Valdība lemj pastiprināt komersantu atbildību OIK nosacījumu ievērošanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valdība trešdien apstiprināja noteikumus, kas pastiprinās komersantu atbildību obligātā iepirkuma nosacījumu ievērošanā un papildinās biogāzes stacijām izvirzītos valsts atbalsta nosacījumus, informēja Ekonomikas ministrijā.

2020. gada 15. februārī stājās spēkā grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā (ETL), ar kuriem tika stiprināta to elektroenerģijas ražotāju uzraudzība, kuri saņem valsts atbalstu obligātā iepirkuma vai garantētās maksas veidā, kā arī novērsta to pārkompensācija. 

Kopš 2012. gada komersantiem vairs netiek piešķirtas jaunas tiesības pārdot elektroenerģiju obligātā iepirkuma ietvaros vai saņemt garantēto maksu par elektrostacijā uzstādīto jaudu. Grozījumi likumā uzdeva valdībai izstrādāt jaunā redakcijā atbalstu saņemošo elektrostaciju darbības un kontroles nosacījumus.

“Grozījumu Elektroenerģijas tirgus likumā pieņemšana šā gada sākumā bija nozīmīgs pagrieziena punkts obligātā iepirkuma komponenetes (OIK) sistēmas sakārtošanai, lai samazinātu elektroenerģijas izmaksas Latvijas iedzīvotājiem, uzņēmējiem un valsts budžetam kopumā.

Šodien valdība spēra nākamo soli, Ministru kabineta (MK) noteikumos iekļaujot normas, kas pastiprinās komersantu atbildību obligātā iepirkuma nosacījumu ievērošanā

un papildinās biogāzes stacijām izvirzītos valsts atbalsta nosacījumus,” lēmumu skaidroja ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs ("KPV LV").

“Līdz gada beigām Ekonomikas ministrija nāks klajā ar tālākiem normatīvo aktu papildinājumiem, tostarp izstrādās vienotā tehnoloģiskā cikla principa piemērošanas nosacījumus. Tāpat līdz gada beigām izskatīšanai valdībā iesniegsim piedāvājumu OIK apmēra samazināšanai,” sacīja ministrs. 

Ekonomikas ministrijā norādīja, ka starp būtiskākajām izmaiņām salīdzinājumā ar līdzšinējo regulējumu jāuzsver precizētie nosacījumi kurināmā izejvielām biogāzes ražošanai. MK noteikumos ietvertas papildu prasības biogāzes stacijām attiecībā uz atlikumproduktu, tai skaitā kūtsmēslu, izmantošanu. Tas nozīmē, ka biogāzes elektrostacijām no 2022. gada būs arvien jāmazina, piemēram, pārtikā izmantojamas lauksaimniecības produkcijas, tostarp kukurūzas, izmantošana biogāzes ražošanā.

Lai veicinātu komersantu ieinteresētību pēc iespējas ātrāk pāriet uz atlikumproduktu izmantošanu biogāzes ražošanā, noteikumos iekļauta sasaiste starp biogāzes stacijā izmantotā kurināmā veidu un obligātā iepirkuma ietvaros iepirktās elektroenerģijas cenu. Ja komersants neizpildīs minimālās prasības par gada laikā izmantojamā kurināmā izejvielu sastāvu, MK noteikumi paredz obligātā iepirkuma tiesību atcelšanu. 

Tāpat jaunie MK noteikumi skaidri nosaka enerģijas ražošanas efektivitātes jeb lietderīgās siltumenerģijas izmantošanas principus. Jau grozījumi likumā uzlika pienākumu komersantam nodrošināt, ka koģenerācijas stacijās un elektrostacijās saražotā siltumenerģija tiek izmantota lietderīgi, tajā skaitā to, ka lietderīgās siltumenerģijas kopējā apjomā netiek ieskaitīta tāda siltumenerģija, kas tiek izmantota pašpatēriņam. Līdz šim spēkā esošais normatīvais regulējums detalizētas normas attiecībā uz enerģijas ražošanas efektivitātes aprēķināšanu bija ietverts tikai MK noteikumos attiecībā uz koģenerācijas stacijām. Līdz ar trešdien apstiprinātajiem MK noteikumiem tādas pašas normas tiks attiecinātas arī uz elektrostacijām, kas darbojas pēc atjaunojamās enerģijas noteikumiem. Šīm elektrostacijām jaunās prasības stāsies spēkā no 2021. gada 1. janvāra.

Lietderīgas siltumenerģijas izmantošanas prasības ietekmēs vienotā tehnoloģiskā cikla principa piemērošanas nosacījumi, kurus plānots izstrādāt līdz 2021. gada 1. janvārim, kad stāsies spēkā ETL norma ar vienotā tehnoloģiskā cikla principa definīciju. Līdz ar to Ekonomikas ministrija līdz gada beigām izstrādās grozījumus MK noteikumos, tos papildinot ar attiecīgām tiesību normām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti