Dienas ziņas

RAKUS ārstes lietu pārkvalificē par kriminālprocesu

Dienas ziņas

Jaunieši nāk mācīties uz Latvijas Televīziju

Palielinās sodus par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem

Par rupjiem atļautā braukšanas ātruma pārkāpumiem plāno palielināt sodus

Latvijā plāno palielināt sodus par rupjiem atļautā braukšanas ātruma pārkāpumiem. To paredz Saeimā ceturtdien, 1. februārī, otrajā lasījumā atbalstītie grozījumi Ceļu satiksmes likumā. Lai izmaiņas stātos spēkā, tās Saeimai vēl jāatbalsta trešajā – galīgajā – lasījumā.

Par rupjiem atļautā braukšanas ātruma pārkāpumiem plāno palielināt sodus
00:00 / 03:46
Lejuplādēt

Satiksmes plūsmā 71% autovadītāju ārpus apdzīvotām vietām pārsniedz atļauto ātrumu. Eiropas valstu vidū Latvija ar šiem rādītājiem izceļas kā īpaši nedroša vieta satiksmes dalībniekiem. Ceļu satiksmes drošības rādītāji – tostarp atļautā ātruma pārsniegšana, mobilo ierīču lietošana braukšanas laikā, kā arī bojāgājušo un smagi ievainoto skaits – Latvijā ir ievērojami sliktāki nekā lielākajā vairākumā Eiropas Savienības valstu, pauduši likumprojekta autori. 

Ar grozījumiem plānots noteikt, ka par ātruma pārsniegšanu no 61 līdz 70 kilometriem stundā (km/h) ar mopēdiem, motocikliem, vieglajiem automobiļiem un kravas auto, kuru pilna masa nepārsniedz 7,5 tonnas, transportlīdzekļa vadītājam varēs piemērot naudas sodu no 720 līdz 960 eiro (šobrīd – no 360 līdz 480 eiro) un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību izmantošanas aizliegumu uz deviņiem mēnešiem (šobrīd – sešiem).

Savukārt, ja ātrums tiks pārsniegts par 60–70 km/h apdzīvotā vietā, plānots piemērot naudas sodu no 1040 līdz 1400 eiro (šobrīd – no 540 līdz 680 eiro) un atņemt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības no deviņiem līdz 12 mēnešiem (šobrīd uz 12 mēnešiem piemēro tiesību izmantošanas aizliegumu). 

Gadījumā, ja atļautais ātrums ārpus apdzīvotām vietām tiks pārsniegts par 61 līdz 70 kilometriem stundā ar automobili, kas velk piekabi vai kravas automobili, kura pilna masa pārsniedz 7,5 tonnas, vadītājam varēs atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības no 12 līdz 18 mēnešiem (šobrīd piemēro tiesību izmantošanas aizliegumu uz 12 mēnešiem). Savukārt par šādu ātruma pārkāpumu apdzīvotā vietā vadītājiem varēs atņemt transportlīdzekļa vadīšanas tiesības no 12 līdz 24 mēnešiem (šobrīd – atņem tiesības uz 24 mēnešiem).   

Gadījumos, kad atļautais braukšanas ātrums būs pārsniegts vairāk nekā par 70 kilometriem stundā, plānots piemērot naudas sodu no 1400 līdz 2000 eiro un atņemt transportlīdzekļu vadīšanas tiesības no 12 līdz 36 mēnešiem. Tas attieksies uz visiem transportlīdzekļiem, neatkarīgi no to pilnas masas. 

Plānots palielināt arī sodu par traucējumu radīšanu apdzenošā transportlīdzekļa vadītājam, palielinot braukšanas ātrumu vai mainot braukšanas trajektoriju. Paredzēts, ka par to piemēros naudas sodu 55 eiro apmērā (šobrīd – 40 eiro). Tāpat iecerēts palielināt naudas sodu par apdzīšanu regulējamos krustojumos vai neregulējamos krustojumos, izņemot gadījumus, kad apdzen uz galvenā ceļa attiecībā pret šķērsojamo ceļu. Plānots, ka par to piemēros 55 eiro naudas sodu 40 eiro vietā. 

Vēl ar grozījumiem iecerēts noteikt, ka transportlīdzekļa īpašnieks tiks nekavējoties informēts, ja tiks fiksēts, ka ceļu satiksmē piedalās transports, kuram noteiktajā termiņā nav veikta valsts tehniskā apskate vai nav veikta civiltiesiskās atbildības obligātā apdrošināšana (OCTA). Iecerēts, ka sodu par šādu pārkāpumu piemēros ne biežāk kā reizi 24 stundu laikā. 

Tāpat grozījumi paredz, ka transportlīdzekļa vadītāja dokumentiem līdzi būs jābūt ne vien mehānisko transportlīdzekļu vadītājiem, bet arī velosipēdu un elektroskrejriteņu vadītājiem. 

Lai likumprojekts stātos spēkā, tas Saeimai jāatbalsta vēl trešajā – galīgajā – lasījumā.

Plašākas debates par neatbalstīto satiksmes ministra ieceri sodīt no 6km/h pārsniegšanas

Jānorāda, ka par šiem konkrētajiem likuma grozījumiem Saeimā debašu nebija. Iepriekš Saeimas Juridiskajā komisijā diskusiju krustugunīs nonāca ideja autovadītāja apliecību atņemt par ātruma pārsniegšanu jau no 31 kilometra stundā. Saeimas Juridiskā komisija to neatbalstīja, secīgi iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis ("Jaunā Vienotība") šos priekšlikumus atsauca pirms Saeimas šīsdienas sēdes.

Debates izvērtās par satiksmes ministra Kaspara Briškena ("Progresīvie") priekšlikumiem palielināt sodu par minimālu atļautā braukšanas ātruma pārsniegšanu. Tātad pašlaik, ja fiksē ātruma pārkāpumu līdz 10 km/h, piemēro brīdinājumu. Divi brīdinājumi summējas un jau ir naudas sods. Satiksmes ministrs rosināja brīdinājumu piemērot par pārkāpumu līdz 5 km/h, bet, sākot no ātruma pārsniegšanas no 6 km/h – noteikt naudas sodu. Šādu redzējumu Saeimas sēdē gan atbalstīja, gan nopēla. 

Edmunds Cepurītis, Edmunds Zivtiņš un Māris Sprindžuks par satiksmes ministra priekšlikumu
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

"Progresīvo" frakcijas deputāts Edmunds Cepurītis pauda: "Priekšlikums regulē ierasto ātruma pārsniegšanu. Samazinot vidējo ātrumu, samazinās arī negadījumu un tajos bojāgājušo skaits."

Savukārt "Latvija pirmajā vietā" pārstāvis Edmunds Zivtiņš sacīja: "Šis arī nepareizi, atstājot brīdinājumu par ātruma pārsniegšanu līdz 5 kilometriem stundā. Atkal dodam kaut kādas pielaides. Ceru, ka satiksmes ministrs nāks ar priekšlikumu, ka no pirmā pārsniegtā kilometra stundā jābūt atbildībai."

Bet "Apvienotā saraksta" deputāts Māris Sprindžuks pauda: "Šis virziens sodīt par pārsniegtiem 5 kilometriem stundā ir totāli nepareizi, tā ir greiza ideja. Jebkuru ceļu padarot šaurāku, mašīnas brauc lēnāk. Var veidot barjeras, līkumus, pacēlumus, zebras. Sodi – tā ir vakardienas, Padomju Savienība, no kā mums jāiet prom."

Rezultātā ideju noteikt naudas sodu par tik mazu ātruma pārsniegšanu pārliecinoši noraidīja. To balsojumā atbalstīja tikai satiksmes ministra partijas biedri.

Tomēr, iespējams, Ceļu satiksmes likumu papildinās ar vēl kādām iecerēm, kas iesniedzamas līdz februāra vidum.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti