Mobilais mamogrāfs laukos kļūst arvien pieprasītāks

Mobilais digitālais mamogrāfs ir īpaši aprīkots autobuss, kura pieejamība izbraukumos pa Latviju atvieglo sievietēm iespēju saņemt augstvērtīgu mamogrāfijas izmeklējumu dzīvesvietas tuvumā. Laukos tas kļūst aizvien pieprasītāks.

Mobilais mamogrāfs laukos kļūst arvien pieprasītāks
00:00 / 04:32
Lejuplādēt

Valsts apmaksātus mobilā digitālā mamogrāfa izbraukumus šobrīd valstī nodrošina trīs ārstniecības iestādes – "Veselības centrs 4", "Dziedniecība" un Daugavpils Reģionālā slimnīca.  

Agros sestdienu rītos no Daugavpils Reģionālās slimnīcas izbrauc īpaši aprīkots autobuss – mobilais digitālais mamogrāfs. Maršruts ikreiz cits, bet vienmēr vērsts lauku un mazo Latgales un Sēlijas mazpilsētu virzienā, stāsta radioloģe Janīna Ņikitina.

"Šodien mēs izbraucam 8, jo jau 9 jābūt Ambeļos. Citreiz, kad braucam uz Jēkabpili, tad izbraucam ap pulksten 5 no rīta, jo tur jābūt 7. Tur ir ļoti daudz cilvēku. Uz Zilupi izbraucam ap 7. Uz turieni 2,5 stundas jābrauc," stāsta radioloģe.

Mobilais mammogrāfs
Mobilais mammogrāfs

Autobuss pilnībā aprīkots, ir garderobe un atsevišķi kabinets izmeklējumiem.

"Autobuss piebrauc tikpat kā pie viņu mājām. Kas atbrauc ar velosipēdiem, kas atnāk kājām. Visos ciematos pie pagastu pārvalžu ēkām ir daudzdzīvokļu mājas, cilvēki ierauga – o, atbrauca mamogrāfs. Viņi pat varbūt nezināja, ka brauks, bet ierauga mamogrāfu un atnāk. Tas viņām ir izdevīgi, jo braukt kaut kur uz centru, meklēt, zvanīties, pierakstīties.. Kad viņus pieņems… Jo nav jau tie jaunie, kas nāk. Pie mums iet vecumā no 50 un vecāki. Bet viņiem ir problēmas ar izbraukšanu, transportu no laukiem. Bet te viss uz vietas, un nedēļas laikā viņas arī saņem atbildi. Tāpēc viņām tas ir ļoti izdevīgi un ļoti ērti," spriež Ņikitina.

Šoreiz mobilais mamogrāfs dodas uz Augšdaugavas novadu – Ambeļiem, Špoģiem un Dubnu. To jau laikus sagaida šo pagastu sievietes, kuras saņēmušas uzaicinājuma vēstules veikt valsts apmaksātus krūts dziedzera izmeklējumus

"Uzzināju par mammogrāfu caur internetu.

Vajag sekot savai veselībai. Jāatnāk obligāti, ja jau tāda iespēja ir," saka viena no apmeklētājām.

"Tas ir ļoti svarīgi un izdevīgi, uz pilsētu nav jābrauc un jāmeklē. Te jau pat rinda veidojas. Lauku cilvēkam tas ir ļoti izdevīgi. Par sevi vienmēr jāparūpējas. Pārbaudos regulāri, reizi 2 gados, kā atnāk uzaicinājuma vēstule," stāsta cita apmeklētāja.

Mobilais mammogrāfs
Mobilais mammogrāfs

Latvijā kopš 2009. gada tiek īstenota valsts apmaksāta krūts vēža savlaicīgas atklāšanas programma sievietēm. Programmas mērķis – samazināt mirstību no vēža.

Interese, īpaši laukos, par mobilo mamogrāfu ir liela, pēc izbraukumu pieredzes apliecina arī radioloģe Janīna Ņikitina.

"Mēs pa laukiem vien braucam, un šogad ir ļoti liela interese. Jau kopš pērnā gada oktobra. Ļoti daudz gribētāju. Tādas rindas pie mums. Šogad palika 11 gadi, kā mēs ar mobilo mamogrāfu braucam. Ja agrāk mēs zinājām, cik cilvēku apmēram kurā pagastā mūs gaida, tad šogad mēs nevaram izrēķināt. Pēc kovida cilvēki sarosījušies, un arī ģimenes ārsti aktīvi sāka darboties un aicināt uz mamogrāfu. Uz tādu aktivitāti mēs pat necerējām," atzīst radioloģe.

Gadā vidēji caur šo Daugavpils Reģionālās slimnīcas mobilo mamogrāfu iziet 1200–1300 sievietes. Šogad šis cipars varētu būt vēl lielāks. Sievietes laukos kļūst apzinīgākas, izmeklējumus veic regulāri.

Valsts krūšu dziedzeru audzēja skrīninga ietvaros sievietēm ar speciālām Nacionālās veselības dienesta uzaicinājuma vēstulēm izmeklējumi ir bez maksas. Bet pārbaude ir drošības sajūta, un būtiski, kā uzsver mediķi un pašas sievietes, lai šis mobilā mamogrāfa pakalpojums būtu pieejams Latvijas reģionos arī turpmāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti