Zakulis: Latvijas banku sektoram šo gadu vajadzētu pabeigt ar peļņu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 4 mēnešiem.

Latvijas banku sektoram šo gadu vajadzētu pabeigt ar peļņu, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam "Baltic Business Service" sacīja Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) priekšsēdētājs Kristaps Zakulis.


Viņš uzsvēra, ka Latvijas banku sektoram 2012.gadu vajadzētu pabeigt ar peļņu, jo rādītāji iet uz augšu.

Savukārt uz jautājumu, vai banku peļņai šogad vajadzētu būt lielākai, nekā tā būtu bijusi pērn, ja nebūtu "Latvijas Krājbankas" kraha, Zakulis atbildēja: "Šādā ziņā tendence ir pozitīva."

Runājot par tendencēm kreditēšanā, Zakulis atzina, ka no iepriekšējiem gadiem ir gūta mācība. "Patlaban tirgū visi ir guvuši mācību. Cik viegli daudz kas tika darīts agrāk, tik piesardzīgi visi ir tagad pēc krīzes. Pašliek tiek samazinātas ekonomikas izaugsmes prognozes, un tas viss tiek iekaukulēts arī kreditēšanā. Acīmredzot šī cena, kas ir jāmaksā par kredītu, savukārt neapmierina kredīta ņēmējus. Mums banku sektorā ir pietiekami liela konkurence. Ja kāds tagad sāktu aizrautīgi kreditēt, mēs to tirgū uzreiz sajustu. Tomēr visās bankās speciālisti uz attīstību raugās piesardzīgi. Uzņēmējs arī otrā pusē rēķina, kur viņam būs tie augošie tirgi, lai viņš varētu segt šīs kreditēšanas izmaksas. Viņi arī ir izrēķinājuši, ko var un ko nevar. Tādēļ uzņēmēji arī bieži saprot, ka kredītu nevar atļauties," viņš klāstīja.

Viņš arī pauda bažas par banku klientu turpmāko maksātspēju, vienlaikus cerot uz situācijas stabilizāciju. "Par to ir bažas, jo ekonomiskā izaugsme pašlaik nav daudzsološa. Līdz ar to nav īpašu cerību, ka cilvēkiem radīsies papildu ienākumi. Nav jau to jauno darbavietu, un statistika rāda, ka bezdarbs atkal ir nedaudz pieaudzis. Līdz ar to cerība drīzāk ir uz stabilizāciju un to, ka sliktāk nekļūs," norādīja Zakulis.

FKTK vadītājs pastāstīja, ka 2011.gada laikā banku sektorā kopumā norakstīti kredīti 312 miljonu latu apmērā. "Kredītu norakstīšanas aktivitāte bija vērojama tieši gada pēdējā mēnesī, bankām tradicionāli attīrot bilances gada beigās," paskaidroja Zakulis un piebilda, ka savukārt uzkrājumi sliktajiem kredītiem tiek veidoti mazākos apmēros. Gada laikā tie samazinājušies par 104 miljoniem latu jeb 6,4%. "Ja tirgū nebūs nekādu satricinājumu, kas varētu negatīvi ietekmēt Latviju, arī šajā ziņā sliktāk nebūs," viņš minēja.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti