Daugavpilī bērnu un jauniešu sporta izglītība kļūs gandrīz uz pusi dārgāka

Sākot ar 1. septembri, mainīsies vecāku līdzmaksājuma apmērs Daugavpils valstspilsētas izglītības iestādēs, kuras īsteno profesionālās ievirzes un interešu izglītības sporta programmas. Maksa pieaugs no 10 eiro mēnesī līdz 15–20 eiro, atkarībā no sporta veida.

Daugavpilī bērnu un jauniešu sporta izglītība kļūs gandrīz uz pusi dārgāka
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • Vecāku līdzmaksājumi Daugavpils sporta skolās pieaugs no 10 līdz 15–20 eiro.
  • Dome skaidro: Maksājums jāceļ inflācijas dēļ un lai uzlabotu materiāltehnisko bāzi.
  • Opozīcija kritizē: Mazāk bērnu nodarbosies ar sportu.
  • Elksniņš: Maksas ieviešana pirms diviem gadiem nesamazināja sportojošo bērnu skaitu.
  • Par naudas izlietojumu lems kopā ar vecākiem.
  • Divu jauno hokejistu mamma Kristīne izprot līdzmaksājuma celšanu.
  • Sporta skolotājs: Vajadzību ir daudz, un tagad arī iespēju būs vairāk.

Opozīcija lēmumu kritizē

Daugavpils domē šo paaugstinājumu skaidro ar nepieciešamību saglabāt programmu kvalitāti inflācijas apstākļos, lai uzlabotu sporta skolu audzēkņu materiāltehnisko nodrošinājumu un veicinātu dalību starptautiska mēroga sacensībās.  

Opozīcijas deputāti pauž bažas, ka šāds lēmums var mazināt to bērnu skaitu pilsētā, kuri varēs apmeklēt sporta skolu nodarbības.

Jautājums par vecāku līdzmaksājuma paaugstināšanu Daugavpils sporta skolās no 10 uz 15 un 20 eiro mēnesī domes sēdē iekļauts kā pēdējais papildjautājums. Tam uzreiz sekoja opozīcijas deputātu iebildes.

"Kāda ir nepieciešamība šim domes lēmumam? Jo mēs tagad paceļam līdzdalības maksu gandrīz divas reizes, mēs gribam panākt to, lai bērni mazāk nodarbotos ar sportu? Varbūt labāk mēs paskatītos šos līdzekļus sporta pārvaldes budžetā, nevis līstu vecāku maciņā!" aicināja Ivars Šķinčs no Daugavpils novada partijas.

Daugavpilī bērnu un jauniešu sporta izglītība kļūs gandrīz uz pusi dārgāka
00:00 / 04:01
Lejuplādēt

Daugavpilī pirmo reizi 2021. gadā oficiāli tika ieviesta maksa 10 eiro par bērnu nodarbībām sporta skolās. Tad bija vērojams audzēkņu skaita kritums aptuveni par 8%. 

Taču tas neatspoguļo reālo situāciju, skaidroja Daugavpils domes priekšsēdētājs Andrejs Elksniņš, jo pēdējo sešu gadu laikā bērnu un jauniešu skaits sporta sekcijās ir audzis – no 2189 cilvēkiem 2017. gadā līdz 3008 cilvēkiem šajā gadā. Gandrīz divkārt šajā laikā audzis arī pašvaldības finansējums – no 2,7 miljoniem eiro 2017. gadā līdz 5,3 miljoni eiro šogad. Bet bērnu vecāku ieguldījums sportā devis savu artavu.

"Treneri šo domes lēmumu ir novērtējuši pozitīvi, jo katrs no treneriem pērn ir papildus katru mēnesi vidēji saņēmis no 100 līdz 400 eiro. Un vairs par papildu treniņiem vakaros neprasa naudu, nodrošinot efektīvu procesu tajā laikā, kad valsts to nav spējusi darīt," klāstīja Elksniņš.

Par naudas izlietojumu lems kopā ar vecākiem

No 1. septembra ierasto 10 eiro vietā mēnesī Daugavpils sporta skolas apmeklējošo bērnu vecākiem jau būs jāšķiras no 15 un pat 20 eiro. Tas ir inflācijas iespaidā, bet par šo līdzekļu izlietošanas mērķiem būs kopīgi jāvienojas sporta skolai un vecākiem, skaidroja Daugavpils Jaunatnes lietu un sporta pārvaldes vadītāja Valērija Linkeviča.

"Kur tieši novirzīt šos papildu līdzekļus, pieņems lēmumu vecāki kopā ar treneriem.

Vai tas būs papildu ekipējuma iegādei vai papildus kāds komandējuma brauciens vai piemaksa treneriem. Tas būs kopīgs lēmums," norādīja Linkeviča.

Viena no lielākajām sporta sekcijām Daugavpilī ir hokejā. Daugavpils Sporta skolas direktors un Daugavpils Ledus sporta skolas direktora pienākumu izpildītājs Ēriks Ševčenko vērsa uzmanību tieši uz sadarbību ar vecākiem, to pienesuma naudas izteiksmē prasmīgu izlietojumu.

"Beidzot mums jāatrod kopīga valoda starp vecākiem, treneriem un administrāciju. Mums vajag šo atgriezenisko ceļu, lai nebūtu katrs par sevi, bet esam visi kopā. Esmu par to, lai būtu viss caurspīdīgi," uzsvēra Ševčenko.

Vairāk naudas – jaunas iespējas sporta skolām

Kristīne ir divu dēlu – hokejistu – mamma, viņa, kā vairums vecāku, kuru bērni trenējas, izprot vecāku līdzmaksājumu nepieciešamību un vecāku lomu līdzekļu novirzīšanā konkrētiem mērķiem. Viņa arī neuzskata, ka maksas dubultošanās dēļ kāds no bērniem varētu pārtraukt apmeklēt sporta skolu.

"Tā cena vienalga te ir viena no zemākajām Latvijā. Gribētos, lai tā naudiņa aizietu tur, kur vajag, un nāktu bērniem par labu. Vajadzētu atjaunot un uzlabot bāzi un kaut ko jaunu nopirkt. Diezgan daudz naudas aiziet arī braucieniem, tas šobrīd ir dārgs prieks. Bet arī treneru algas nav nemaz tik lielas un atbilstošas tam laikam, ko viņi velta.

Bet par šo algu viņiem ir jāuztur ģimenes. Tāpēc tās varētu būt piemaksas arī treneriem," sprieda Kristīne.

Salīdzinājumā, piemēram, Liepājā vecāku līdzmaksājums par sporta nodarbībām ir no 20 līdz 50 eiro, Rīgā – no 10 līdz 50 eiro, Valmierā – no 10 līdz 33 eiro.

Uzrunātie vecāki Daugavpilī par maksas celšanos par sporta nodarbībām ir informēti, daļa uzskata, ka pilnībā jāuzticas treneru sastāviem par to, kā līdzekļus izmantot.

Vajadzību ir daudz, un tagad arī iespēju būs vairāk, pārliecināts Aivis Romanovskis – Daugavpils Individuālo sporta veidu skolas vadītājs.

"Praksē tas būtu modernāks inventārs, jaunākas tehnoloģijas, kuras līdz šim nebija iespējas iegādāties ierobežotā finansējuma apjoma dēļ. Bet, piesaistot papildu vecāku līdzfinansējumu, mēs izskatām varbūtību iegādāties pat tādas tehnoloģiskas metodes, kuras nevienā citā Latvijas pilsētā vēl netiek izmantotas. Tas palīdzēs pilnveidot mūsu audzēkņu meistarību un uzlabot rezultātus ne tikai sacensībās Latvijas jaunatnes čempionātos, bet arī starptautiskā līmeņa sacensībās," sacīja Romanovskis.

Tāpat kā līdz šim no līdzmaksājuma būs atbrīvoti bāreņi, trūcīgie bērni, Latvijas sporta izlasēs iekļautie, pusi no summas maksās daudzbērnu ģimenes, un 25% atlaidi piemēros ģimenēm, ja nodarbības apmeklē divi bērni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti