaunas metodes. Šoreiz viņi iegalvoja, ka šī ir policijas operācija negodīgu bankas darbinieku atmaskošanai. Tāpat lika cilvēkam naudu no konta izņemt pašam un atdot viņiem to skaidrā naudā. Krāpnieki un naudas nodošanas brīdis ir nofilmēts, jo pie ēkas atrodas novērošanas kameras, bet divu nedēļu laikā policijā šajā lietā nav nekādas virzības. Apkrāptā vīrieša juridiskais pārstāvis uzskata, ka policijas lēnās rīcības dēļ krāpnieki var brīvi turpināt darboties.

Krāpniekiem izdodas salauzt šaubas

Vispirms Jāņa Rimševiča telefons iezvanījās 11. marta pēcpusdienā. Zvanītājs teica, ka esot no "Google" drošības dienesta. Jāņa telefons esot uzlauzts, no internetbankas notiekot darījumi. Jānis aicināts ieiet savā kontā un pārbaudīt. Jānis atteicies, sakot, ka neuzķersies un ziņos bankai. 

Pēc 20 minūtēm Jānim zvanīja nu jau it kā no bankas. Teica, ka piesaistīta arī Valsts policija. Šis bija brīdis, kad krāpnieki salauza Jāņa šaubas. Viņi darbojās absolūti koordinēti. 

"Zvans no "policijas": "Labdien, jums ir tāda problēma, nobloķēts telefons, labi, mēs atbloķēsim." Atzvanīja, pateica pinkodu, jo manu neņēma. Un tad sākās tas darbs ar mani. Smadzeņu "pilināšana"," atcerējās Jānis, norādot, ka viss process ildzis no 8 rītā līdz 21 vakarā.

"Tad viens, tad otrs, un prasa: "Tu esi viens?" Es kabinetā sēžu. "Tad ejiet laukā, nevienam nesakiet.""

Zvanītāji viņam ieskaidroja, ka no uzlauztā konta nauda jāizņem un jāieliek jaunā kontā.

Naudas nodošanu fiksē videokameras

Jānis devās uz banku un izņēma visu savu naudu. Atdeva to krāpniekam. Savukārt otram bija jāatdod bankas karte. Viņam iegalvoja, ka tā ir daļa no policijas operācijas, lai aizturētu negodprātīgus bankas darbiniekus.  

"Es pienāku, viņš man pasaka kodu un es atdodu maisiņu. Es pat stāstīju "policistam", kādā apģērbā es būšu," pastāstīja Jānis.

Šis mirklis ir nofilmēts, jo vietā, kur tas notika, ir novērošanas kameras. Doma par ierakstu meklēšanu ienāca prātā Jurim Močuļskim, zvērinātam advokātam, kura palīdzību Jānis lūdza. 

"Advokātam saskaņā ar Advokatūras likumu ir šīs tiesības! Vākt pierādījumus," sacīja Močuļskis. "Mašīna identificējama, personas ir identificējamas. Nu, man liekas, ka ir vismaz jāaiztur. Liecības, paskaidrojumi, kurš devis šo uzdevumu. Kur likuši naudu un kartes."

Policija operatīvās darbības neatklāj

Iesniegumu policijā Jānis uzrakstīja 16. martā. Nu ir pagājis pusmēnesis. 

"Akmens policijas dārziņā! Divu nedēļu laikā neviens no Valsts policijas nav uzskatījis par vajadzīgu pēc kriminālprocesa uzsākšanas izņemt video novērošanas kameru ierakstus, kuros ļoti labi redzamas šīs personas. Līdz ar to viņas nav aizturētas un var brīvi krāpt citus!" pauda advokāts.

Valsts policijā šo lietu izmeklē Rīgas Austrumu pārvalde Latgales priekšpilsētā. Interviju Latvijas Televīzijai sniedza pa telefonu, jo izmeklētājs ir arī operatīvais darbinieks, kurš nevarot atklāt savu identitāti:

"Mums nav jums jāatklāj visas operatīvās darbības, kuras policija veic. Šādu krāpšanas gadījumu ir ļoti daudz!

Kas ir ļoti būtiski – ne Valsts policijas, ne bankas darbinieki nekad nezvana un neaicina izņemt naudu un to kādam nodot. Mēs aicinām cilvēkus uzmanīties, neiekrist krāpnieku lamatās."

Krāpnieki paņēmuši arī kredītus

Jānis zaudējis ne tikai savu naudu. Paralēli, izmantojot viņa "Smart ID", paņemti arī vairāki patēriņa kredīti. 

Jānis ir ģimenes vienīgais apgādnieks. Viņš viens audzina divus bērnus, jo sieva mirusi no vēža. Un nu zaudējis visus uzkrājumus, par kuriem bija plānojis aizvest bērnus ceļojumā. 

"Divus gadus ārstējām mammu no vēža. Viņa nomira. Tad vēl divi gadi. Nu kur brauksim? Piecus gadus nekur neesam bijuši... Bija plānots kaut kur aizbraukt... Nu, ēšanai paliks. Bet ar tiem kredītiem..." bažīgs ir Jānis, jo kredītos krāpnieki paņēmuši vēl 10 000 eiro.

Bankas teju katru nedēļu brīdina klientus neuzķerties šādu krāpnieku zvaniem. Nekādā gadījumā neatklāt pieejas kodus vai citu personīgu informāciju, jo principā visus darījumus krāpnieki veic ar paša cilvēka dotu piekļuvi. Šo lietu izmeklēšana nenorit raiti, jo trūkst pierādījumu. Taču tieši ar to šis gadījums atšķiras, jo abi krāpnieki sevi kamerās ir atrādījuši no visām iespējamām pusēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti