Panorāma

Sākas sacensība par ceļazīmi uz Eirovīziju

Panorāma

Panorāma

Rusiņa lietā sodīti 6 policisti un viens prokurors

Turpina vērtēt atbildību Rusiņa lietā: sodu saņem seši policisti un prokurors

Pēc traģēdijas, kad uz vientuļa ceļa varmāka Leons Rusiņš atņēma dzīvību divu bērnu mammai, sekoja ļoti rūpīgs iesaistīto amatpersonu izvērtējums. Darbu nezaudēja neviens, taču prokuratūrā turpinās pārbaudes par visu atbildīgo prokuroru rīcību.

Šonedēļ tapa zināms, ka uzraugošais prokurors sodīts ar algas samazinājumu. No aptuveni 2700 eiro mēneša algas pusgadu viņam ieturēs piekto daļu. Otra prokurora rīcība vēl nav izvērtēta, jo viņš atrodas ilgstošā prombūtnē. Pārbaudīja arī katra policista rīcību divu gadu garumā.

"Vai tas bija tiešā cēloņsakarībā ar šo traģisko notikumu, ar cilvēka dzīvības atņemšanu, un jā, disciplinārpazīmes, bija divi rājieni, bija piezīmes. Bet, lai atbrīvotu no dienesta, tik smagus pārkāpumus neatklājām," pastāstīja Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks. 

Jēkabpils policijas iecirknim tagad ir jauna priekšniece. Pēc viņas teiktā, 

tagad visās skaļajās lietās inspektoriem ir pienākums ziņot vadībai, jo tieši tas arī bija būtiskākais pārkāpums.

"Mēģināja risināt uz vietas, necēla trauksmi ne reģionālā līmenī, ne centrālā līmenī," atzina Ruks. "Kad ir ilgstoši divu gadu garumā šāda problēma.. Viens tiek pazemots un vajāts. Un tas, ka uz dažādiem notikumiem reaģēja dažādi policijas darbinieki, kadru mainība. Tā bija vadības atbildība. Kopsakarību nesaskatīja."

Slepkava Rusiņš joprojām nav atrasts. " Ja šis nelietis ir dzīvs, viņš mums ir jāatrod, un to mēs izdarīsim jebkurā gadījumā. Vienalga, cik laika mums tas prasīs," uzsvēra Ruks.

Savukārt Austrumzemgales prokuratūras prokuroram piemērots otrs bargākais iespējamais sods - ar ģenerālprokurora pavēli viņam 20% apmērā uz sešiem mēnešiem samazināta alga. 

"Nākamais [sods] ir atlaišana. Bargs sods ir tāpēc, ka prokurora darbībām nav cēloniskās sakarības ar to noziegumu pēc tam. Šī sakarības neesamība kalpo par pamatu. Ja būtu sakarība, nolēmums būtu savādāks," pauda Zemgales tiesas apgabala prokuratūras virsprokurors Aigars Bičušs.

Pārbaudot prokurora rīcību, vērtētājus īpaši pārsteigusi kāda epizode, - kad policijas inspektore atkārtoti lūdza Rusiņu apcietināt, viņa pretī saņēma lūgumu atsaukt šo iesniegumu. 

"Kāda ļoti interesanta situācija...Kad izmeklēšanas tiesnesis nebija atsaucīgs un motivēja procesa virzītāju atsaukt šo iesniegumu, un procesa virzītājs griezās pie prokurora pēc padoma kā pie augstākas amatpersonas, un prokurors vieglprātīgi atstāja bez ievērības, neiesaistījās. Kā rezultātā atsauca šo ierosinājumu," atzina Bičušs.

Virsprokurors uzsver, ka patiesībā arī piespriestais sods jebkuram prokuroram ir kā zīmogs uz mūžu. Vēl būs jāskata arī cita prokurora darbība vai bezdarbība, proti, jautājums par vadības kompetenci. Taču šis  virsprokurora vietnieks ir ilgstošā prombūtnē, tādēļ atbildības jautājumu skatīs, tiklīdz viņš atgriezīsies.

KONTEKSTS:

Pērnā gada 16. aprīlī Jēkabpils novadā sava bērna un mātes acu priekšā tika nogalināta 1983. gadā dzimusi sieviete. Slepkavību pastrādāja viņas bijušais vīrs Leons Rusiņš, kurš mēnešiem ilgi sievietei draudēja un viņu vajāja; par to regulāri tika ziņots policijai, bet sieviete pasargāta netika.

Valsts policijas priekšnieks Armands Ruks uzdeva sākt dienesta pārbaudi, lai "pārliecinātos, ka policisti ir rīkojušies atbilstoši normatīvajam regulējumam, pietiekoši aktīvi un profesionāli". Ruks paziņoja, ka saistībā ar Rusiņa meklēšanu amatu zaudējis Austrumzemgales policijas iecirkņa priekšnieks Rolands Bērziņš. Policijas dienesta pārbaudē un disciplinārizmeklēšanā piecām Austrumzemgales iecirkņa amatpersonām piemēroti disciplinārsodi, bet no pērnā gada 1. septembra ir jauns iecirkņa priekšnieks – amatā stājās majore Evita Galviņa.

Savukārt Ģenerālprokuratūras izmeklēšanā secināts, ka ir pamats izvērtēt trīs prokuroru iespējamus pārkāpumus.

Tikmēr valdība atbalstīja priekšlikumu noslepkavotās sievietes diviem nepilngadīgajiem bērniem un mātei katram izmaksās 50 000 eiro lielu kompensāciju.

Reaģējot uz traģiskajiem notikumiem, Saeima būtiski palielinājusi maksimālos sodus par draudiem nonāvēt, vajāšanu un nolēmuma par aizsardzību pret vardarbību nepildīšanu. Maksimālais brīvības atņemšanas sods par šiem noziegumiem tika palielināts no trīs mēnešiem uz trīs gadiem.

Slepkavu Rusiņu policija meklē vairākus mēnešus, vienlaikus nav izslēgts, ka vīrietis varētu būt izdarījis pašnāvību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti