Dienas ziņas

Vai Latvijas teritorija sarūk?

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Preiļi – vienīgā vieta Latgalē ūdens dzemdībām

Preiļi – vienīgā vieta Latgalē ūdens dzemdībām

Preiļu slimnīca šobrīd ir vienīgā vieta Latgalē, kur māmiņas var dzemdēt ūdenī īpašā baseinā. Kā rāda daži pētījumi, silts ūdens dzemdībās mazinot sāpes un atslābinot muskuļus, tāpēc šis dzemdību veids laika gaitā arvien vairāk parādās ne vien lielajās pilsētās, bet arī reģionos.  

Aptuveni pirms mēneša Preiļu slimnīcā pasaulē nāca pirmais mazulis ūdens dzemdībās. Pāris no Rēzeknes Sintija un Guntis Rasimi šo dzemdību veidu izvēlējās apzināti un jau savlaicīgi tām gatavojās.

"Mums bija svarīgi, lai dzemdības būtu pēc iespējas dabiskākas, lai tur ir mazāk medicīnisku iejaukšanos. Mēs regulāri braukājām uz baseinu. Tad es arī mēģināju sevī ieklausīties un saprast, kā es jūtos un vai es esmu gatava tur laist pasaulē bērnu," stāstīja Sintija Rasima.

Ūdens dzemdības notiek profesionāli aprīkotā baseinā, kur māmiņa var ieņemt sev ērtu pozu. Tas ir pārnēsājams, sagatavošana dzemdībām aizņem no 3 līdz 5 minūtēm. Dzemdību laikā tajā ik pa laikam jāmaina ūdens, lai saglabātu optimālo 38 grādu temperatūru.

"Mūsu muskuļi atslābinās vairāk ūdenī. Mēs neesam saspringuši, ja kontrakcijas ir īsas un ne tik stipras, samazinot ūdens temperatūru, mēs varam panākt, ka kontrakcijas kļūst aktīvākas," stāstīja Preiļu slimnīcas vecmāte Raminta Kiseļova.

Sintija stāstīja, ka ūdenī viņa kādā brīdī varēja vairāk atslābt starp kontrakcijām, "ūdens bija silts, laikam līdz 37 grādiem, kopumā tas palīdzēja".

Vecmāte Raminta arī pati bērniņu laidusi pasaulē ūdenī, toreiz tas bijis Rīgā.

Latvijā šāds dzemdību veids ienācis 90. gados, taču tikai pēc teju trīsdesmit gadiem pieejams arī Latgalē.

"Ūdenī tu nejūti savu svaru, kurš tomēr ir palielinājies grūtniecības laikā un smaguma centrs ir novirzījies, māmiņai tiešām ir grūti pēdējos grūtniecības termiņos un dzemdībās," norādīja vecmāte Raminta Kiseļova.

Preiļu slimnīcas dzemdību speciāliste Svetlana Morozova skaidroja, ka "bērns no vienas pasaules ienāk otrā pasaulē caur to vidi, kurā viņš pavadīja deviņus mēnešus, jo bērns arī peld ūdenī deviņos mēnešos".   

Tomēr ne visām sievietēm pieļaujams šāds dzemdību veids.

"Te jāvadās pēc savām sajūtām, tāpēc tas nenozīmē, ka ūdens dzemdības ir kaut kāda panaceja un derēs katrai sievietei. Kontrindikācijās ūdens dzemdībās tā ir epidurālā analgēzija, kas nekā nav savienojama ar ūdens dzemdībām," sacīja Raminta Kiseļova.

Kā novērots Preiļu slimnīcā, šobrīd interese par ūdens dzemdībām ir liela. Šāda veida dzemdībām pieteikušies jau trīs topošie vecāki.   

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti