KNAB: Vaivoda, iespējams, piedāvātā kukuļa summa nav mazāka par 50 tūkstošiem eiro

Jāņa Vaivoda iespējamais korupcijas skandāls netraucē veikt Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamenta reorganizāciju – 1. martā departamentam pievienojas pašvaldības aģentūra "Rīgas gaisma". Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojā (KNAB) Latvijas Radio noskaidroja, ka Vaivoda, iespējams, piedāvātais kukulis ir ne mazāks par 50 tūkstošiem eiro.

Departamentam pievieno "Rīgas gaismu"

Ārtelpas un mobilitātes departamenta reformai vajadzēja notikt jau septembrī, taču pēdējā brīdī, 31. augustā, dome nolēma, ka reorganizācija notiks divu gadu laikā. Toreiz nomainīja vien departamenta nosaukumu – no Satiksmes departamenta tas pārtapa par Ārtelpas un mobilitātes departamentu.

Deputāti nobalsoja, ka divu gadu laikā reorganizācija notiks pakāpeniski. Pirmās izmaiņas ir no šodienas – 1. marta. Departamentam tiek pievienota pašvaldības aģentūra "Rīgas gaisma", kuras atbildībā ir, piemēram, ielu apgaismojums un luksofori.

Satiksmes un transporta lietu komitejas vadītājs Olafs Pulks ("Jaunā Vienotība") apliecināja, ka pārmaiņas notiek veiksmīgi. Vienlaikus viņš atzina, ka jebkuras reorganizācijas sākumā ir kādi sarežģījumi, piemēram, kamēr izveido budžetu, pārslēdz darba līgumus un tamlīdzīgi, bet tās ir pārvaramas.

Kas no šodienas mainās?

Olafs Pulks par reformu
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

"Kopīgi tiek plānoti darbi, kopīgi tiek veikti dažādi uzlabojumi. Es domāju, ka tas uzlabos arī ikdienas darbu, kaut vai luksoforu apkalpošanā. "Rīgas gaismas" darbinieki, kuri tehniski veic dažādus darbus, iespējams, varētu veikt kādus vajadzīgos remontdarbus arī departamenta uzdevumā, kas līdz šim mums vienmēr bija jāgaida ārpakalpojumā, un to varētu veikt paši. Tas vēl ir jāpārrunā, kā tas tīri tehniski izskatīsies," skaidroja Pulks.

Kas departamentu vadīs turpmāk? Vaivoda vietā tagad to vada Rudīte Reveliņa – Satiksmes organizācijas un projektu vadības pārvaldes vadītāja, kuru Rīgas Apkaimju alianses vadītājs Māris Jansons neuzskata par atbilstošu direktores amatam. Jaunajam vadītājam jābūt tādam, par kura godaprātu nav ne mazāko šaubu, jo pār departamentu šobrīd krīt liela aizdomu ēna, ņemot vērā Vaivoda lietu.

Rīgas Apkaimju alianses vadītājs Māris Jansons par jaunā vadītāja meklējumiem
00:00 / 00:37
Lejuplādēt

Departamenta reorganizācijai jānoslēdzas 2025. gada 1. septembrī. Līdz tam departamentam, iespējams, varētu uzticēt atsevišķus pienākumus no citiem departamentiem. Pulks teica, ka izpilddirektoram jāveic auditi, lai saprastu, kas kur pievienojas.

Rīgas dome sola pirmdien informēt par nākamo departamenta vadītāju – kad un kā to izvēlēsies. 

Vaivoda iespējamais kukuļa piedāvājums – vismaz 50 tūkstoši eiro

Tikmēr saistībā ar līdzšinējā departamenta vadītāja pienākumu izpildītāja Jāņa Vaivoda iespējamo korupcijas lietu sabiedrisko mediju rīcībā esošā neoficiālā informācija liecina, ka Vaivods kukuli lielā apmērā, iespējams, ir piedāvājis lidostas zemes lietā.

Jāatgādina, ka pašvaldība saņēmusi ģenerālprokurora iesniegumu par prettiesisku neapbūvētas zemes privatizāciju valsts nozīmes civilās aviācijas lidlauka turpmākajai attīstībai nepieciešamajā teritorijā, tāpēc Rīgas domei jālemj par īpašumtiesību atjaunošanu uz izsolē pārdotajiem 22 zemesgabaliem, kas nepieciešami lidostas attīstībai. Dome pagājušajā nedēļā par to lēma divas reizes, taču abas nesekmīgi – nesavāca kvorumu.

Tikmēr cits neoficiāls avots uz to, ka Vaivoda, iespējamais, kukuļa piedāvājums ir saistīts ar lidostas zemēm, raugās piesardzīgi, pieļaujot, ka tā ir sazvērestības teorija.

Savukārt Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja pārstāve Agita Antonāne pastāstīja, ka KNAB šajā kriminālprocesā izmeklēja iespējamu kukuļa lielā apmērā piedāvāšanu valsts amatpersonai.

Iesākumā KNAB informēja, ka Vaivods, iespējams, piedāvājis lielu kukuli, kas nozīmē vismaz 35 tūkstošus eiro. Tagad noskaidrojās, ka tie, iespējams, ir vismaz 50 tūkstoši eiro.

KNAB pārstāve Agita Antonāne
00:00 / 00:34
Lejuplādēt

Antonāne: Iespējams, piedāvātā kukuļa apmērs nav mazāks par 50 tūkstošiem eiro.

Latvijas Radio: Kādi ir griesti?

 – Varam atklāt tikai šo informāciju.

– Kāda loma Vaivodam bija? Vai viņš bija starpnieks vai izpildītājs, vai kas?

– Šobrīd izmeklēšanas interesēs mēs nevaram pateikt. Tiklīdz būs jauna publiski sniedzama informācija, mēs noteikti arī informēsim gan mediju pārstāvjus, gan pārējo sabiedrību.


Par Rīgas domi vīlies ir Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā Andris Grafs. Pēc Grafa teiktā izklausās, ka atbildība, iespējams, ir jāuzņemas Rīgas domei, taču ne mērs Vilnis Ķirsis, ne Olafs Pulks (abi no "Jaunās Vienotības") to netaisoties darīt, jo KNAB norādīja – Vaivoda lieta nav saistīta ar Ārtelpas un mobilitātes departamentu.

Baltijas Korporatīvās pārvaldības institūta vadītājs Latvijā Andris Grafs
00:00 / 00:35
Lejuplādēt

KONTEKSTS:

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs kriminālprocesā, kurā pirmdien, 26. februārī, veica kriminālprocesuālās darbības Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamentā, izmeklē iespējamu departamenta direktora pienākumu izpildītāja Jāņa Vaivoda liela apmēra kukuļa piedāvāšanu, informēja KNAB, norādot, ka kriminālprocess nav saistīts ar Vaivoda darba pienākumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti