Aptauja: 67% vīriešu domā, ka pastāv dzimumu vienlīdzība atalgojumā, līdzīgi uzskata 29% sieviešu

Starp vīriešiem un sievietēm Latvijā pastāv krasas viedokļu atšķirības, novērtējot dzimumu līdztiesības reālo situāciju dažādās dzīves jomās. 67% vīriešu uzskata, ka pastāv līdztiesība atalgojumā, tikmēr tā domā tikai 29 % sieviešu, liecina "Novatore dzimumu līdztiesības barometrs".

Aptauju 2024.gada februārī veicis uzņēmums “Norstat”, aptaujājot 1005 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 65 gadiem

Arī citās jomās vīrieši dzimumu līdztiesības situāciju Latvijā vērtē salīdzinoši pozitīvāk, bet sievietes – kritiskāk. 67% vīriešu ir pārliecināti, ka ģimenēs pastāv vienlīdzība ikdienas pienākumu sadalē, bet šādam apgalvojumam piekrīt tikai 38% sieviešu.

74% pilnībā piekrīt vai drīzāk piekrīt, ka Latvijā pastāv dzimumu līdztiesība vadošos amatos uzņēmumos un citās organizācijās, piemēram, valdēs, padomēs, kamēr līdzīgi domā tikai 44 % sieviešu.

Klikšķināt, lai palielinātu:

71% uzskata, ka gan sievietes, gan vīrieši var būt vienlīdz labi līderi, kamēr 25% aptaujāto ir pārliecināti, ka vīriešiem šajā ziņā ir labākas dotības. Tikai 4% respondentu domā, ka labākas līderes ir sievietes. Par to, ka vīrieši ir labāki vadītāji, ir vairāk pārliecināti paši vīrieši (31%), mazāk sievietes. Savukārt to, ka līderība vienlīdz labi piemīt abiem dzimumiem, biežāk uzskata sievietes (75 %), nekā vīrieši (67%).

"Lai gan līdz 29 gadiem abi dzimumi ir ar lielām ambīcijām profesionālajā jomā, redzam, ka pēc 30 gadiem sievietes sastopas ar realitāti, piedzimst bērni un trūkst palīdzīgas rokas ģimenēs, tāpat nav nepieciešamā atbalsta darbavietās.

Sievietes ir labi pārstāvētas zemākā un vidējā līmeņa vadītāju amatos, taču līdz visaugstākajām pozīcijām izdodas aizsniegties tikai nedaudzām,"

paziņojumā medijiem norādīja "Novatore" līdzdibinātāja Baiba Rubesa.

Klikšķināt, lai palielinātu:

Stereotipi – dziļi iesakņojušies

Aptauja liecina, ka dzimumu stereotipi joprojām ir dziļi iesakņojušies. Daļa no sabiedrības sievietēm kā atbilstošāku piedēvē ģimenes dzīvi un rūpes par mājokli, savukārt vīriešiem – naudas pelnīšanu un karjeras attīstīšanu. 56% aptaujāto uzskata, ka rūpes par bērniem un ģimeni vairāk piemērotas sievietēm, 42% –abiem dzimumiem, tikai 1% – vīriešiem.

Tikmēr 41% ir pārliecināti, ka galvenajam pelnītājam ģimenē ir jābūt vīrietim, 58% – jebkuram no partneriem, un tikai 1%, ka sievietēm.

"Kopumā novērojams, ka

priekšstati par tradicionālo lomu sadalījumu ir spēcīgāki vecākā gadagājuma paaudzē.

Piemēram, stereotipi par sieviešu lomu attiecībā uz ģimeni un mājokli ir vairāk izplatīti starp sievietēm vecumā no 50 līdz 65 gadu vecumam. Savukārt katrs ceturtais vīrietis (24%) šajā vecuma grupā uzskata, ka augstākā līmeņa vadītāja amats ir vairāk piemērots vīriešiem. Tomēr nevar teikt, ka jaunākā paaudze dzīvo bez šiem priekšstatiem, tie ir mazāk izplatīti, bet joprojām eksistējoši," norādīja pētījumu aģentūras "Norstat" vadītāja Linda Ezera.

Klikšķināt, lai palielinātu:

Jaunas sievietes arvien liberālākas, vīrieši – konservatīvāki

Latvijas sabiedrībā līdzīgi kā citviet pasaulē ir novērojama tendence, ka jaunas sievietes attiecībā uz dzimumu lomām sabiedrībā kļūst arvien liberālākas, taču jaunos vīriešos parādās lielākas konservatīvisma iezīmes. Lai gan kopumā vīrieši līdz 29 gadiem ir daudz mazāk stereotipu ietekmēti nekā vīrieši pēc 50 gadiem, tomēr pēdējo divu gadu laikā ir vērojama tendence uzskatiem atkal kļūt tradicionālākiem arī jaunu vīriešu vidū.

Klikšķināt, lai palielinātu:

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti