4. studija

Kā izturēties pret 29.februāri – datumu, kas iestājas reizi četros gados?

4. studija

4. studija. 29. februāris un plūdi

Kāpēc 18 tūkstošus eiro vērti remontdarbi nav paveikti līdz galam, bet nauda beigusies?

«Jūtamies par 9000 eiro apzagti» – Rīgas nama iedzīvotāji neapmierināti ar siltināšanas darbiem

Vienā no Rīgas namiem Sergeja Eizenšteina ielā bija nepieciešama apkures sistēmas cauruļu siltumizolācija jeb siltināšana. Vienojoties ar apsaimniekotāju – SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" – tika uzsākti darbi, kā liecināja tāme, par 18 252,55 eiro. Kad darbi noslēdzās, iedzīvotāji nebija mierā par to tehnisko izpildījumu, kvalitāti un apjomu. Iesaistot neatkarīgus vērtētājus, iedzīvotāji konstatējuši, ka ne visi līguma nosacījumi ir izpildīti, turklāt neatbilstība izveidojusies par gandrīz pusi summas.

Iedzīvotāji: Darbi nav paveikti līdz galam un neatbilst izmaksām

Sergeja Eizenšteina ielā 53 mājas vecākā Tatjana Mitiņa raidījumam "4. studija" pastāstīja, ka apkures sistēmas siltumizolācijas darbi tika saskaņoti 2022. gadā. Pēc darbu pabeigšanas iedzīvotājiem radušās aizdomas, ka tie nav paveikti līdz galam un neatbilst aprēķinātajām izmaksām. Ja projektā bija paredzēts, ka siltumizolācija tiks veikta 260 metru garā posmā, tad reāli ir nosiltināti 150 metri. Arī visiem būvgružiem bija jābūt izvestiem, taču tie stāv, salikti kaudzītē. Bet galvenā problēma ir tā, ka caurules nav nosiltinātas tā, kā to paredzēja vienošanās, un ne tādā apjomā.

Iedzīvotāji rīkojās – savāca nepieciešamos līdzekļus, lai pieaicinātu sertificētu ekspertu, kurš izvērtēja, par kādu summu un kādā apjomā darbi ir veikti.  

"Viņš mums uztaisīja savu atzinumu par to, ka tiešām darbi nav izpildīti līdz galam un ka 9000 eiro trūkst," atklāja mājas vecākā. "Tad mēs dokumentus iesniedzām gan policijai, gan "Rīgas namu pārvaldniekam" un pieaicinājām atkal tos speciālistus atnākt un tomēr apskatīties, un izmērīt vēlreiz. Jo nav tā, ka darbs nav paveikts, ir paveikts. Vienkārši tā nauda ir ļoti milzīga, kas ir paņemta no konta. Tad varbūt to atlikumu, ko viņi paņēma vairāk, var atpakaļ atdot mūsu kontā, jo mūsu mājai ir daudz kas darāms."

"Rīgas namu pārvaldnieks" rakstiskā atbildē norādīja, ka "situācija ar Sergeja Eizenšteina ielas 53 apkures sistēmas izolācijas nomaiņas darbiem nav skaidra, tāpēc ir sākta iekšējā pārbaude par veikto darbu apjomu, kā arī papildu darbiem, kas bija nepieciešami un tika veikti, bet nav bijuši ieplānoti remontdarbu plānā".

Remonta laikā atklājušies vēl citi darbi, tie bijuši jāsaskaņo ar iedzīvotājiem

Darbu veicējs skaidroja, ka sākotnēji bija plānots veikt siltumizolācijas nomaiņu, taču izrādījies, ka nepieciešams mainīt arī ventiļus, noslēgarmatūru, bet apkures stāvvadiem uzstādīt balansierus, kas dzīvokļos nodrošinātu vienmērīgāku temperatūru un samazinātu rēķinus par apkuri.

Vai tas ir pieļaujams, ka apsaimniekotājs pēc sava prāta sāk veikt tādus remontdarbus, par kuriem nebija vienošanās ar iedzīvotājiem?

"Bez lēmuma taisīt jebkāda veida remontdarbus ir iespējams tikai avārijas darbu kārtībā – ja ir konstatēta avārija, noteiktā termiņā par to paziņojot iedzīvotājiem," norādīja Latvijas Namu pārvaldītāju un apsaimniekotāju asociācijas (LNPAA) valdes loceklis Ervīns Straupe.

"Ja šie nav traktējami kā avārijas remontdarbi, bet plānveida darbi, tad, ja šis apjoms pārsniedz to pilnvarojumu, ko ir devuši iedzīvotāji, tad faktiski jau tas ir pārkāpums."

Tātad, ja arī, noņemot veco siltumizolāciju, atklājās iepriekš neapzinātas problēmas, kā rezultātā bija jāmaina, piemēram, kāds cauruļu posms, tad pirms šo darbu veikšanas tas bija jāsaskaņo ar dzīvokļu īpašniekiem.

Kā uzsvēra Straupe, pārvaldniekam kā "gādīgam un rūpīgam saimniekam" pirms darbu uzsākšanas jāveic visu nepieciešamo darbu izvērtējums.

"Mans ieteikums ir pirms šādu darbu veikšanas veidot kontroltāmi. Tas varbūt sākumā liekas nedaudz dārgāk, bet kontroltāme vēlreiz pārbauda visus veicamos darbus, visus nepieciešamos materiālus un darbu apjomu, kur, cik es saprotu, ir galvenais strīds šajā gadījumā," skaidroja Straupe.  

Tikmēr "Rīgas namu pārvaldnieks" sola skaidrot situāciju ar dzīvokļa īpašnieku lēmumu, kā arī atvainojās īpašniekiem par sagādātajām neērtībām.

"Mēs jūtamies par 9000 eiro apzagti. Viņiem tagad parādās mistiska "Forma nr. 2", kur parādās papildu darbi, papildu materiāli un vēl kaut kas papildus, kas atkal atbilst tiem kopējiem 18 000 eiro," pauda mājas vecākā.  

Savukārt Straupe ir pārliecināts: "Ja nauda tiek prasīta par vieniem darba apjomiem, bet ir izpildīti pilnīgi citi, tas ir pietiekošs pamats diskusijai par naudas atgriešanu."

Ja iedzīvotājiem ar apsaimniekotāju nav iespējams vienoties, tad vienīgais ceļš ir risināt strīdu tiesas ceļā, bet skaidrs, ka pārvaldniekam ir jāspēj uzrādīt dzīvokļu īpašnieku lēmums par veicamajiem darbiem, jo, kā noskaidrojām, ja tie nav avārijas remontdarbi, tad apsaimniekotājs pēc sava prāta nedrīkst tērēt kopīpašnieku līdzekļus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti