Rīta Panorāma

Laika ziņas

Rīta Panorāma

Zalužnijs brīdina par kara ieilgšanu Ukrainā

Jauns plāns divu personu attiecību nostiprināšanai – partnerības institūts

Kustības «Dzīvesbiedri» vadītājs: Piedāvātais partnerattiecību regulējums – nepilnīgs; viendzimuma pāri turpinās tiesāties

Topošā likumu pakotne partnerattiecību regulēšanai nerisina visas problēmas, tostarp bērnu jautājumus, tādēļ viendzimuma pāri turpinās tiesāties, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" atzina kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs Kaspars Zālītis.

Viņš uzsvēra, ka partnerības regulējums skars visus pārus, kuri ir ārpus laulības savienības un kuri dosies pie notāra. 

"Šī pakotne galvenokārt skar attiecības starp cilvēkiem un valsti, bet tā neskar mantiskos jautājumus. [..] Bet šī nav pilnīga pakotne, mēs uzskatām, ka ir nepieciešams turpināt darbu vēl pie otrās vai trešās pakotnes, kas risinātu arī citus jautājumus, kas cilvēkiem ir svarīgi," norādīja Zālītis, piebilstot, ka būtu nepieciešamas kopumā 70 izmaiņas dažādos normatīvajos aktos.

"Šie astoņi [likumi] ir labs sākums, bet vēl ir tāls ceļš ejams," atzina Zālītis.

Viņš precizēja, ka šī likumprojektu pakotne neskar mantojuma un mantiskos jautājumus, kā arī vecāku un bērnu attiecības. "Nav noslēpums, ka viendzimuma ģimenēs dzīvo bērni, viņi šobrīd absolūti nav aizsargāti, un arī vecāki nav aizsargāti. Šie ir trīs jautājumi, kas vēl jārisina, lai varam cieņpilni ieviest regulējumu," piebilda Zālītis.

Tiesas ceļā viendzimuma pāri par ģimeni ir atzīti jau 46 gadījumos, savukārt tiesā kopumā nonākušas 67 lietas.

"Likumu pakotne nav pilnīga – nepieciešams regulēt mantiskos, mantojuma un bērnu jautājumus, tādēļ tiesāšanās turpināsies," pauda Zālītis.

"Tie, kuriem šis tiesību kopums būs pietiekams, tiesā nevērsīsies. Tie, kuriem šis tiesību kopums būs nepietiekams, varēs turpināt vērsties tiesā, piemēram, ģimenes, kurās aug bērni," turpināja kustības "Dzīvesbiedri" vadītājs.

Vienlaikus viņš atzinīgi vērtēja Tieslietu ministrijas izstrādāto likumprojektu kopumu: "Es negribētu teikt "hop", pirms tas ir noticis, bet pašlaik izskatās ļoti cerīgi. Šis ir jau devītais mēģinājums 24 gadu laikā, tādēļ ceru, ka šoreiz koalīcija nobalsos "par", un tiks pieņemts divos lasījumos šis partnerības regulējums."

KONTEKSTS:

TM pirmdien iesniedza Saeimā astoņus likumprojektus, kas attiecas uz partnerības regulējumu. Tas ir veids, kā juridiski nostiprināt divu pilngadīgu personu attiecības un paredzēt tām noteikta veida sociālo un ekonomisko aizsardzību. Šādu uzdevumu Saeimai deva arī Satversmes tiesa.

Saeimas Juridiskā komisija TM virzīto likumprojektu kopumu par jauna tiesību institūta – partnerības – ieviešanu virza skatīšanai jau uz šīs nedēļas sēdi un pieņemšanai galīgajā lasījumā – jaunnedēļ. Atšķirībā no līdzšinējām reizēm vairāk nekā 20 gadu laikā partnerības regulējuma pieņemšanai Saeimā varētu būt vairākuma atbalsts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti