Panorāma

Skolu reforma satrauc bērnu ar īpašām vajadzībām vecākus

Panorāma

Panorāma

"Jaunā Vienotība" uz EP dosies V. Dombrovska vadībā

«Jaunā Vienotība» saraksta līderos Eiropas Parlamenta vēlēšanās izvirza Dombrovski

Partiju apvienības "Jaunā Vienotība" saraksta līderis Eiropas Parlamenta vēlēšanās būs Eiropas Komisijas priekšsēdētājas izpildvietnieks Valdis Dombrovskis. 18 kandidātu sarakstu apstiprināja un izziņoja sestdienas, 3. februāra, rītā.

"Jaunā Vienotība" ar saukli "Eiropas pieredze drošai Latvijai" pieteikusi komandu, kuras augšgalā ir vairāki kandidāti ar pieredzi Eiropas Parlamentā. Pirmais numurs kandidātu sarakstā ir Latvijas pārstāvis Eiropas Komisijā Valdis Dombrovskis. Otrais numurs uzticēts ārlietu ministram, ekspremjeram Krišjānim Kariņam ("Jaunā Vienotība"). Ilgu laiku bija zināma intriga, kuram no šiem politiķiem būs pirmais numurs.

"Jaunā Vienotība" sarindo savus kandidātus Eiropas Parlamenta vēlēšanām
00:00 / 03:33
Lejuplādēt

Tālāk sarakstā seko pašreizējās Eiropas Parlamenta deputātes – Sandra Kalniete, Inese Vaidere un Dace Melbārde. Kandidātu sarakstā arī parlamentārieši Andrejs Judins, Jānis Reirs un citi. Ir dažādu reģionu pārstāvji, ieskaitot Annu Rancāni, Mārtiņu Daģi no Zemgales, Māri Baltiņu no Vidzemes, Antru Grīnbergu no Kurzemes.

Pilna mēroga karš Eiropā ir realitāte, tāpēc šoreiz Eiropas Parlamenta vēlēšanām ir klātesoša militārās drošības, aizsardzības, militārās rūpniecības attīstība. 

Piesakot kandidātu sarakstu, partiju apvienības pārstāvji uzsvēra, ka eksperimentiem šajos laikos nav vietas, un teju visās uzrunās ieskanējās drošības aspekti.

Premjerministre Evika Siliņa ("Jaunā Vienotība") uzsvēra, ka netiks pieļauta Krievijas radīto draudu aizmiršana.

"Arī mūsu komanda Eiropas Parlamentā iestāsies par turpmāku atbalstu Ukrainai, militārās industrijas attīstību gan Latvijā, gan citās valstīs, un Eiropas Savienības vienotu nostāju drošības jautājumos," teica Siliņa. "Vislabākie pārstāvji ir tie, kas jau ir pārbaudīti darbā un viņiem vairs nav jāmācās no nulles."

Evika Siliņa un Arvils Ašeradens par uzdevumiem Eiropas Parlamentā
00:00 / 00:42
Lejuplādēt

Savukārt partijas "Vienotība" vadītājs Arvils Ašeradens uzsvēra ikviena Eiropas Parlamenta deputāta darba nozīmību.

"Katra atsevišķa Eiropas Parlamenta deputāta darbs būs ļoti izšķirīgs, lai šajā situācijā mēs panāktu labāko iespējamo rezultātu," sacīja Ašeradens. "Uz baltiešiem šobrīd ļoti uzmanīgi skatās, baltiešos ieklausās. Daudzi redz, ka baltieši zina, kā jārīkojas. Tas uzliek mums īpašu atbildību."

Militārā drošība un mērķtiecīgi izmantots Eiropas Savienības finansējums Latvijai būs arī Valda Dombrovska prioritātes. Viņš ieskicēja vēl vairākus Eiropas institūciju izaicinājumus.

Valdis Dombrovskis par Eiropas Savienības izaicinājumiem
00:00 / 00:38
Lejuplādēt

"Eiropas ekonomika turpina augt, tomēr ekonomikas jomā Latvija un Eiropas Savienība kopumā saskaras ar būtiskiem izaicinājumiem. Zems produktivitātes pieaugums, sabiedrības novecošanās, nepieciešamība stiprināt enerģētisko neatkarību," pauda Dombrovskis. "Vienlaikus Eiropas Savienība turpina īstenot ekonomikas zaļo un digitālo transformāciju, virzību uz klimata neitralitāti 2050. gadā. Tuvākajos gados liela vērība būs Eiropas ekonomiskās konkurētspējas saglabāšanai un nostiprināšanai, kādēļ būs nepieciešams gan apjomīgs finansējums, gan strukturālās reformas."

Dombrovskis uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi, lai vietas Eiropas Parlamentā ieņemtu cilvēki, kuri zina, kā aizstāvēt Latvijas intereses. 

Partiju apvienības iekšienē vairākas nedēļas turpinājās diskusijas, vai "Jaunās Vienotības" Eiropas Parlamenta vēlēšanu sarakstā pirmais numurs būs Dombrovskim vai Kariņam. Viens no faktoriem, kas to ietekmēja, – ažiotāžu raisījušās ziņas par Kariņa privātajiem lidojumiem un to augstajām izmaksām laikā, kad viņš bija valdības vadītājs. Uz jautājumu, vai tam bijusi nozīme un vai šis temats varētu ietekmēt arī vēlētāju izvēli, Kariņš atbildēja, ka allaž ir darbojies valsts interesēs.

"Es savā darbā vienmēr esmu koncentrējies, ko es varu darīt, lai aizstāvētu mūsu valsts intereses," teica Kariņš. "Es to darīju agrāk kā Saeimas deputāts, kā ekonomikas ministrs, desmit gadus Eiropas parlamenta deputāts un gandrīz piecus gadus valdības vadītājs, šobrīd kā ārlietu ministrs. Esmu darījis visu, kas manos spēkos, mūsu valsts interesēs."

Latviju Eiropas Parlamentā pārstāvēs deviņi deputāti no kopumā 720 parlamentāriešiem.

KONTEKSTS:

Eiropas Parlamenta (EP) vēlēšanu kandidātu sarakstu iesniegšana CVK sākās 25. janvārī un noslēgsies 9. februārī. Kandidātu sarakstus drīkst iesniegt Latvijā reģistrēta politiskā partija, kurā ir ne mazāk kā 500 biedru, kā arī Latvijā reģistrēta politisko partiju apvienība, ja tajā kopā ir ne mazāk kā 500 biedru.

Kandidātu saraksta gatavošanas dokumentus saņēmušas 15 partijas vai partiju apvienības. Partiju sarakstu kārtas numuru vēlēšanām izloze paredzēta 13. februārī.

EP vēlēšanās Eiropas Savienības dalībvalstīs notiks no 6. līdz 9. jūnijam, Latvijā – sestdien, 8. jūnijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti