VID paplašina uzņēmumu «balto sarakstu»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

2021. gadā kvalifikācijas prasības izturējuši un Valsts ieņēmumu dienesta (VID) padziļinātās sadarbības programmai jeb tā sauktajam baltajam sarakstam pievienojušies vēl 1244 uzņēmumi, tādējādi kopējais dalībnieku skaits sasniedzis 5244. No tiem "bronzas" līmenī ir 4871 dalībnieks, "sudraba" līmenī – 300, bet "zelta" – 73 uzņēmumi, informēja VID.

Raugoties valsts budžeta kontekstā, 2020. gadā padziļinātās sadarbības programmas "zelta" līmeņa dalībnieki nodrošināja valsts budžeta ieņēmumus 1,201 miljardu eiro, "sudraba" līmeņa – 1,434 miljardus eiro un "bronzas" līmeņa – 1,269 miljardus eiro.

2020. gadā vislielākos nodokļu ieņēmumus programmas dalībnieki nodrošināja ar pievienotās vērtības nodokli (PVN) – 1,145 miljardus eiro.

Savukārt, izvērtējot atsevišķi katra līmeņa ieguldījumu valsts budžetā, 2020. gadā "zelta" līmenī lielāki budžeta ieņēmumi nodrošināti ar akcīzes nodokli, bet "sudraba" un "bronzas" līmenī – ar PVN.

Padziļinātās sadarbības programmas dalībnieki ir arī pauduši pārliecinošu atbalstu godīgai konkurencei un labprātīgai nodokļu saistību izpildei, nodrošinot ikmēneša papildu balvas čeku loterijas uzvarētājiem. Kopš čeku loterijas sākuma 2019. gada 1. jūlijā balvas tajā ir piedāvājuši 28 uzņēmumi – padziļinātās programmas dalībnieki. No tiem seši "zelta" līmeņa dalībnieki, trīs "sudraba" līmeņa dalībnieki un 19 "bronzas" līmeņa dalībnieki. 2020. gadā kopumā tika piedāvātas 167 balvas no 12 uzņēmumiem.

Kopumā vislielākais programmas dalībnieku īpatsvars ir Rīgas reģionā – 66% no visiem programmā iekļautajiem uzņēmumiem jeb 3446 programmas dalībnieki. Savukārt mazākais dalībnieku skaits ir Latgales reģionā – 2% no visiem programmā iekļautajiem uzņēmumiem jeb 92 uzņēmumi.

Šogad starp biežāk sastopamajiem programmas dalībnieku saimnieciskās pamatdarbības veidiem līderpozīcijās ir tautsaimniecības sektors – vairumtirdzniecība, izņemot automobiļus un motociklus – 32%,

kam seko veselības aizsardzība ar 11% un datorprogrammēšana ar 10%. Vairumtirdzniecība ir pamatdarbības veids lielākajam dalībnieku skaitam visos programmas līmeņos – 16% "zelta" līmenī, 25% "sudraba" līmenī un 16% "bronzas" līmenī.  

Starp "zelta" līmeņa dalībniekiem līderpozīcijas ieņem šādi tautsaimniecības sektori: datorprogrammēšana – 6% no visiem zelta līmeņa dalībniekiem, un uzskaites, grāmatvedības, audita un revīzijas pakalpojumi, konsultēšana nodokļu jautājumos – arī 6%. Savukārt "sudraba" līmenī 4,6% dalībnieku ir iesaistīti farmaceitisko izstrādājumu vairumtirdzniecībā un 3,6% – automobiļu un citu vieglo transportlīdzekļu pārdošanā, bet "bronzas" līmenī – 3,6% datorprogrammēšanā un 3,5% – sava vai nomāta nekustamā īpašuma izīrēšanā un pārvaldīšanā.

Programmas dalībnieku reģistrācijas dati liecina, ka programmā iekļauti pieredzējuši uzņēmumi, kas sava nozarē darbojas vidēji 18 gadus.

KONTEKSTS:

Kopš 2019. gada 1. janvāra padziļinātās programmas dalībnieki atkarībā no to darbības apjoma tiek grupēti trijos līmeņos – "zelta", "sudraba" un "bronzas". Šobrīd programmas dalībniekiem ir pieejamas dažādas VID un citu iestāžu sniegtās priekšrocības atkarībā no tā, kurā līmenī uzņēmums iekļauts.

Lai pretendētu uz dalību programmā, visi komersanti tiek vērtēti pēc vienotiem, kopumā 15 kritērijiem. Papildus kritēriji tiek piemēroti grupēšanai, kas katram līmenim ir atšķirīgi. Dalībnieku atbilstību dalībai programmā VID vērtē reizi ceturksnī. Jauni dalībnieki programmā tiek iekļauti katru gadu no 1. janvāra. Lai programmas dalībnieks kvalificētos augstākā līmenī, pavadāmais laiks "bronzas" līmenī ir vismaz viens gads, bet "sudraba" līmenī – vismaz divi gadi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti